
Blokada suda
Ludilo samo u Srbiji: Izvršna vlast preti blokadom sudske vlasti
Naprednjaci su odlučili da blokiraju sud u Novom Sadu, a ovu odluku je podržao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, što je presedan u političkoj istoriji
Interpol nije uvažio zahtev Suda Bosne i Hercegovine da revidira odluku o raspisivanju poternice za osumnjičenim Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem
Pošto je prvo početkom aprila odbio raspisivanje poternice za Miloradom Dodikom, predsednikom Republike Srpske i Nenadom Stevandićem, predsednikom Narodne skupštine RS, Interpol nije uvažio ni zahtev Suda Bosne i Hercegovine za revizijom takve odluke.
„Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpolom, odnosno poverljivosti informacija, Sud nije u mogućnosti iznositi više detalja“, navodi se u saopštenju Suda, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Sud Bosne i Hercegovine je tražio od Interpola 16. aprila da revidira odluku o odbijanju zahteva za raspisivanjem crvene poternice za predstavnicima rukovodstva entiteta Republike Srpske.
Dodik zadovoljan odlukom
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Interpol ponovnim odbijanjem da raspiše međunarodnu poternicu za njim jasno rekao da je reč o političkom progonu i istakao da je zadovoljan tom odlukom.
„Bilo je dovoljno i prvi put kada je Interpol rekao da se ne radi o kriminalu, nego o političkom progonu i poručio da se od toga odustane, ali su oni krenuli dalje. Posle ovoga ne znam šta bi još mogli da urade“, rekao je Dodik za RTRS.
Dodao je da može biti zadovoljan činjenicom da mnoge zemlje nisu prihvatile tako nešto.
„Јedina organizacija na svetu koja se bavi progonom kriminalaca je Interpol. Ako on kaže da je to politički proces, onda je to tačka, ali ne i za političko Sarajevo, koje će pokušati da pronađe neku novu mogućnost da održi tu temu“, kazao je Dodik.
Međunarodna organizacija krivičnih policija, Interpol, odbila je da raspiše međunarodnu crvenu poternicu za Miloradom Dodikom, predsednikom RS, i Nenadom Stevandićem, predsednikom Narodne skupštine RS, nakon što je to Sud BiH od njih tražio 27. marta.
Kako je Interpol tada pojasnio, zahtev je odbijen na osnovu člana 3. statuta Interpola koji se odnosi na zabranu političkog progona.
Podsetimo, Srbija je prva uputila prigovor Interpolu na ovaj zahtev, a nakon nje je to uradila i Mađarska.
Interpolova crvena poternica alarmira policije širom sveta o beguncima koji se međunarodno traže i pomaže u njihovom privođenju pravdi.
Ipak, u nadležnosti je zemalja članica Interpola da odluče da li će uhapsiti neku osobu.
Centralna poternica u BiH
Dodik, Stevandić i predsednik Vlade RS, Radovan Višković, koji se ne pominje u zahtevu za crvenom poternicom, osumnjičeni su za napad na ustavni poredak, zbog čega je za njima sredinom marta raspisana centralna poternica u BiH, nakon što se nisu odazvali pozivu Tužilaštva BiH na saslušanje.
To znači da bi svaka od ukupno 16 policijskih agencija na svim nivoima vlasti u BiH, trebalo da ih hapsi, što do danas ipak nije učinjeno, te sva trojica redovno obavljaju dužnosti.
Tužilaštvo BiH je prvobitno zatražilo raspisivanje međunarodne poternice, s obzirom na to su, kako navode, Dodik i Stevandić „koristeći se svojim visokopozicioniranim položajima u entitetu RS, izbegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili BiH“.
Obojica zvaničnika su od raspisivanja centralne poternice nekoliko puta napuštali BiH i vraćali se u zemlju.
Izvor: Radio Slobodna Evropa/Vreme
Naprednjaci su odlučili da blokiraju sud u Novom Sadu, a ovu odluku je podržao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, što je presedan u političkoj istoriji
Nakon što je predsednik Srbije javno doveo u pitanje zakonitost učešća rektora Vladana Đokića na studentskoj izbornoj listi, rektor je odgovorio da mu je kao građaninu i profesoru zagarantovano pravo da bude biran. On tvrdi da političko angažovanje nije u suprotnosti sa akademskim integritetom, sve dok se odvija van univerzitetskih institucija
Izjava predsednika Aleksandra Vučića da će SNS blokirati sudove u Novom Sadu otvara ozbiljna pitanja o odnosu izvršne vlasti prema nezavisnosti pravosuđa. Dok se sudovi optužuju za „nepravdu“ i „obojenu revoluciju“, predsednik šalje poruku koja sve manje liči na institucionalni dijalog, a sve više na otvoreni obračun sa svima koji mu nisu lojalni
Apelacioni sud u Novom Sadu delimično je usvojio žalbu branilaca uhapšenih aktivista i odredio kućni pritvor sa elektronskim nadzorom za Mariju Vasić, Lada Jovovića i Lazara Dinića. Njima je zabranjena upotreba telefona, interneta i kontakti sa drugim osobama, a mera će trajati do 20. avgusta.
Ruska federalna služba bezbednosti odgovorila je, posle više od mesec dana, na pitanje „Vremena“ o tome da li su u Srbiji ispitivali dešavanja 15. marta u 19:11 časova u centru Beograda
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve