U Sjedinjenim Američkim Državama vatreno oružje se poteže gotovo svakodnevno. Pojedinci ili grupe kreću u smrtonosne pohode po školama, tržnim centrima, ugostiteljskim objektima, verskim objektima…
U subotu uveče je, prenose američki medji, u jednom parku u Luisvilu u Kentakiju ubijeno dvoje ljudi, a četvoro je ranjeno.
Samo pre nekoliko dana je u Virdžiniji bila osuđena majka jednog šestogodišnjaka koji je iz vatrenog oružja ranio učiteljicu, a na jednoj rođendanskoj proslavi u saveznoj državi Alabama je ubijeno četiri tinejdžera, a njih preko dvadeset je povređeno. Deca su se bila okupila, prenela je televizija WRBL, na proslavi 16. rođendana jednog od njih.
U martu je u Nešvilu u saveznoj državi Tenesi u jednoj osnovnoj školi ubijeno troje dece i troje odraslih…
Spisak ovakvih incidenata u SAD je nepregledan.
Američki kult oružja
Nije čudo da je u zemlji preplavljenoj vestima o smrtonosnoj upotrebi vatrenog oružja u posedu građana buru u jednom delu javnosti izazvala izjava ponosne bake, guvernerke Južne Dakote Kristi Noem, da njena ni dve godine stara unuka Edi već ima i pušku i sačmaru koje će joj svakako biti potrebne, a čeka je i njen lični poni, pa će tako „biti spremna na sve“, piše nemački „Špigel“. To je rekla na jednoj manifestaciji američkih lobista za oružje (National Rifle Association, NRA).
Na društvenim mrežama većina je bila šokirana, zahtevala da se uključe organizacije za zaštitu dece, ili je pak smatrala da je guvernerka malo našalila, a neki korisnici su pisali da i njihova deca ili unuci već poseduju vatreno oružje. Za svaki slučaj jer nikad se ne zna kada može da im zatreba.
„To je apsolutno odvratno. Kako, dođavola, to može da bude prava Amrika?“, odgvorio je na takve pohvale političar Demokrata Kris. D. Džekson.
Posle svake smrtonosne pucnjave malo većih razmera, pogotovu ako stradaju deca, uvek nanovo sledi opšte zgražavanje američke javnosti i dolazi do javne rasprave o donošenju zakona koji bi redukovali kupovinu, posedovanje i nošenje vatrenog oružja. I svaki put uz pomoć republikanskih političara i sudija na kraju pobede lobisti proizvođača oružja.
A guvernerka Noem iz redova Republikanaca se nije zaustavila na rečima, piše „Špigel“. Još na bini je potpisala uredbu koja, prema njenim rečima, građane Južne Dakote treba da zaštiti od toga da im neko ograniči pravo na posedovanje i nošenje vatrenog oružja.
Prema procenama američkih medija, u vlasništvu oko 330 miliona Amerikanaca se nalazi blizu 400 miliona komada vatrenog oružja.
Kako to u praksi izgleda, pisalo je „Vreme“ u tekstu Američka kultura oružja. Svakog kupca u Volmartu, kada krene da plati ono što je natrpao u kolica, ukoliko je među tim stvarima barem jedno pivo, na ekranu kase tokom skeniranja robe dočekaće poruka da potraži pomoć prodavca. Dok kamera sa uređaja za naplaćivanje prati njegovo ponašanje, bez obzira što je ponekad više nego jasno da je tih par limenki badvajzera namenjeno za prekraćivanje penzionerskih dana, dolazi neko od zaposlenih, traži od vremešnog pivopije lični dokument kojim se potvrđuje da ima više od dvadeset jedne godine, prislanja svoj elektronski bedž na kasu i dopušta mu da plati račun.
Prema onima koji su, u nekoj od obližnjih prodavnica oružja, krenuli da se opreme nečim ubitačnijim od badvajzera, osoblje neće biti tako strogo. Dovoljno je da kupac, bez obzira što je katkad više nego očigledno da još nije završio srednju školu, dokaže da je punoletan.
J.H./Spiegel/Newyork Times
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com