Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Poslanici Evropskog parlamenta su osudili nasilje huligana tokom nedavno održanih ekoloških protesta, njihovu vezu sa policijom i „moderno ropstvo“ vijetnamskih radnika u kineskoj fabrici Linglong. Aleksandar Vulin im je poručio da „ne leče svoje frustracije na Srbiji“
Pre nego što je u četvrtak Evrospki parlament u Starzburu izglasao Hitnu rezolociju o stanju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava Srbiji, pet od ukupno sedam poslaničkih grupa, uključujući i Evropsku narodnu partiju (EPP) čiji je pridruženi član Srpska napredna stranka, usaglasilo je njen tekst.
U rezoluciji se vlasti u Srbiji pozivaju da pažljivo istraže slučaj „Linglong“, obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava, dostave institucijama EU zaključke istraga, a počinioce pozovu na odgovornost.
U konačan tekst rezolucije ušao je i amandman u kome stoji: „Osuđuje se uloga huliganskih grupa u zaštiti murala osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u Beogradu i odgovarajući incidenti koji su razotkrili bliske veze između huligana i policije. Izražava se zabrinutost zbog očigledne nespremnosti vlasti da obezbedi trajno uklanjanje murala u suprotnosti sa željama stanara i formalne opštinske odluke”.
Evroparlamentarci su izrazili i „duboku zabrinutost“ zbog ozbiljnih problema sa korupcijom i vladavinom prava u oblasti životne sredine i podvukli opšti nedostatak transparentnosti projekata koji utiču na životnu sredinu i društvo, uključujući kineske investicije i zajmove i projekat „Rio Tinto“.
U debati se moglo čuti da su navedeni događaji u Srbiji „neprihvatljivi za državu koja pregovara o članstvu u EU“, jer pokazuje da ima poteškoće u primeni prava kakvo je pravo na miran protest“, te da je Bor umesto “puta svile” postao “put srama” u Srbiji, jer da “Kina ne eksploatiše samo bakar, već i ljude“.
Poslednji put hitna rezolucija o Srbiji usvojena je 2014. godina kada je osuđeno ponašanje i ratno-huškačka retorika haškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja. Radi se o rezolucijama koje se pokreću u slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava.
U Srbiji se prvi za reč javio ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin koji je rekao da „srpska policija hapsi huligane, a ne sarađuje sa njima“, te da se poslanici EP u svojim zemljama „ne pitaju ni za ništa“ pa „zato svoje frustracije hoće da leče na Srbiji“.
S.P./European Western Balkans/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve