Preko 30 državnih fakulteta u Srbiji je u blokadi. a studenti traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu,kao i odgovornost lica koja su na protestima bila nasilna prema studentima.
Studenti koji su pokrenuli blokade zahtevaju i otkrivanje odgovornih za napad na studente beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti tokom ranijih blokada saobraćajnica.
U blokadu je prvi stupio Fakultet dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu. Niz blokada na Beogradskom univerzitetu je ubrzo nakon toga otpočeo, pa su blokirani Filozofski i Fililoški fakultet, kao i Rektorat univerziteta.
Par dana kasnije, blokadama su se pridružili Fakultet političkih nauka, Hemijski, Fakultet za fizičku hemiju, Prirodno-matematički. Farmaceutski, Pravni fakultet, ETF, Tehnološko-metalurški fakultet, Fakultet likovnih umetnosti, Mašinski fakultet, Građevinski, Biološki fakultet, Ekonomski, Geografski, Arhitektonski, Fizički.
U ponedeljak, blokiran je i prvi privatni fakultet, Fakultet savremenih umetnosti.
Niš
Studenti u Nišu su u sredu, 4. decembra, blokirali zgradu Rektorata na šest sati, a najavili su nastavak blokada. Filozofski fakultet u Nišu je prvi započeo blokadu. Pored njega, za sada je blokiran i Prirodno-matematički fakultet, a još nije poznato šta će biti sa Elektronskim i Pravnim fakultetom.
Studenti su se organizovali i u Kragujevcu, gde će studenti Filološko-umetničkog fakulteta (FILUM) blokirati Rektorat Univerziteta u Kragujevcu i time se pridružiti kolegama iz drugih gradova.
Novi Sad
U Novom Sadu, blokirani su Akademija umetnosti, Prirodno-matematički, Pravni i Filozofski. Od ponedeljka, blokiran je i Fakultet tehničkih nauka, na kome je, svega par sati nakon stupanja u blokadu, došlo do upada policijskih službenika u zgradu fakulteta.
Podrška profesora
Podrška je brojna na mnogim fakultetima, a profesori i saradnici neretko to i otvoreno pokazuju. Takav je slučaj i na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, njih 56, podržali su studente i zaposlene u, kako se navodi, ispoljavanju slobode govora i okupljanja, koje su garantovane Ustavom.
„Akademska zajednica mora da reaguje kako bi se zaštitio fizički i moralni integritet studenata, nastavnika i saradnika koji mirno izražavaju protest povodom novosadske tragedije“, navodi se u saopštenju koje je potpisalo 56 nastavnika i saradnika beogradskog Pravnog fakulteta.
Podrška profesora ne izostaje ni na drugim fakultetima, a dekanica Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović javno je podržala studentski bunt.
Govoreći o svojim studentima koji su u blokadi, Jovanović je istakla da je „izuzetno ponosna“ što oni pokazuju visok stepen solidarnosti i empatiju..
Jovanović je za N1 navela i da su imali izjašnjavanje departmana i da su „gotovo svi podržali“ zahteve studenata.
„Većina kolektiva je stala iza studenata Filozofskog fakulteta. Sigurno da im to jako mnogo znači i gotovo svi zaposleni na fakultetu su potpisali podršku studentima“, izjavila je ona.
Govoreći o saopštenju Univerziteta u Nišu u kojem se pruža podrška zahtevima studenata, Jovanović kaže da očekuje da će ta podrška ohrabriti i druge studente.
„To saopštenje je iskreno i ljudski jedna značajna podrška. To vidim kao deo razmišljanja akademske zajednice i zaista sam ponosna da je moj univerzitet podržao studente“, rekla je ona.