img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Lični stav

Komunističke mere: Opasne iluzije državnog određivanja zakupnina stanova

25. novembar 2022, 09:12 Bogdan Petrović
Foto: Vladimir Sporčić/Tanjug
Copied

Pre nekoliko dana poslanici pokreta Ne davimo Beograd predstavili su nacrt zakona kojim se predviđa administrativno uređivanje visine zakupnina kod izdavanja stanova u privatnom vlasništvu. Takvo rešenje u suštini je identično institutu stanarskog prava koje su komunističke vlasti uvele krajem Drugog svetskog rata

Pre nekoliko dana poslanici pokreta Ne davimo Beograd predstavili su nacrt zakona kojim se predviđa administrativno uređivanje visine zakupnina kod izdavanja stanova u privatnom vlasništvu. Po tom predlogu, za stan od 50 kvadrata zakupnina bi bila ograničena na najviše 300 evra; takvi stanovi u centru Beograda su se i pre povećanja kirija koje je usledilo dolaskom desetak hiljada Rusa i Ukrajinaca izdavali za oko 500 evra.

Iz tog pokreta čak i ne kriju da nije u pitanju privremeno rešenje, već da je namera da se tako dugoročno reguliše izdavanje privatnih stanova. Takvo rešenje u suštini je identično institutu stanarskog prava koje su komunističke vlasti uvele krajem Drugog svetskog rata. Ali čak je i ta vlast još sedamdesetih godina prošlog veka shvatila da je administrativno regulisanje zakupa privatnih stanova prevaziđeno, pa je tada ukinuto i stanovi su mogli da se izdaju slobodnom pogodbom.

„Samrtnički zagrljaj“

To nije važilo jedino za građane koji su se tada zatekli kao nosioci stanarskog prava i za njihove direktne naslednike. A to pitanje ni do današnjeg dana nije razrešeno: u desetak hiljada privatnih stanova i dalje žive (uglavnom naslednici) nekadašnjih nosilaca stanarskih prava uz nisku, administrativno određenu kiriju. Tim statusom nisu zadovoljni ni vlasnici tih stanova, a ni njihovi korisnici: prvi zato što ne mogu slobodno da raspolažu svojom imovinom, a drugi jer se ti stanovi stari više od 80 godina nalaze u lošem stanju. Niti vlasnici žele u njih da investiraju, niti stanari imaju interes za to, pa stanovi najčešće propadaju. U pitanju je svojevrstan „samrtnički zagrljaj“ u koji je država dovela vlasnike i stanare tih stanova – te situacije se, u najvećem broju slučajeva, razrešavaju tek kada stanari preminu bez naslednika i tako se stan „vrati“ vlasniku.

Apsurdan izuzetak

Upravo bi se to i desilo ako bi ovakvo rešenje bilo usvojeno: vlasnici ne bi mogli da slobodno raspolažu stanovima, jer bi zakupci mogli do kraja života da ih koriste uz nisku zakupninu; oni naprosto ne bi imali motiva za kupovinu stana ako su kirije garantovano niske, a cena stanova visoka u odnosu na njihova primanja.

Poseban biser u ovom predlogu je da se administrativno određivanje zakupnina uvodi samo na stanove izgrađene pre 2015. godine. Tako bi se, na primer, svi stanovi iz „Beograda na vodi“ (kao i raznih drugih kompleksa izgrađenih za vreme naprednjačke vladavine) slobodno izdavali, dok bi svi ostali vlasnici stanova bili prepušteni milosti (bolje reći nemilosti) države. Time bi se posebno privilegovali (bogati) građani koji su u poslednjih nekoliko godina kupili stanove. Za takav izuzetak ne postoji racionalno objašnjenje osim da možda neko od predlagača poseduje upravo takav stan, pa je želeo da se „obezbedi“ od primene ovakvog zakona.

Povratak u komunizam

Posledice usvajanja predloga bi bile katastrofalne po tržište zakupa u Beogradu: jednostavno niko ne bi hteo da legalno izda stan, jer bi time rizikovao doživotno mrcvarenje sa stanarima.  Umesto našim građanima, vlasnici stanova u Beogradu bi se preorijentisali isključivo na kratkotrajno izdavanje strancima ili bi se stanovi izdavali bez ikakvog papira.

A možda iz NDBG planiraju da organizuju, po uzoru na komunističke vlasti posle Drugog svetskog rata, patrole aktivista u kožnim mantilima koji bi proveravali ko živi (neprijavljen) po stanovima u tuđem vlasništvu. To bi verovatno bio jedini način da se obezbedi primena takvog zakona, jer bi malo ko prihvatio da legalno izda stan pod ovakvim uslovima.

Iza tog predloga stala su i dva profesora prava – Svetislav Kostić sa Pravnog fakulteta BU i Jelena Jerinić sa pravnog fakulteta Univerziteta Union. Paradoks je da Jelena Jerinić, profesorka ustavnog prava (i narodna poslanica) obrazlaže takvo rešenje pozivanjem na ustavnu mogućnost ograničavanja prava na svojinu kada postoji javni interes, pritom ne navodeći da Ustav u istom članu kaže da je to moguće samo uz naknadu koja ne može biti niža od tržišne. Prema toj ustavnoj odredbi, država bi morala da plaća vlasnicima stanova razliku između tržišne i administrativne zakupnine. To bi tek napravilo galimatijas iz kojeg se ne bismo izvukli decenijama, kao što se nismo izvukli ni od stanarskog prava iz vremena komunizma.

Ako se već vraćamo u komunističko vreme, možda nije loše da pokretu NDBG predložimo još jednu meru iz tog doba: da se vrati radno zakonodavstvo iz sedamdesetih godina i da se o radnim sporovima odlučuje na „sudovima udruženog rada“, gde je u praksi bilo nemoguće da zaposleni izgubi radno mesto. Garantovano zaposlenje je u suštini još važnije za građane od kontrolisanog zakupa – jer ako neko izgubi posao, neće moći da plaća zakup, ma koliko bio nizak.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

administrativno uređivanje visine zakupnina cena zakupa stanova beograd izdavanje stanova beograd kirija beograd koliko košta iznajmljivanje stana u beogradu Ne davimo Beograd ne davimo beograd zakup stanova porast kirija beograd privatni stanovi izdavanje stanovi izdavanje beograd zakup stanova beograd
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Diplomatija

10.maj 2025. T. S.

Đurić: Neće biti sankcija EU zbog Vučićeve posete Moskvi

Iako su evropski zvaničnici danima upozoravali da bi Srbija mogla da oseti posledice Vučićevog odlaska u Moskvu 9. maja, ministar spoljnh poslova Marko Đurić kaže da „neće biti prekida EU integracija niti sankcija“

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Povezane vesti

U novom broju

25.oktobar Nedim Sejdinović

Ko kupuje stanove u Srbiji

Statistički podaci kažu da je 80 odsto stambenih jedinica poslednjih godina kupljeno kešom. Eksperti govore o “veličanstvenom pranju para” kakvo je do sada viđeno samo u nekim južnoameričkim zemljama

Kupovina nekretnina u Beogradu

25.jun Filip Mirilović

Kako su cene izgubile dodir sa realnošću

Ako bi celu prosečnu platu u Beogradu odvajali na stranu radi kupovine stana u gotovini, bilo bi potrebno 11 godina za 50 kvadrata prosečne beogradske novogradnje. Ako uzmemo u obzir da od nečega mora i da se živi, pa se odvaja samo trećina plate – potrebne su tri decenije. Problem je što ni ta trećina ne može da se uštedi

Ekonomija

25.oktobar Dimitrije Petrović

Cena stanovanja u Beogradu: Za Ruse povoljno, za srpske studente papreno

Ruski migranti istisnuli su studente iz unutrašnjosti Srbije iz centralnih beogradskih optština. Dok se jedna Ruskinja iz Sankt Peterburga raduje povoljnim cenama, mnogi studenti iz provincije uz pomoć roditelja moraju uz studije da rade da bi mogli da finansiraju boravak u Beogradu

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure