
Studentski protesti
Studenti u blokadi: Cela Srbija na nogama 1. juna
Prvog juna cela Srbija biće na nogama, objavili su Studenti u blokadi, najavljujući proteste po brojnim gradovima
Aleksandar Vučić ga kuje u zvezde, a proslavio ga je Zoran Kesić imitacijom njegovog jedinstvenog stila oduševljenog aplaudiranja predsedniku. Posle diplomatskog kaljenja u Vašingtonu sadašnji ambasador Srbije u Americi Marko Đurić viđen je za „neku važnu državnu funkciju“. Za važne pozicije u državnom i bezbednosnom aparatu najvažnija kvalifikacija je odanost Vučiću
„Dalji Đurićev razvoj zavisiće od njegove spremnosti da zbog drugog, zbog Vučića, bude onaj koji će prvi da primi udarac i pokupi veći deo negativnog sentimenta javnosti, i da bude strpljiv. Ako bude dobro pazio na času, ako ga ne ponesu dorćolski fazoni i želja za prečicama, daleko će dogurati. Raste pored najboljeg učitelja u toj oblasti.“
Ove „proročanske“ rečenice ispisane su u „Vremenu“ oko dve godine pre nego što je Đurić imenovan za ambasadora u SAD. I pokazale su se sasvim tačne, pisao je Vukašin Obradović u tekstu Od otpora do ambasadora.
Upitno je koliki će povratak Đurića u Srbiju biti gubitak za srpsku diplomatiju, a dobitak za domaću političku scenu, tj. Srpsku naprednu stranku.
Tek, na podsmešljive izjave i tekstove pred njegov odlazak na ambasadorsku poziciju u SAD 2020. Đurić je svima onima koji su ga posprdno nazivali „Mister Bin“ ili „Za aplauz spreman“ u postu na Fejsbuku odgovorio: „Ko se bude zadnji smejao, najslađe će se smejati.“
Dugo putovanje do diplome
Ovaj Vučićev junoša je rođen 1983. godine u Beogradu, pisalo je „Vreme“.
Diplomirani je pravnik, koji je još tokom studentskih dana iskazao „visoku društvenu svest kroz angažovanje u studentskim organizacijama, iniciranje i organizovanje brojnih tribina, panel diskusija međunarodnog karaktera i drugih javnih manifestacija“.
Nije baš najjasnije šta se podrazumeva pod pojmom „visoka društvena svest“, ali Đurićev zvanični biograf je bio izostavio sekvencu iz 2000. godine kad se ambasador u Vašingtonu bio priključio Otporu. Svedoci iz tog perioda kažu, međutim, da je u Otporu bio potpuni anonimus i da se ničim nije isticao. Ipak, na Jutjubu postoji i danas klip u kojem mlađanog Đurića obučavaju kako da se ponaša u slučaju da ga uhvati policija.
U već pomenutom postu na Fejsbuku, pravdajući se svojom mladošću, on tu epizodu iz svoje prošlosti naziva „spuštanjem niz uže“ i dodaje, parafrazirajući Njegoša, „umalo se uže ne pretrže“.
Između 2003. i 2007. godine bio je redovni osvajač nagrada na tradicionalnom debatnom takmičenju, u organizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Posle je pohađao poslediplomske master studije, smer Održivi razvoj i ekologija, na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Od 2011. godine angažovan je kao istraživač u Institutu za političke studije. Ipak, kao što je u „Vremenu“ već svojevremeno objavljeno, Đurićeva akademska karijera nije išla baš glatko. Upisao je 2002. godine Pravni fakultet u Beogradu. Goran Vesić kaže za njega da je bio sjajan student, ali činjenica je da nikada nije diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu (nema ga na listi onih koji su završili studije), već 2010. godine na nečemu što se zove Pravni fakultet za pravosuđe i privredu u Novom Sadu.
