Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog između Beograda i Prištine Miroslav Lajčak boravio je u četvrtak i petak u oba grada, uoči nove runde tehničkog dijaloga koji će početi u ponedeljak u Briselu. Razgovori na tehničkom nivou novi su pokušaj da se do nekog rešenja oko Zajednice srpskih opština dođe, nakon što na političkom nivou 2. maja nije došlo do većih pomaka. Beograd i Priština i dalje ne mogu da nađu zajednički jezik oko toga čemu bi ZSO uopšte trebalo da služi. Kosovska vlada odbija da formira ZSO jer tvrdi da nije u skladu sa kosovskim ustavom.
U kojoj su fazi razgovori sa Prištinom, kao i šta su sledeći koraci, Lajčak je pokušao da objasni u Prištini. Rekao je da je njegova uloga da nađe sredinu između stavova Kosova i Srbije. Rekao je da je „veoma bitno“ da nema jednostranih poteza koji izazivaju negativnu reakciju druge strane. „Dijalog ima potencijal, mi treba da ga iskoristimo sada, imamo i plan, imamo i proces normalizacije“, rekao je Lajčak, dodajući da ne želi da komentariše neslaganja koja postoje između Beograda i Prištine.
Ovih dana kosovska strana poziva se na „hrvatski model“ o zaštiti manjinskih prava. Na pitanje da li je za EU takav predlog prihvatljiv, Lajčak je rekao da je za EU prihvatljivo sve što je zasnovano na evropskim principima i evropskim modelima.
Lajčak je razgovarao i sa predstavnicima civilnog društva u Mitrovici. Prešao je glavnimitrovački most koji je simbol segregacije dva naroda i jednog grada. Tu je poslao poruku da se moraju izbeći svi potezi koji izazivaju nove tenzije.
Veoma, veoma zabrinut Vučić
U Beogradu se umesto izaslanika EU medijima obratio srpski predsednik. U njegovom obraćanju najmanje reči je bilo o Kosovu. Vučić je još jednom iskoristio priliku da objasni „da narod razume“ šta sve država radi nakon tragedije u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, na dan kada opozicija organizuje nove proteste. Ni medije nije previše interesovao dijalog sa Prištinom, pa su i pitanja bila vezana za proteste i kontraprotest Aleksandra Vučića zakazan za kraj maja.
Kad je reč o Kosovu, predsednik je rekao da je preneo Lajčaku da je „veoma zabrinut zbog sitaucije na Kosovu, posebno na severu“. „Moja zabrinutost proističe iz strastvene potrebe Aljbina Kurtija da provocira sukobe i njegove neverovatne strasti da izbije nekakav rat i sukob u kome bi on bio albanski heroj“.
Ukazao je izaslaniku EU da je zabrinut zbog nastavka sprovođenja odluke prištinske vlade o eksproprijaciji zemljišta na severu.
Vest je i da će Srbija na samitu Saveta Evrope biti predstavljena na najnižem diplomatskom nivou jer on ne želi da ide tamo. Srbija je tražila da se u tekst deklaracije unese da „kada se govori o teritorijalnom integritetu Ukrajine, Moldavije i Gruzije“, ubaci i „kao i svih drugih država članica SE“. To je, kako je rekao Vučić, odbijeno, a posebno je Nemačka bila protiv. Zato će Srbija glasati protiv te deklaracije, čije usvajanje tim činom neće moći da spreči.
Utisak je da to neslaganje oko teksta deklaracije nije glavni razlog zašto Beograd bojkotuje SE. Ovakav potez predsednika Srbije dolazi nakon što je Komitet ministara odobrio kandidaturu Kosova za članstvo u toj organizaciji. Samit u glavnom gradu Islanda, koji predsedava Savetom Evrope, prva je prilika da Beograd pokaže svoje negodovanje zbog pokretanja procedure za Kosovo.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com