Republičko javno tužilaštvo uputilo je Ustavnom sudu zahtev za zabranu desničarskog pokreta Levijatan, prenosi „Nova.rs“. Zahtev je upućen na inicijativu Pokreta slobodnih građana, a prema nezvaničnim saznanjima, podneo ga je javni tužilac Goran Ilić.
PSG je još krajem juna predao zahtev tužilaštvu navodeći da je Levijatan učestvovao u nezakonitom zatvaranju azila za pse „Vučjak“ u selu Čumić nedaleko od Kragujevca i hapšenju njegovog vlasnika Dejana Gačića.
Ekstremni teoretičari zavere
Levijatan, na čijem je čelu Pavle Bihali, osnovan je 2015. godine. Od samog početka predstavlja se pod maskom udruženja za zaštitu životinja. Jedan od prvih slučajeva u kojem ih je javnost prepoznala bilo je „spašavanje“ jednog psa iz jednog romskog naselja.
Fotografija spašenog psa na njihovom sajtu ostala je slabo primećena jer je ubrzo za njom usledila fotografija grupe nabildovanih momaka sa fantomkama i poruka: „Ne diraj životinje, naći ćemo te“, pialo je „Vremena“ u tekstu „Sejači straha i nasilja“.
Članovi pokreta imaju karakterističan način oblačenja i simbole, zbog čega ih mnogi smatraju ekstremnim desničarima. Povezani su sa Srpskom desnicom Miše Vacića, protivnicom vakcinacije Jovanom Stojković i njenom partijom Živim za Srbiju, Narodnim patrolama, organizacijom PIT koja je postala poznata po tome što je iz čista mira oduzela konja jednoj romskoj porodici u Nišu.
Tokom pandemije korone 2020. godine upali su u kuću romske porodice Garip na Dorćolu. Maltretirali su tri deteta i njihovog nepokretnog oca zato što, navodno, muče životinje.
Pročitajte još Sejači straha i nasilja
Vremenom su kroz razne nasilne obračune, antimigrantske, antiromske i anti-LGBT stavove, umesto identiteta „zaštitnika životinja“ dobili novi identitet nasilnika koji veruju u teorije zavere.
Raskrinkavanje zaštitnika
Prelomni momenat bio je 2018. godine kada su dvojica članova Levijatana, lider Bihali i Aleksandar Buhanac, privedeni zbog pretnji jednom azilu za pse.
Zatim, 2020. godine, privedena su šestorica, a zadržan jedan član zbog prebijanja i ugrožavanja sigurnosti čoveka koji je na društvenim mrežama vređao njihovog lidera.
Pročitajte još Tužno, prljavo i jeftino
Dokumentarni film novinara Galeba Nikačevića takođe je nekima „otvorio oči“. U njemu Bihali pokazuje nož od kog se ne odvaja, kaže da je „malo duži od dozvoljenog“ i na direktno pitanje da li misli da se neki problemi u društvu mogu rešiti nasiljem ostaje naglašeno nedorečen.
Još jedan prelomni trenutak je slučaj „Baz Kilington“, što je ime korisnika Tvitera koji je članove Levijatana nazvao fašistima. Nakon toga su Bihali i ostali članovi prešli na taktiku „zastrašivanja ljudi“. Tvrdili su da taj tviteraš zlostavlja životinje i pretili mu, iako je poslao pismo u kome im se izvinio.
Državna zaštita
Levijatan nije najekstremnija desničarska partija u Srbiji. Zentrop i Narodne patrole takođe spadaju u ovakve organizacije koje neguju fašističku ideologiju, a čije postupke država gotovo potpuno toleriše.
Profesor Fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević ocenio je u intervjuu za „Vreme“ da „nastojanje vlasti da se ogradi od takvih grupa ne deluje ubedljivo u smislu da neće odustati od takvih obrazaca pritiska na različite neistomišljenike“.
Da je ovoj vlasti neophodna fiktivna ekstremistička opozicija koju može da drži pod kontrolom i koja će biti njihova „radikalna podsvest“, pisalo je „Vreme“ u spomenutom tekstu o Levijatanu. „Dok vlast hrli u Evropu, oni proganjaju nacionalne manjine i svakog ko ih nazove fašistima“.
Tokom predizborne kampanje u vreme pandemije, kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić držao onlajn skupove, neke partije i pokreti poput PSG-a, Dosta je bilo, Živim za Srbiju skupljale su potpise za ukidanje ekstremističkih organizacija. Među njima je bio i Levijatan koji se tada hvalio kako ljudi stoje u redovima da bi im dali potpise, a onda je Bihali pokazao gomilu papira i tvrdio da im je poštom stigao 121 potpisa.
A.E./Nova.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com