Fakultet koji je završio 2010. godine deo je Univerziteta Privredna akademija. Na njihovom sajtu piše: „Pravni fakultet za privredu i pravosuđe u Novom Sadu je u dosadašnjem radu postigao veoma značajne rezultate u procesu obrazovanja ambicioznih ljudi, koji su svoju profesionalnu karijeru ubrzo posle završetka studija uspešno započeli u pravosuđu, sudovima, tužilaštvima, advokaturi, državnim organima i ustanovama, kao i u privredi.“
Politika kao sudbina
Član je Srpske napredne stranke od osnivanja 2008. godine, i u toj stranci je u kontinuitetu obavljao najodgovornije dužnosti. Svoj partijski angažman je objašnjavao rečima: „Želja da Srbiju promenimo i učinimo boljom naterala me je da uđem u stranku.“
„Nisam želeo da pristanem na to da odsustvo strategije i loše organizacije budu pravilo, a ne izuzetak“, kazao je Đurić u trenutku kad je već bio imenovan za savetnika za spoljnu politiku Tomislava Nikolića, predsednika Republike Srbije. Na tom mestu bio je zadužen za koordinaciju spoljnopolitičkog tima predsednika, svakodnevnu diplomatsku komunikaciju i strateško političko planiranje, kao i aktivnosti državnog vrha u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije i za pripremu zvanične državne Platforme za pregovore sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini, kojom je artikulisao Zajednicu srpskih opština.
Od maja 2014. godine, po formiranju vlade premijera Aleksandra Vučića, obavlja funkciju direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Pored toga, Đurić je i šef tima za pregovore Beograda i Prištine, kao i šef pregovaračke grupe za Poglavlje 35 (ostala pitanja, Evropska unija odlučila je da u sastav ovog poglavlja ulazi i celokupan proces normalizacije odnosa sa Prištinom).
Tečno govori engleski i hebrejski, a služi se francuskim i ruskim jezikom, navodi se u njegovoj zvaničnoj biografiji. Zanimljiv je i podatak da je Marko Đurić unuk Najdana Pašića, jednog od osnivača Fakulteta političkih nauka. Profesor Pašić je, inače, bio sinovac Nikole Pašića.
Čuvar tajni
Vest o budućem imenovanju Marka Đurića za ambasadora u Vašingtonu bila je izazvala niz oprečnih komentara, naročito u političkoj i stručnoj javnosti. Najčešće zamerke išle su u pravcu toga da Đurić nema nikakvog diplomatskog iskustva, neophodnog za obavljanje ovog posla u jednoj od najvažnijih svetskih prestonica.
To što Đurić nije „karijerni diplomata“, teško da može biti argument kojim se rukovodio Aleksandar Vučić. Biće da je upravo obrnuto. Nakon vašingtonskih sporazuma i uspostavljanja specifičnih odnosa sa SAD, predsedniku Srbije je, pre svega, bilo važno da na ovom mestu postavi svog čoveka od poverenja, da bude Vučićeva produžena ruka u Americi.
To će biti na kojoj god funkciji se u budućnosti bude obreo.
Prvog juna cela Srbija biće na nogama, objavili su Studenti u blokadi, najavljujući proteste po brojnim gradovima
„Potrebno nam je vreme da demokratskim i akademskim putem usaglasimo stavove i postupke“, naveo je Univerzitet u Beogradu nakon sastanka studenata, dekana i rektora
Dok srpski političari, na čelu sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem pokušavaju da budu, kako tvrde, neutralni u sukobu Rusije i Ukrajine, Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR) objavila je da srpska odbrambena preduzeća nastavljaju da isporučuju municiju Ukrajini, uprkos izjavljenoj neutralnosti Beograda
Partizan i Zvezda su obezbedili tri godine Evrolige. Cena nije tako strašna kao što se mislilo. Pa opet, sa ovako blesavim sukobima košarkaških takmičenja niko nije načisto
Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) trebalo bi da ima ključnu ulogu u kontroli elektronskih medija. Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić kaže, međutim, da pri izboru članova Saveta SNS sprovodi potpuno bezakonje jer po svaku cenu hoće da obezbedi većinu
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve