Demonstranti u Srbiji u dobroj meri od vlasti traže isto što i Evropska unija - borbu protiv korupcije, vladavinu prava, slobodu medija, kaže komesarka EU za proširenje Marta Kos, po ko zna koji put
Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ali već dugi niz godina nije sprovela neophodne reforme, kaže za Dojče vele (DW) komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos.
Smatra da je Srbija u „veoma teškoj situaciji“, ali da EU “snažno podržava evropski put Srbije i srpskog naroda”, da „još uvek ima mnogo toga da se uradi“, te da Unija zato pomaže da se reforme sprovedu“.
S druge strane, naglašava, „protesti koje vidimo već nekoliko meseci, izraz su toga da ljudi nisu zadovoljni situacijom u kojoj se nalaze”, a “svaka vlada treba da razmotri šta govore njeni građani.“
BLOKADAMsovna hapšenja po Srbiji / Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
„U dobroj meri“, kaže Kos, „demonstranti zahtevaju isto što i EU zahteva od Srbije – borbu protiv korupcije, vladavinu prava, slobodu medija. Dakle, imamo zapravo zajednički interes i nadam se da ćemo zaista moći da stabilizujemo Srbiju.“
Zašto nema zastava EU na protestima?
Odgovarajući na pitanje kako to da, za razliku od, na primer, Gruzije, u Srbiji na protestima nema zastava EU, Kos kaže da je i ona sama to pitanje postavljala ljudima u Srbiji s kojima je u kontaktu – organizacijama civilnog društva, profesorima, univerzitetima…
„Veoma je zanimljivo šta mi govore – prvo: ’Vi podržavate našeg predsednika Vučića.’ Drugo: ’Bombardovali ste nas. U redu, bio je to NATO, ali bombardovali ste našu zemlju.’ Treće: ’Želite da priznamo Kosovo.’ I četvrto: ’Ne želimo da naljutimo Rusiju.’ Dakle, odgovori idu u veoma različitim pravcima i to su osećanja koja takođe moramo da uzmemo u obzir. Zato planiramo da bolje predstavimo prednosti proširenja“, kaže komesarka Evropske unije.
Pitanje Kosova
Kada je reč o rešavanju pitanja Kosova kao uslovu za pristupanje EU, Marta Kos naglašava:
„Uvek volim da kažem da, kada se zemlja odluči za put ka EU, to dolazi sa obavezama i odgovornostima. To je stvar izbora. Dakle, niko ne prisiljava Srbiju. Ali, kada kažete: ‚Da, želimo da postanemo član EU‘ – onda to mora da se uradi. Mnogo stvari mora da se uradi.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Više od 600 požara registrovano je u ponedeljak u Srbiji - gori od deponija do niskog rastinja. Posebno su pogođena sela u atarima Prokuplja, Kuršumlije i Žitorađe
Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Jučerašnje proteste je obeležio skup u Užicu, kao i brojna hapšenja širom zemlje. Sva najnovija dešavanja u vezi sa blokadama i protestima pratite na našem Blogu
U sredu ujutru studenti u blokadi najavljuju blokade ulica u Novom Sadu i Kragujevcu. Građani su pozvani da im se pridruže automobilima i pešice, a poruka organizatora je jasna: ovo je početak nove faze otpora
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!