“Želim da se društvo okrene međusobnom uvažavanju i da više niko ne bude ponižen, već da postoji poštovanje među svima. Tako ćemo izgraditi neko bolje društvo,“ kaže Luka Babić, osnivač neformalnog udruženja srednjoškolaca “I mi se pitamo”
Bliže se izbori 17. decembra i neki će ove godine prvi put imati priliku da izađu i glasaju, ili će odlučiti da ne izađu na izbore. O atmosferi među mladima, i onima koji su uključeni u politički život Srbije ili ih zanima u kom će pravcu ići Srbija, razgovarali smo sa Lukom Babićem učenikom Treće beogradske gimnazije i osnivačem neformalnog udruženja srednjoškolaca “I mi se pitamo”.
„Najveći broj mladih je svestan problema i loših politika, ali je poprimio defetizam društva ili mu jednostavno nisu promovisani izbori kao najbolji način da se nešto menja. To je apsolutno posledica stanja u društvu, odnosno defetizma koji slušamo od kako smo svesni ovakvih procesa. Tu su potom i još dve grupe, onih koji su svesni i glasaće i onih koje nije briga. U svetu postoji izražen problem sa apstinencijom mladih, ali je on u Srbiji još već upravo zbog društva koje ne neguje izbore kao neki vid ,,praznika demokratije“, kaže za portal „Vremena“ Luka Babić.
Opozicija se mladima nevešto obraća
Na ovim izborima, što se tiče opozicije, mladi će imati izbor za proevropsku ili desno nastrojenu opoziciju. Babić smatra da ne može da izvuče nijednu postojeću listu za koju bi mogao da kaže da su mladi baš njoj naklonjeni, ali ističe da svakako to u ogromnoj većini jesu liste opozicije, ali ne samo jedna. Mladi su naklonjeni i strankama desnog spektra, ali i opoziciji na listi ,,Srbija protiv nasilja“.
Nameće se pitanje koliko i na koji način im se političari iz opozicije, a pre svega lista „Srbija protiv nasilja“ obraćaju? Da li šalju neke konkretne poruke koje su upućene baš srednjoškolcima?
„Političari pokušavaju da se obrate mladima, ne konkretno srednjoškolcima, ali to ne rade baš vešto. Mogu odmah reći da ne mislim da srednjoškolci kao takvi zahtevaju neke posebne teme i pitanja za političare, već su to uglavnom teme svakodnevnog života, kao i kod većine građana, poput zagađenja, gradskog prevoza, prosvete. Međutim, mladima je, logično, potrebno obratiti se na drugačiji način od ostatka birača, ističe on.
Foto: ProGlas
Međutim, kako kaže, to su neki političari vlasti prepoznali, pa su otvorili Tiktok profile, ali da to nije najveštije urađeno, pa im je sadržaj krajnje banalan i bizaran, pa samim tim i tema podsmevanja za mlade.
“Ono što sam primetio je da stranke desnog spektra najbolje koriste društvene mreže za pristup mladima, što se može i potvrditi u velikom broju njihovih podržavalaca. ,,Srbija protiv nasilja“ tome nije pristupila skoro uopšte, ali i oni imaju podršku onih informisanijih ili tradicionalno, zbog roditelja i okruženja.
On smatra da, pre svega, mladi žele da im svakodnevni život bude normalan, pa takve politike i traže. Žele da se reše gužve u saobraćaju, da se normalizuje gradski prevoz, a ne da autobuse čekaju po 45 minuta, a onda ne mogu ni da uđu unutra od gužve, da se reši problem zagađenja svake zime, da se prestane sa uništavanjem zelenih površina, da se smiri problem rastućih cena, da se ulaže u prosvetu, a ne da to bude poslednja rupa na svirali.
Predsednik misli da sa 10.000 potkupi mlade, to je uvreda
U predizbornoj kampanji, srednjoškolci će dobiti i po 10.000 dinara. „Isplatićemo 10.000 dinara svakom srednjoškolcu, preko majki, gde živi sa ocem preko oca, ili preko hraniteljske porodice ili posebnih centara. Smatramo da je to pred praznike važna mera i da će pomoći roditeljima da mogu da uštede“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Pinku.
Naš sagovornik misli da je tih 10.000 dinara velika uvreda.
“Oni tim potezom pokazuju da misle da su srednjoškolci potkupljivi i da će za njih glasati zbog para, jer slučajno pare dele isključivo pred izbore. Pitanje je i koja je zvanična svrha tog novca koji se deli pred svake izbore, a koja predsednikova ingerencija njemu daje prava da tako deli pare naših roditelja.
Babić misli da pokušavaju jeftino da kupe glasove i da su, na primer mogli da u svaku srednju školu ulože onoliko para koliko bi dobili njeni učenici sada, a značilo bi svakoj školi.
„Evo, prvo u mojoj školi (Treća beogradska gimnazija) polovina škole od početka školske godine nije bila funkcionalna jer je međuspratna konstrukcija težila da padne, a Ministarstvo i Grad nisu hteli da finansiraju da se problem fizičkog stanja u kom se škola nalazi reši,“ kaže Babić.
„Želimo Srbiju bez mržnje“
Luka Babić želi i nada se, na prvom mestu, Srbiji bez mržnje. Želi da se više niko ne mrzi zbog nacionalnosti, vere, ideologije, opredeljenja, porekla ili čega god.
“Želim da se društvo okrene međusobnom uvažavanju i da više niko ne bude ponižen, već da postoji poštovanje među svima. Tako ćemo izgraditi neko bolje društvo,“ zaključuje Babić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas je u otvorenom pismu upućenom ambasadoru SAD ocenio da Hil zbog poslova američkih kompanija u Srbiji i izvoza municije u Ukrajinu „žmuri na ono što režim radi u Srbiji“
Postojanje tako velike paravojne formacije predstavlja pretnju po ustavni poredak i građani očekuju da ih nadležni organi identifikuju i razoružaju i obaveste javnost o identitetu njenih članova, navedeno je u inicijativi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da članovi inicijative ProGlas Miodrag Majić i Dragan Bjelogrlić „gaje mržnju prema njemu i sopstvenom narodu“
Potpredsednica SSP Marinika Tepić podsetila je da je Aleksandar Vučić obavestio javnost da se njegovi „lojalisti“, spremni da ga brane do krvi, sastaju u nekoj maloj crkvi
Poslednjeg dana godine predsednik Aleksandar Vučić pripretio je kolebljivcima iz partije, studentima i građanima Srbije ličnom falangom koja broji 17.000 ljudi i krvlju se zavetuje samo njemu, Vučiću
Hoće li studenti biti ostavljeni na vetrometini pobune protiv nenormalnosti, ili će „mladost Srbije“ okuražiti i odrasle da nešto učine? Srećna nam 13. godina apsolutne vlasti Aleksandra Vučića
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Rešenjem da već naredne godine uvede državnu maturu, Ministarstvo prosvete napravilo je potpunu pometnju. Kako bi objasnili nadležnim organima da i oni treba da se pitaju za nešto što njih direktno pogađa, učenici beogradskih srednjih škola okupili su se danas na Cvetnom trgu i odatle krenuli do Ministarstva prosvete da uruče peticiju neformalnog Udruženja „I mi se pitamo“ koja broji preko 25.000 potpisa.
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!