
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U istrazi slučaja Danke Ilić došlo je do obrta u utorak kada je glavni osumnjičeni za ubistvo sve negirao. Advokat Marko Pantić kaže za „Vreme” da to daje novu dimenziju slučaju, a sva saznanja do sada bacaju senku na rad državnih organa
Ukoliko se istraga ne završi za šest meseci, osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić biće pušteni na slobodu.
Advokat Marko Pantić objašnjava za „Vreme” da, prema zakonu, osumnjičeni ne može da bude duže u pritvoru, dok traje istraga.
Optuženi za ubistvo Danke Ilić, koji se do sada branio ćutanjem, na saslušanju u utorak rekao je da nema nikakve veze sa ubistvom i da nikada nije video devojčicu.
Sagovonik „Vremena“ kaže da je navodno priznanje o kojem se govorilo u javnosti i koje nije dovelo do bioliškoih tragova vrlo upitno za celu istragu.
„Jer kada neko reši da prizna zločin i pokaže kako se sve odvijalo, trebalo bi da tragovi prate to. Ako je telo zaista bačeno na deponiju, morao bi neki trag da ostane. Isto se odnosi i na scenario koji je policija predočila javnosti. Ako je devojčica bila u kolima, moralo bi nešto da se pronađe”, kaže Pantić.
On dodaje da sa novim obrtom, gde je glavni osumnjičeni negirao sve, ceo slučaj dobija potpuno novu dimenziju.
Crv sumnje
„Što se same istrage tiče, ukoliko se i dalje ne budu pojavljivali nikakvi tragovi, zaključak se sam nameće da to dete nije ni bilo u tim kolima”, kaže Pantić.
Što onda otvara pitanje, dodaje, da li je išta od svega što su osumnjičeni rekli istina.
Pantić smatra i da je pitanje za policiju šta se radilo u prvim danima istrage i gde je telo, pod pretpostavkom, da je devojčica ubijena.
„Slučaj bi trebalo isterati na čistac”
„Mislim i da bi pažnja medija trebalo da bude veća sada. Jer se samo senzacionalistički pokrivao slučaj. Ovaj slučaj bi trebalo da se istera na čistac jer i ako se ispostavi da osumnjičeni nemaju veze sa tim, njima su uništeni životi. Naravno, kao i porodici nestale devojčice koja je prošla kroz agoniju”, kaže Pantić.
Na osnovu informacija koje su se pojavljivale u medijima do sada postojalo je samo jedno priznanje koje nije praćeno nikakvim biološkim tragom.
„Sve ovo baca senku na postupanje državnih organa, a posebno što je preminuo brat glavnom osumnjičenog i policija saopštila da je umro prirodnom smrću. Nakon čega stigne sudsko medicinsko veštačenje koje dokazuje smrt od batinanja”, kaže Pantić.
Besramne špekulacije
Nakon obrta u istrazi pojedini mediji preneli su špekulacije određenih javnih ličnosti o sudbini Danke Ilić.
Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić izjavio je u sredu gostujući na televiziji K1 da gaji nadu da će se Danka negde pronaći, jer takvih slučajeva je bilo, iako su šanse jako male.
Članica Saveta za štampu Tamara Skroza kaže za „Vreme” da je u ovom trenutku besramno špekulisati na bilo koji način koji uznemirava porodicu devojčice i dodatno povećava njihovu napetost.
„To je nedopustivo. Mediji koji to prenose ne bi smeli to da rade. Novinari i mediji treba da budu svesni odgovornosti svoje profesije. Mi nismo poštari da prenosimo izjave bilo koga, kakva god njihova sudbina bila, nekritički i bez obzira na to šta je sadržaj te izjave”, kaže Skroza.
Dodaje da novinari moraju da imaju u vidu šta su posledice toga što određena osoba izjavljuje. Kao i koja je osnova tih izjava.
„Bez obzira da li se radi o predsedniku, ministru ili bilo kom čoveku, izjave o sudbini devojčice moraju biti potkovane dokazima”, kaže Skroza.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve