
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Deo studenata Univerziteta u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu je nastavio sa blokadama više fakulteta. Poput lančane reakcije, jedan po jedan fakultet najavljuje da će im se pridružiti. Koji su sve fakulteti trenutno u blokadi
Preko 30 državnih fakulteta u Srbiji je u blokadi. a studenti traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu,kao i odgovornost lica koja su na protestima bila nasilna prema studentima.
Studenti koji su pokrenuli blokade zahtevaju i otkrivanje odgovornih za napad na studente beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti tokom ranijih blokada saobraćajnica.
U blokadu je prvi stupio Fakultet dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu. Niz blokada na Beogradskom univerzitetu je ubrzo nakon toga otpočeo, pa su blokirani Filozofski i Fililoški fakultet, kao i Rektorat univerziteta.
Par dana kasnije, blokadama su se pridružili Fakultet političkih nauka, Hemijski, Fakultet za fizičku hemiju, Prirodno-matematički. Farmaceutski, Pravni fakultet, ETF, Tehnološko-metalurški fakultet, Fakultet likovnih umetnosti, Mašinski fakultet, Građevinski, Biološki fakultet, Ekonomski, Geografski, Arhitektonski, Fizički.
U ponedeljak, blokiran je i prvi privatni fakultet, Fakultet savremenih umetnosti.
Niš
Studenti u Nišu su u sredu, 4. decembra, blokirali zgradu Rektorata na šest sati, a najavili su nastavak blokada. Filozofski fakultet u Nišu je prvi započeo blokadu. Pored njega, za sada je blokiran i Prirodno-matematički fakultet, a još nije poznato šta će biti sa Elektronskim i Pravnim fakultetom.
Studenti su se organizovali i u Kragujevcu, gde će studenti Filološko-umetničkog fakulteta (FILUM) blokirati Rektorat Univerziteta u Kragujevcu i time se pridružiti kolegama iz drugih gradova.
Novi Sad
U Novom Sadu, blokirani su Akademija umetnosti, Prirodno-matematički, Pravni i Filozofski. Od ponedeljka, blokiran je i Fakultet tehničkih nauka, na kome je, svega par sati nakon stupanja u blokadu, došlo do upada policijskih službenika u zgradu fakulteta.
Podrška profesora
Podrška je brojna na mnogim fakultetima, a profesori i saradnici neretko to i otvoreno pokazuju. Takav je slučaj i na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, njih 56, podržali su studente i zaposlene u, kako se navodi, ispoljavanju slobode govora i okupljanja, koje su garantovane Ustavom.
„Akademska zajednica mora da reaguje kako bi se zaštitio fizički i moralni integritet studenata, nastavnika i saradnika koji mirno izražavaju protest povodom novosadske tragedije“, navodi se u saopštenju koje je potpisalo 56 nastavnika i saradnika beogradskog Pravnog fakulteta.
Podrška profesora ne izostaje ni na drugim fakultetima, a dekanica Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović javno je podržala studentski bunt.
Govoreći o svojim studentima koji su u blokadi, Jovanović je istakla da je „izuzetno ponosna“ što oni pokazuju visok stepen solidarnosti i empatiju..
Jovanović je za N1 navela i da su imali izjašnjavanje departmana i da su „gotovo svi podržali“ zahteve studenata.
„Većina kolektiva je stala iza studenata Filozofskog fakulteta. Sigurno da im to jako mnogo znači i gotovo svi zaposleni na fakultetu su potpisali podršku studentima“, izjavila je ona.
Govoreći o saopštenju Univerziteta u Nišu u kojem se pruža podrška zahtevima studenata, Jovanović kaže da očekuje da će ta podrška ohrabriti i druge studente.
„To saopštenje je iskreno i ljudski jedna značajna podrška. To vidim kao deo razmišljanja akademske zajednice i zaista sam ponosna da je moj univerzitet podržao studente“, rekla je ona.
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve