Mediji
Objavljena publikacija „Kodeksi novinara u Srbiji od 1965. do 2025. godine“
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Agencija za sprečavanje korupcije našla je da je ministar Siniša Mali prekršio zakon tokom kampanje, pokazuje odluka u koju „Vreme“ ima uvid. Šta se do sada čekalo sa objavom?
Siniša Mali oglušio se o Zakon o sprečavanju korupcije tokom gostovanja na televizijama Hepi i Prva početkom novembra tako što je „susrete koje je imao u svojstvu ministra finansija koristio za promociju političke stranke čiji je član“, navodi se u odluci Agencije za sprečavanje korupcije u koju „Vreme“ ima uvid.
Iako je direktor Agencije još 17. novembra doneo rešenje kojim se Malom „izriče opomena“ da ubuduće poštuje zakon, to rešenje dostavljeno je elektronski tek ovog četvrtka (8. februar), kad su i kampanja i izbori davno prošli.
Mali je opomenut i jer se pojavio u stranačkom „spotu“ emitovanom u Dnevniku Radio-televizije Srbije (13. novembar) gde najavljuje da će penzioneri dobiti po 20.000 dinara, a potpisan je samo imenom i prezimenom.
Tako, smatra Agencija, gledaocu nije jasno da li im se obraća ministar ili stranački funkcioner.
Time je prekršen Član 50 Zakona o sprečavanju korupcije u kojem se kaže da javni funkcioner mora jasno staviti do znanja da li nastupa kao funkcioner ili član stranke, to jest da javnu funkciju ne sme koristiti u svrhe partijske propagande.
Agencija ne gleda televiziju
Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (Birodi), koji je i podneo prijavu na račun Malog pa skoro tri meseca čekao na ovaj odgovor, kaže za „Vreme“ da je bizarno objavljivati odgovore ovako kasno.
„Uspostavljen je sistem nekažnjivosti jer Agencija čeka da joj neko pošalje prijavu“, navodi Gavrilović uz ocenu da Agencija doprinosi očajnom plasmanu zemlje na indeksu percepcije korupcije koji objavljuje Transparensi internešnal.
Kako kaže, ne samo da „opomena“ javnih funkcionera nema mnogo efekta, već i Agencija za sprečavanje korupcije izgleda uopšte ne prati medije i kampanju, niti ima saradnju sa REM-om koji je dužan da to čini.
Efekta cele priče praktično i nema – ministar Mali je „opomenut“, javnost to doznaje mesecima kasnije.
Pri tome, prestup Malog je istovetan kao i mnogobrojni drugi ostalih funkcionera – i nikom ništa.
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
U momentu požara u domu „Ivanović“ je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve