Samo nedelju dana nakon uspešnog sletanja na Mesec, Indija je u svom ambicioznom svemirskom programu krenula na putovanje ka centru Sunčevog sistema. Raketa Aditia-L1 treba da posmatra najudaljenije slojeve Sunca i biće prvi svemirski brod azijske nacije koji će biti postavljen u orbitu oko sunca
Indija je danas lansirala raketu kako bi proučavala Sunce, saopštila je svemirska agencija ove zemlje. Najnovija misija u indijskom ambicioznom svemirskom programu krenula je na putovanje ka centru Sunčevog sistema, nedelju dana nakon uspešnog sletanja na Mesec.
U direktom prenosu na internet stranici Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO), koji je pratilo skoro 500.000 gledalaca, i uz hiljade okupljenih u galeriji za posmatranje u blizini mesta lansiranja, raketa je poletela ostavljajući za sobom trag dima i plamena, propraćena aplauzom naučnika.
Indija je u avgustu postala prva zemlja koja je sletela letelicom blizu južnog pola Meseca.
Raketa Aditia, na hindu jeziku “sunce”, trebalo bi da stigne u oblasti svemira na udaljenosti od oko 1,5 miliona kilometara od Zemlje, što će uređaju omogućiti neprekidan, jasan pogled na Sunce. To je i dalje, samo jedan odsto ogromne udaljenosti između Zemlje i Sunca.
„Dugoročno, podaci iz misije mogli bi da pomognu u boljem razumevanju uticaja Sunca na klimatske obrasce Zemlje i porekla sunčevog vetra, struje čestica koja potiče sa Sunca kroz Sunčev sistem”, saopštili su naučnici iz Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO).
Indisjski naučnici plaćeni znatno manje od svojih kolega
SAD i Evropska svemirska agencija poslale su brojne sonde u centar Sunčevog sistema, počevši od Nasinog programa Pioneer 1960-ih.
Japan i Kina su pokrenuli sopstvene misije solarne opservatorije u Zemljinu orbitu.
Ali ako bude uspešna, najnovija misija Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) biće prva azijska nacija koja će biti postavljena u orbitu oko Sunca.
„To je izazovna misija za Indiju“, rekao je astrofizičar Somak Raichaudhuri za NDTV u petak.
Ova južnoazijska nacija ima relativno niskobudžetni svemirski program, ali koji je značajno porastao u veličini i zamahu od kada je prvi put poslala sondu u orbitu Meseca 2008. godine.
Stručnjaci kažu da Indija može da zadrži niske troškove kopiranjem i prilagođavanjem postojeće tehnologije, i zahvaljujući obilju visokokvalifikovanih inženjera koji zarađuju delić plata svojih stranih kolega.
Najjeftinije sletanje na mesec
Prošlomesečno uspešno sletanje na površinu Meseca – podvig koji su ranije postigle samo Rusija, SAD i Kina – koštalo je manje od 75 miliona dolara.
Indija bi trebalo da lansira trodnevnu misiju sa posadom u Zemljinu orbitu do sledeće godine.
Takođe planira zajedničku misiju sa Japanom za slanje još jedne sonde na Mesec do 2025. i orbitalnu misiju na Veneru u naredne dve godine.
Z.S/Guardian
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Vreme je za pravdu! Vreme je za istinu!“, uzvikivao je Koja 1989. Zeleni Zub sada podržava studente koji traže pravdu i istinu, tišinom i bukom koja je ponovo u modi
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, a naknadno je pridodao i boga i roditelje. Socijalni radnici su se ogradili od ovakvih stavova i tvrde da su opasni
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Indija je postala četvrta zemlja koja je pokušala poduhvat sletanja na Mesec. Pre nje su to učinile SAD, Kina i Rusija, ali nikome nije uspelo da dosegne njegov južni pol
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!