
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Kako se od ispunjavanja studentskih zahteva dolazi do stvaranja političkog fronta koji bi mogao da inicira društvene promene – pitanje je od milion dolara rekao je Ivan Medenica
„Pitanje od milion dolara je kako se od ispunjavanja studentskih zahteva dolazi do stvaranja političkog fronta koji bi mogao da inicira šire, sveobuhvatnije i dublje društvene promene“, rekao je Ivan Medenica profesor Fakulteta dramskih umetnosti u razgovoru sa Zoranom Sekulićem za FoNet,
Prema njegovim rečima, „studenti se ograđuju od politike, partijskih zloupotreba i manipulacija, ali ono što njihovi zahtevi podrazumevaju jeste politika i to je paradoks u kojem se studentski protest nalazi. To je začarani krug u koji treba stupati vrlo delikatno da se ne bi napravila neka šteta“.
Kako do političke borbe
Medenica smatra neprihvatljivim što je opozicija u ovom trenutku toliko nevidljiva.
„Opozicija ima argument da ne želi da ugrozi čistotu i nevinost studentskog pokreta, koji je animirao i podigao na noge veliki broj građana, ali bi od tačke do koje su studenti došli morala da krene dalje u političku borbu. Ne znam kako politička energija i politička realnost, koji su stvoreni protestima studentima, hteli to oni ili ne, može da se pretoči u političku borbu, ako ne kroz neki oblik političkog organizovanja“, naglasio je Medenica.
On ne pledira da studenti treba da pokreću partije, samo hoće da se vrlo jasno stavi na sto pitanje „kako ti sad možeš politički da deluješ u demokratiji, a da se ne organizuješ na neki partijski način“.
Obaranje režima nije moguće bez objedinjene opozicije, koja bi morala da bude proaktivnija u delovanju, „a ne da se zaklanja iza toga da čuva nevinost studentskog protesta, pa ih nema skoro nigde na javnoj sceni“, ocenio je Medenica.
Opozicija
On apsolutno može da razume stav opozicije da pod ovakvim uslovima ne treba izlaziti na izbore, ali ističe da bi „trebalo da ima kratkoročne i dugoročne planove. Znači, pravite kratkoročne planove, nemojte na izbore pod ovakvim okolnostima, ali imajte dugoročne planove kako da se dođe do fer izbora“.
Medenica ne veruje da će vlast silom braniti svoju poziciju, ali priznaje da to strah iz njega progovara, jer ne želi da dođe do toga.
„Na kraju, ovo će biti jedan herojski čin, ali sada igramo prvo poluvreme, dok će se odluke donositi u drugom poluvremenu, kada se i u Srbiji i u odnosu sa međunarodnom zajednicom budu stekli uslovi za fer izbore“, rekao je Medenica, koji ne veruje da ta utakmica može da se završi ove godine.
Izvor: FoNet
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve