
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Tužbu je prošlog maja protiv kompanije Iks pokrenula Areej al-Sadhan, sestra saudijskog humanitarnog radnika koji je prvo nestao, a potom bio osuđen na 20 godina zatvora
Kompanija Iks, do skora Tviter, optužena je u revidiranoj građanskoj tužbi SAD da je pomogla Saudijskoj Arabiji da izvrši teške povrede ljudskih prava svojih korisnika, uključujući otkrivanje poverljivih korisničkih podataka na zahtev saudijskih vlasti po mnogo većoj stopi nego što je to činila za SAD, UK ili Kanadu.
Tužbu je prošlog maja protiv Iks pokrenula Areej al-Sadhan, sestra saudijskog humanitarnog radnika koji je prvo nestao, a potom bio osuđen na 20 godina zatvora.
Tužba je usredređena na infiltraciju trojice saudijskih agenata u kalifornijsku kompaniju Tviter, dvojica su se predstavljali kao zaposleni na Tviteru 2014. i 2015. godine, što je na kraju dovelo do hapšenja Al-Sadhanovog brata Abdulrahmana i otkrivanja identiteta hiljade anonimnih korisnika Tvitera, od kojih su neki kasnije navodno privedeni i mučeni u sklopu vladinog gušenja slobode govora i neslaganja.
Advokati Al-Sadhan-a su ažurirali tvrdnju prošle nedelje kako bi uključili nove navode o tome kako je Tviter, pod vođstvom tadašnjeg izvršnog direktora Džeka Dorsija, namerno ignorisao ili znao za kampanju saudijske vlade da privuče kritičare, ali – zbog finansijskih razloga i napora da se održe bliske veze sa saudijskom vladom, glavnim investitorom u kompaniju – pružili su pomoć kraljevstvu.
Nova tužba opisuje kako je Iks prvobitno viđen kao kritično sredstvo za demokratske pokrete tokom „arapskog proleća“, i stoga je postao izvor zabrinutosti za saudijsku vladu već 2013.
Nova pravna prijava dolazi nekoliko dana nakon što je Hjuman rajts voč osudio saudijski sud jer je osudio čoveka na smrt isključivo na osnovu njegovih aktivnosti na Tviteru i Jutjubu, što je nazvao „eskalacijom“ vladinog gušenja slobode izražavanja.
M.J./Gardijan
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve