
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je, piše javni servis Srbije, saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški
Ručno pravljena ili ne, ovo nije prvi incident u Srbiji sa vazdušnim oružjem. Rekreativci i sportisti, u streljanama, pucaju iz vazdušnog oružja, koje se puni dijabolama, a ne barutnim mecima. Na liniji za gađanje, bez izuzetka, poštuju se sva pravila, a pre svih da se oružje nikada ne okreće ka čoveku, piše RTS.
Vlasnik streljane Dalibor Fatić ističe za javni servis da se u njihovom klubu pre početka gađanja uče pravila ponašanja sa oružjem, odnosno mere opreza.
„Imamo dva pravila koja svi moraju da poštuju. Prvo, da prst nikada ne sme biti na obaraču dok se oružje ne uperi u pravcu mete, i drugo, da ceva uvek mora biti okrenuta ka plafonu, ka meti ili ka podu. Ne ulazimo u to da li je oružje puno ili prazno“, ističe Fatić.
Od igre do ranjavanja
Pravila, takođe, važe i van streljane – uvek treba imati na umu da, iako je vazdušno, oružje je oružje. Puške mogu da se kupe u slobodnoj prodaji uz pokazivanje lične karte, što se MUP-u ne prijavljuje.
„Sve puške su D kategorije, što znači da energija zrna ne prelazi sedam džula, odnosno brzina zrna pri izlasku iz cevi ne sme biti veća od 200 metara u sekundi. Neodgovornim rukovanjem možete nekog da povredite. Ne možete da ubijete, ali mogućnost povređivanja postoji“, objašnjava Fatić.
Na pitanje kakve povrede mogu da nastanu, Fatić ističe da uglavnom zrno završi ispod kože, što se vadi hirurški, odnosno dešavaju se lakše povrede.
U Obrenovcu pre nekoliko dana, dvojica maloletnih dečaka igrala su se ručno pravljenom vazdušnom puškom. Jedan od njih je tom prilikom ranjen.
„Rupe“ u zakonu i plašenje životinja
Puška je prosleđena na veštačenje, nakon čega će reagovati tužilaštvo. Reč je o krivičnom delu i čeka se kvalifikacija.
Ranka Jović iz Uprave za upravne poslove Policijske uprave za grad Beograd, gostujući u Beogradskoj hronici, rekla je da kontrolišu prodaju vazdušnog oružja svih kategorija, ističući da je namenjeno pre svega streljačkim sportovima.
„Vazdušno oružje nije igračka i ne treba da se koristi za gađanje ili plašenje životinja. Namenjeno je za rekreaciju, postoji dosta prateće opreme za bezbednost“, kaže Jovićeva, koja napominje da su uglavnom najdisciplinovaniji građani vlasnici oružja, odnosno sportski strelci i lovci.
Instruktor za bezbedno rukovanje oružjem Ivan Urošević ističe da je zakon propisano gde, ko i kako oružje može da se nabavi i koristi, ali da nije bio jasan u vezi sa korišćenjem vazdušnog oružja na otvorenim površinama, poput seoskih sredina.
„Problem je kada se ljudima kaže da oružje nije smrtonosno, poput vazdušnog, smatraju da je bezbedno. Iako nije smrtonosno, veoma je opasno i može da dovede do teških povreda ako se njim nestručno koristi“, navodi Urošević.
Izvor: RTS
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve