Nepuna dva meseca od naredbe da porodilje ne mogu da koriste mobilne telefone u sobama za pripremu u delu niškog Porodilišta, ova odluka je promenjena, a kako su potvrdili iz UKC Niš – ipak mogu da ga koriste svuda osim u porođajnoj sali, pišu Južne vesti.
Među brojim opravdanjima nadležnih za donošenje ovakve zabrane, a zatim i njeno naglo ukidanje, bilo je i to da su neke žene htele da snimaju svoj porođaj, umesto da u njemu aktivno učestvuju.
V. D. direktora Univerzitetskog kliničkog centra Zoran Perišić koji je ovu zabranu doneo, rekao je da su telefoni ukinuti zborg korone, a kako je objasnio u emisiji “Između redova”, bilo je kratkotrajne infekcije kovidom među novorođenčadima, te je epidemiološka analiza je pokazala da je verovatan put prenosa virusa bio “preko majki koje su međusobno razmenjivale telefone”.
Pročitajte još Prenošenje porođaja na TikTok-u: Zašto niko nije viknuo “Rez!”
Pratnja na porođaju još uvek nije dozvoljena
Iako je proglašen kraj padnemije korona virusa, u niškom porodilištu još uvek nije dozvoljena pratnja na porođaju, kao ni posete.
Kako pišu Južne vesti, mnoge porodilje su sumnjale da se ovakve odluke donose kako bi se prikrilo akušersko nasilje.
Direktor GAK-a Dejan Mitić je u emisiji „15 minuta“ o primedbama na akušersko nasilje rekao: “Da ono postoji, žene bi se porađale kod kuće”.
Kraj pandemije, ali ne i zabrane
U državnim porodilištima u Srbiji mogućnost pratnje na porođaju ukinuta je u martu 2020. godine, kada su uvedene mere zaštite zbog pandemije korona virusa.
Tri godine kasnije, samo dva porodilišta su ukinula ovu zabranu.
Prvo porodilište koje je ukinulo zabranu pratnje na prođaju bilo je KBC „Zvezdara“ i to nakon peticije “Stop akušerskom nasilju”, koju je pokrenula porodilja koja je pretrpela akušresko nasilje u KBC “Dr Dragiša Mišović”. Peticiju je potpisalo više od 90.000 ljudi, a podržali su je i mnogi stručnjaci i ginekolozi.
Nekoliko meseci kasnije, pratnju na porođaju odobrili su i GAK “Narodni Front”, a od jeseni ovu opciju uvešće i porodilište Kliničko-bolničkog centra “Zemun”.
Pratnja partnera, supruga ili bilo koje bliske osobe na porođaju bila je dozvoljena u privatnim porodilištima u Srbiji , tokom pandemije virusa korona, uz doplatu.
U regionu i zemljama Zapadne Evrope, gotovo sva porodilišta dozvoljavaju da na porođaju prisustvuje suprug, partner ili druga bliska osoba.
Z.S./Južne vesti
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com