Lokalni izbori 2. juna biće održani u 88 gradova i opština u Srbiji, tamo gde nisu održani izbori u decembru 2023. godine. U opštinama i gradovima gde se u decembru glasalo za odbornike, pobedu je odneo SNS.
Na ovim izborima, naprednjaci u gotovo svim mestima izlaze u široj koaliciji, slično kao na ponovljenim izborima u Beogradu, koji se održavaju istog dana.
Nekoliko stranaka nekadašnje opozicione koalicije Srbija protiv nasilja izaći će i na ove izbore. Stranka slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa, neće izaći na gradske izbore u Beogradu i Nišu, ali u nekim od 88 mesta hoće. Slična je situacija i sa koalicijom NADA, čiji je predvodnik Nova Demokratska stranka Srbije (DSS), a koja, poput SSP-a, bojkotuje beogradske izbore.
Prethodni lokalni izbori u većini mesta održani su 2020, u specifičnim uslovima usled pandemije koronavirusa, zajedno sa parlamentarnim i pokrajinskim. Deo opozicionih stranaka okupljenih oko tadašnjeg Saveza za Srbiju – Stranka slobode i pravde, pokret Dveri i Narodna stranka, te izbore je bojkotovao zbog, kako su naveli, „loših izbornih uslova u kojima građani nemaju mogućnost da budu informisani i da glasaju slobodno i bez pritisaka“. SNS je u gotovo svim mestima i tada osvojio većinu.
Kako se bira lokalna vlast?
Za proglašenje izborne liste na lokalu potrebno je od 200 do 3.000 potpisa, u zavisnosti od broja registrovanih birača u tom mestu. Birači glasaju za jednu od predloženih lista kandidata za odbornike lokalne skupštine, a o predsednicima opština odlučivaće izabrani odbornici.
Liste su sastavljale političke stranke, koalicije, ali i grupe građana. Glasovima većine narodnih poslanika 10. maja usvojene su dopune i izmene Zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Birači koji su promenili prebivalište posle 3. jula 2023. godine neće moći da glasaju na novoj adresi na predstojećim lokalnim izborima.
Pred vama je spisak gradova u kojima će se glasati 2. juna, kao i detaljan pregled lista koje se bore za odbornička mesta u gradovima i opštinama.
Subotica
Politička ponuda je u ovom multietničkom gradu na severu zemlje skromna.
Tri opcije bore se za 69 odborničkih mesta: „Aleksandar Vučić – Subotica sutra“, „Savez vojvođanskih Mađara – dr Balint Pastor“ i lista „Za pravednu Suboticu! – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Stranka pravde i pomirenja – Tomislav Žigmanov“.
Naprednjaci i u ovom gradu izlaze u široj koaliciji. Listu predvodi Stevan Bakić, dosadašnji gradonačelnik Subotice i član SNS-a.
„Zahvaljujem se mojim Subotičanima za koje sam mnogo puta rekao da su izuzetno odgovorni i politički obrazovani. Ne sumnjam da će 2. juna znati da odaberu šta je ono što donosi bolje sutra našem gradu.
„Obećavam da ćemo zajednički raditi još jače na razvoju i napretku našeg grada, a to smo i dokazali u prethodnom periodu“, poručio je Bakić.
Za razliku od beogradskih izbora, gde su u koaliciji sa SNS-om, Savez vojvođanskih Mađara u Subotici nastupa samostalno pod rednim brojem dva, a na prvom mestu liste je Balint Pastor, predsednik Saveza i dosadašnji predsednik Skupštine grada Subotice.
Prvo mesto na listi „Za pravednu Suboticu! – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Stranka pravde i pomirenja – Tomislav Žigmanov“ pripalo je 28-godišnjem Marinu Piukoviću, predsedniku omladine DSHV-a, na čijem čelu je Tomislav Žigmanov, koji je po drugi put izabran za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Prema poslednjem preseku Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave od 23. aprila, pravo glasa u Subotici ima 125.325 ljudi. U ovom gradu prema poslednjem popisu živi 165.381 ljudi.
Sombor
Na birališta izlaze i 55 kilometara udaljene komšije. Izborna ponuda za nešto više od 70.000 birača je za listu bogatija.
Liste „Aleksandar Vučić – Subotica sutra“, „Savez vojvođanskih Mađara – dr Balint Pastor“, Za pravedni Sombor! – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Stranka pravde i pomirenja – Tomislav Žigmanov“ i „Građanski front – Stop ludilu“ nadmeću za 61 odborničko mesto.
Zrenjanin
Za 67 odborničkih mesta, u gradu sa nešto više od 100.000 stanovnika koji godinama nema zdravu pijaću vodu, bori se pet lista, a pravo glasa ima oko 99.500 birača.
Šira koalicija okupljena oko naprednjaka je i u Zrenjaninu prva na glasačkom listu, a predvodi je dosadašnji gradonačelnik Simo Salapura.
Jožef Stojko, predsednik gradskog odbora Saveza vojvođanskih Mađara u Zrenjaninu, na čelu je liste ove stranke, koja je pod rednim brojem dva.
Veliko iznenađenje na izborima u decembru 2023. bila je lista doktora Branimira Nestorovića koja se u međuvremenu podelila na dve frakcije, te je Nestorović formirao pokret „Mi – snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović“. Pod tim imenom nastupaju i u Zrenjaninu, a prva od 30 kandidata za odbornike je Julijana Marić.
Četvrta pozicija pripala je listi „I voda i sloboda – ujedinjena opozicija Zrenjanina“. Deo ovog opozicionog bloka su i Stranka slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa i Nova demokratska stranka Srbije (NDSS). Prvi na listi je potpredsednik NDSS-a i narodni poslanik Zorano Sandić, a druga je Sonja Perat, inženjerka menadžmenta.
Gradska izborna komisija proglasila je i listu „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.
Kandidati ovog sedmočlanog saveza (Demokratska stranka, Zajedno, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine-Vojvođani, Narodni pokret Srbije – Miroslav Aleksić, Novo lice Srbije – Miloš Parandilović, Srbija Centar – Zdravko Ponoš) potpise za podršku izbornoj listi doneli su u balonima za vodu.
Kikinda
Slična ponuda je i u vojvođanskom gradu Kikindi, sa nešto više od 50.000 stanovnika. Pravo glasa ima 46.810 birača, a za 39 odborničkih mesta nadmeće se pet lista.
Prvi na glasačkom listiću je SNS sa koalicionim partnerima, a predvodi ih Nikola Lukač, dosadašnji gradonačelnik. Među kandidatima za odbornike najviše je lekara, ekonomista i inženjera.
Savez vojvođanskih Mađara i u ovom gradu je pod rednim brojem dva. Listu predvodi Zoltan Tot, dosadašnji predsednik Mesne zajednice kikindskog naselja Sajan.
Lista „Izaberi promenu – Ujedinjena opozicija Kikinde – Mirko Šoć“ je treća, dok je na četvrtoj poziciji još jedan koalicioni blok „Biram borbu! Biram Kikindu!“ koju čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front i Pokret slobodnih građana.
Izbornu ponudu zatvara lista od 15 kandidata „Kikinda protiv nasilja – Milorad Miki Aleksić“.
Vršac
Glasačko pravo na predstojećim lokalnim izborima u ovom gradu ima više od 44.000 ljudi. Za stolicu u lokalnom parlamentu bore se samo tri opcije.
Listu oko koalicije naprednjaka „Aleksandar Vučić – Vršac sutra“, predvodi Dragana Mirković, dosadašnja gradonačelnica i jedna od retkih žena na ovoj poziciji.
Žensko ime je i na čelu šire koalicije „Vršac zaslužuje bolje“, koju čine Demokratska stranka, Nova Demokratska stranka Srbije, Narodni pokret Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine-Vojvođani i Pokret za obnovu Kraljevine Srbije.
Političku ponudu zatvara „Grupa građana – Biram Vršac“ koju predvodi Uroš Rošić, penzionisani načelnik policije.
Pančevo
I stanovnici ovog grada, na 20 kilometara od Beograda, izlaze 2. juna na birališta.
Koalicija oko vladajućeg SNS-a, „Aleksandar Vučić – Pančevo sutra“ je i ovde na prvom mestu, a listu predvodi dosadašnji gradonačelnik Aleksandar Stevanović.
Pravo glasa ima 115.779 birača, a za 70 odborničkih mesta bore još četiri liste.
Na drugom mestu je Savez vojvođanskih Mađara, treći je opozicioni blok „Pančevo protiv nasilja – Biram Borbu“ koju čini Narodni pokret Srbije, Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Pokret slobodnih građana. Četvrtu poziciju zauzima lista „Pančevo – Borba protiv nasilja“, dok izbornu ponudu zaključuje „Grupa Pančevo – Vaše komšije“.
Sremska Mitrovica
Na glasačkom listiću meštana ovog grada na 50 kilometara od Novog Sada je šest političkih opcija.
Naprednjaci sa koalicionim partnerima su na prvom mestu, a predvodi ih Branislav Nedimović, nekadašnji ministar poljoprivrede i bivši gradonačelnik Sremske Mitrovice. Član je Predsedništva SNS od 2016. godine, a prethodno je bio član Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije.
Za 61 mesto u lokalnom parlamentu bore se i „Grad za nas – Vladimir Petković“, „Sremska Mitrovica protiv nasilja – Đorđo Đorđić – Tatjana Ljubišić – Danijel Đetojević“, „Evropska Mitrovica“, „Dr Savo Manojlović – I ja sam Mitrovica – Kreni-promeni Mlada Mitrovica“, dok krug zatvara „Nada za Mitrovicu“.
Valjevo
Na lokalnim izborima u ovom gradu na zapadu Srbije učestvuje sedam lista.
Koalicija oko SNS-a je pod brojem jedan i predvodi je dosadašnji prvi čovek grada – Lazar Gojković.
Za 51 odbornički mandat bore se i „Ruska stranka – Rusija i Valjevo u srcu – Milija Nestorović“, „Svanuće – Ujedinjeno Valjevo Može“, „Evropska zelena partija – Ekologija, zeleno Valjevo – stil života“, „Pokret SAD dr Snežana Mijatović, Đorđe Pavlović-Drugačije“, „KASNIMO!“ (Narodna stranka – Mirjana Jugović, Srpski pokret Dveri – Stanko Ranković)
Izbornu ponudu zatvara „Ujedinjena patriotska opozicija Valjevo – za kralja i otadžbinu, prof. dr Branimir Nestorović“.
Požarevac
U rodnom gradu Slobodana Miloševića, bivšeg jugoslovenskog i srpskog predsednika i lidera Socijalističke partije Srbije, za mesto u lokalnom parlamentu nadmeće se sedam lista.
Na vrhu glasačkog listića je „Vlaška stranka – Ljiljana Ugrinović“, koju i predvodi ova penzionerka.
Naprednjaci su pod rednim brojem dva, izlaze kao i u većini gradova, u široj koaliciji.
Više od 57.000 ljudi moći će da da glas i jednoj od lista: „Grupa građana Iskorak“, Biram borbu (Narodni pokret Srbije – Demokratska stranka – Narodna stranka)“, „Mi – glas naroda“, „Jedina nada za Požarevac – POKS“ i „Moj grad, moje selo – moji ljudi“.
Jagodina
Na čelu glasačkog listića je Jedinstvena Srbija (JS) Dragana Markovića, koja nastupa sa tradicionalnim partnerima socijalistima, iako je na prethodnim izborima 2020. bila u koaliciji baš sa naprednjacima, kada su i osvojili većinu. Marković, poznat pod nadimkom Palma, ujedno je i nosilac liste.
Naprednjaci izlaze samostalno i pod rednim su brojem tri, a predvodi ih Nikola Radosavljević, predsednik Gradskog odbora SNS-a u Jagodini.
Za odbornička mesta bore se i liste „Dušan Marković – Mi se pitamo! Dela, a ne reči“, „Vreme je za promene starosedeoci – Mita Arsić – Od nas zavisi – Moja Rusija – Jagodina centar – Nećemo da ćutimo“ i „Mi snaga naroda, prof. dr Branimir Nestorović – Jagodina“.
Čačak
U ovom gradu 94.276 ljudi ima biračko pravo. Sedam lista bori se za 75 odborničkih mandata.
Prva na glasačkom listiću je koalicija okupljena oko vladajućih naprednjaka, „Aleksandar Vučić – Čačak sutra“, a predvodi je dosadašnji gradonačelnik Milun Todorović.
„Grupa građana Ivan V. Ćalović Istina i čast“ je na drugom mestu.
Među kandidatima liste pod rednim brojem tri „Primarijus dr. Milan Roganović – Srpski pokret Dveri – Boško Obradović – Radmila Živković – Dragan Ćendić – Biljana Rubaković“ je poznato i ime van lokala – Boško Obradović, bivši predsednik, sada samo član Srpskog pokreta Dveri.
I među kandidatima za odbornike liste „Svi za Čačak“ pod rednim brojem četiri, ima prepoznatljivih imena. Na 48. mestu je Velimir Ilić, nekadašnji ministar i bivši gradonačelnik Čačka.
„ProBudimo Čačak“ je na drugoj polovini listića, a predvodi je aktivista Pavle Jelesijević.
Na pretposlednjem mestu je opozicioni blok „Čačak protiv nasilja i Novi DSS (Narodni pokret Srbije, Demokratska Stranka, Stranka Srbija centar, Nova Demokratska stranka Srbije i Novo lice Srbije)“.
Za lokalni parlament se bori i „Ruska stranka – Srbi i Rusi braća zauvek!“.
Užice
Dosadašnja gradonačelnica Jelena Raković Radivojević na čelu je liste „Aleksandar Vučić – Užice sutra“.
Više od 64.000 birača glas će moći da da i nekoj od lista „Da Užice ima budućnost – Glišo Vidović“, Nova Demokratska stranka Srbije – Branko Đurić – Novo lice Srbije – Miloš Parandilović – Za novo Užice, „Užička odbrambena liga – Užička akcija – Naš grad – Naši ljudi“, „Milan Stamatović – Zdrava Srbija“, „Užički demokratski front – dr Željko Bacotić“, „Ivana Parlić najbolje za Užice, patriotska koalicija Dveri – Narodna stranka – POKS“, „Koalicija Biramo borbu, Biramo Užice“.