
Studenti u blokadi
Treći dan blokada RTS-a: Bez redovnog programa
U toku je treći dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu
Reagujući na izjavu predsednika skupštinskog Odbora za kulturu da „tamo gde se izdvojena sredstva mere promilima, u tim nesrećnim državama kultura ne postoji“, Press služba Ministarstva kulture i informisanja uputila je pismo medijima kojim dokazuje da je njegova ocena „paušalna“
Press služba Ministarstva kulture i informisanja medijima je danas uputila pismo „povodom tendencioznih i netačnih ocena o ulaganjima u kulturi dramskog pisca, poslanika Narodne stranke i predsednika Odbora za kulturu Narodne skupštine Siniše Kovačevića i pojedinih medija“ i na početku ističe „da upravo takva površnost i zlonamerna ostrašćenost nanose štetu u prvom redu kulturi dijaloga, ali i kulturnoj sceni u celini.“
„Neutemeljeno kritizerstvo i bezobzirno omalovažavanje, u najmanju ruku, primetnih i konkretnih rezultata na temeljnom i strateškom unapređenju kulture, predstavlja pokušaj korozivnog podrivanja teško izborenog i dugo očekivanog boljitka na kulturnoj sceni Srbije.“
Ocenu Siniše Kovačevića da je, kako navode, „sve u oblasti kulture zasnovano samo na obećanjima“, nazivaju „paušalnom“ i podsećaju da je „ne samo otvoren Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej Srbije, nakon čitave decenije koliko su bili nedostupni našoj javnosti i posebno mladima koji su odrastali u tom periodu, da je obnovljeno pozorište Bora Stanković u Vranju, i da je projektovana Koncertna dvorana, Ministarstvo kulture i Vlada Republike Srbije ozbiljno rade na unapređenju ove društvene oblasti u celini“.
„Samo u 2022. godini sredstvima Vlade Republike Srbije započeta je potpuna rekonstrukcija i adaptacija multifunkcionalnog kulturnog centra Pirot, nekadašnjeg Doma vojske, za šta je izdvojeno tri miliona evra, a započeti su i radovi na izgradnji potpuno nove scene Narodnog pozorišta Niš i adaptaciji postojeće, za šta je namenjeno milion evra.“
Kažu da „ćinjenice jasno pokazuju da je samo u poslednje dve godine rekonstruisano ukupno 48 kulturnih centara i domova kulture u Srbiji, kroz program Gradovi u fokusu sa 700 miliona dinara, koji je važan deo kulturne politike i koncepta koji je usmeren upravo na stvaranje uslova za nastanak novih mladih umetnika. Samo u prošloj godini, zahvaljujući takvoj politici, obnovljene su 22 multifunkcionalne ustanove kulture, među kojima rekonstrukcija Kulturnog centra u Smederevskoj Palanci, adaptacija Kulturnog centra u Mionici, rekonstrukcija i adaptacija dela Doma Stake Pejić u Banji Koviljači, obnova Kulturnog centra i Zavičajnog muzeja u Rumi, kao i uspostavljanje male otvorene scene u Pirotu i nabavka digitalnog projektora za bioskop u Doljevcu. Obezbeđena su sredstva za obnovu Gradskog pozorišta u Bečeju i finansirani su projekti pet biblioteka širom Srbije, među kojima je projekat obnove biblioteke „Diša Antić“ u Vladimircima, kao i rekonstrukcija biblioteke „17.septembar“ u Malom Zvorniku. Opredeljena su sredstva za sedam projekata muzeja, kojima je obuhvaćena rekonstrukcija Narodnog muzeja u Kikindi, rekonstrukcija i sanacija objekta Dom Slobodište, Spomen kompleks Slobodište u Kruševcu, adaptacija rodne kuće Rada Drainca u Blacu, rekonstrukcija Karađorđevog doma u Rači, a takođe su obezbeđena sredstva za prvu fazu izgradnje nove institucije kulture, Muzeja staklarstva u Paraćinu.“
Na kraju se u ovom pismu komentariše i budžet od 0,66 posto, najniži za poslednjih 20 godina, koliko je država ove godine izdvojila za kulturu, što je i bila tema izjave Siniše Kovačevića.
„Činjenice pokazuje da je budžet u oblasti kulture u 2023. godini, i pored teških globalnih okolnosti, razvojni. Ono što se prećutkuje je podatak da predviđeni ukupni budžet Ministarstva kulture za 2023. godinu iznosi nešto više od 14 milijardi dinara, a u odnosu na budžet za kulturu za 2022. godinu, veći je za oko 753,7 miliona dinara ili za 5,66 odsto. Ovim putem naglašavamo i da ovde nisu uključena sredstva preostalih nepovučenih sredstava kredita za obnovu infrastrukture u kulturi, kao ni izdvajanja drugih nivoa vlasti – pokrajinske i lokalnih samouprava.“
„Ovo su samo neki od primera koji pokazuju da se za oblast kulture u Republici Srbiji izdvaja daleko veći iznos od promila“, kaže se na kraju današnjeg pisma Press službe Ministarstva kulture i informisanja.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U toku je treći dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu
Put Brisela 25. aprila kreće 16 studenata-trkača kako bi evroparlamentarcima predali pisma i pokazali da nam nijedna prepreka ne može stati na put ka pravednijem društvu u kom žive
Macutov izbor obeležile su kontroverze, a oni koji su se tom izboru protivili najpre su zamerili to što Macut, koji je endokrinolog po zanimanju, nema nikakvog političkog iskustva
Četvrti put od početka studentskih protesta policija je privela tviteraša Kristal Met Dejmona (Marka Marjanovića) zbog objava na društvenim mrežama. Ovog puta zbog objavljivanja ličnih podataka novinarke RTS-a i Ane Brnabić
Kako „Vreme" saznaje, zbog nesreće u kojoj je život izgubilo 16 građana, Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv troje lica odgovornih za tehnički nadzor nad rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve