Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Najpre je potrebno da se formalno završe izbori. RIK je usvojio ukupni izveštaj, ali i na njega se može podneti žalba u roki od 72 sata. Onda se može pred Ustavni sud, ali on - nema rok u kojem treba da odluči
Na protestu ProGlasa koji je održan pretposlednjeg dana izborne 2023. godine građani su pozvani da dostave snimke koji dokazuju izborne nepravilnosti kako bi svi završili u zahtevu Ustavnom sudu Srbije da ponovi izbore.
A kad bi taj zahtev mogao da bude predat, to će zavisiti od daljih poteza opozicije.
Republička izborna komisija, na sednici održanoj u petak 12. januara, usvojila je ukupan izveštaj o rezultatima izbora za poslanike.
Prema ovom izveštaju, Lista Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane osvojila je 129 mandata, a Srbija protiv nasilja 65. SPS-Jedinstvena Srbija imaće 18 poslanika, Koalicija NADA 13, kao i Lista Mi – glas iz naroda Branimir Nestorović, takođe 13.
Savez vojvođanskih mađara 6, Usema Zukorlić i Stranka pravde i pomirenja 2, SAD takođe 2, Politička borba Albanaca se nastavlja – Šaip Kamberi 1 i Ruska stranka 1.
Žalba opozicije
Protiv ukupnog izveštaja o rezultatima izbora podnosilac proglašene izborne liste i birač mogu podneti prigovor Republičkoj izbornoj komisiji u roku od 72 časa od objavljivanja ukupnog izveštaja na veb-prezentaciji. Taj rok počeo je da teče u petak uveče.
Tanasije Marinković, član RIK-a ispred koalicije Srbija protiv nasilja, izjavio je za N1 da će se ta koalicija žaliti na ukupan izveštaj o rezultatima izbora.
„RIK se kao i do sada u ovim procesima pokazala kao organ koji vrlo skučeno posmatra samo Zakon o izboru narodnih poslanika i previđa druge zakone koji postoje, dakle, odbija da primeni sistemsko tumačenje, da uzme u obzir i druge postupke koji mogu da se vode“, pojasnio je Marinković.
Kad je reč o žalbi Ustavnom sudu, kaže da je to poseban zahtev.
„Do sada smo govorili o zahtevu Ustavnom sudu za odlučivanju o izbornom sporu, to će doći na dnevni red, ali tek pošto se okončaju ove procedure koje nisu pred RIK-om. Danas smo govorili o zahtevu Ustavnom sudu za rešavanje sukoba nadležnosti, povodom pitanja i rešenja Gradske izborne komisije (GIK) kojim se oglasila nenadležnom, prosledila taj predmet RIK-u, a u vezi sa našim zahtevom za ponavljanje glasanja u Beogradu. Bilo je sasvim jasno da smo tražili ponavljanje izbora u Beogradu, a GIK se proglasila nenadležnom i prosledila RIK-u“, rekao je Marinković.
Kad se ide pred Ustavni sud?
Kako je ranije za „Vreme“ objasnila Sofija Mandić, pravnica i članica Gradske izborne komisije ispred Liste Srbija protiv nasilja, jedini pravni modalitet da se u potpunosti ponove izbori, to jest vrati na dan raspisivanja izbora, jeste Ustavni sud.
Čarobni štapić je Član 77 Zakona o Ustavnom sudu koji kaže: „Ako je nepravilnost u izbornom postupku dokazana, a imala je bitan uticaj na izborni rezultat, Ustavni sud odlukom poništava ceo izborni postupak ili delove tog postupka, koji se moraju tačno označiti.“
Najpre je potrebno da se formalno završe izbori, a onda u roku od petnaest dana bilo koji birač ima pravo da podnese zahtev Ustavnom sudu.
„Sud ne mora da kvantifikuje nepravilnosti, već samo da oceni da je postojao bitan uticaj. Da je iskrivljen izborni rezultat. Ustavni sud ima slobodu da kaže u koju fazu se vraća izborni postupak – na dan glasanja, ili na kandidovanje ili raspisivanje“, kaže Mandić.
„Nažalost, Ustavni sud nema konkretan rok u kojem treba da odluči, ali bi trebalo da to bude u kratkom roku“, dodaje ova pravnica.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve