U poslednjih nekoliko meseci, građani Novog Sada se suočavaju sa problemima zbog enormno visokih računa za električnu energiju. Svakodnevno se formiraju dugi redovi ispred zgrade Elektrodistribucije Novi Sad, gde građani satima čekaju da prijave račune koji su nerazumno uvećani, često i za nekoliko desetina hiljada dinara.
Ovi problemi su uzrokovani neodgovornim ponašanjem Elektroprivrede Srbije, koja ne pruža jasne i pravovremene informacije o stanju sistema i uzrocima ovog haosa.
Elektrodistribucija Srbije (EDS) saopštila je da je u Novom Sadu otvorila još sedam šaltera za reklamacije zbog velikih problema sa računima za struju.
Dejan Kulja pokrajinski poslanik iz stranke Srbija Centar SRCE kaže za „Vreme” da je neprihvatljivo da građani budu izloženi ovakvom tretmanu, da satima čekaju u redovima za reklamacije, dok institucije odbijaju njihove prigovore bez valjanog objašnjenja.
„Novi Sad apeluje na EPS i ministarku Dubravku Đedović da hitno reše ovaj problem i da obezbede transparentnost u radu, kao i komunikaciju sa građanima”, kaže Kulja.
Nerealno visoki računi, nagomilana i nejasna dugovanja
Kako objašnjava sagovornik „Vremena”, problemi su raznovrsni.
„Jedni imaju nerealno visoke obračune za prethodni mesec, drugima su naloženi dugovi iz ranijih perioda, dok treći čak i ne znaju tačan iznos koji duguju. Na šalterima rade samo dva službenika, čime se agonija oštećenih građana produžava”, kaže Kulja i dodaje da mnogi građani su svedočili da se njihove reklamacije odbijaju sa nerazumnim obrazloženjima, dok nerealno visoki računi ostaju nepromenjeni.
„Posebno je zabrinjavajuće što ovaj problem traje već gotovo godinu dana, još od kada je EPS započeo zamenu starih brojila digitalnim, tako se otvara sumnja da ova brojila, koja bi trebalo da se očitavaju daljinski, uglavnom ne funkcionišu ispravno, što dovodi do nakupljanja potrošnje za nekoliko meseci i rezultira previsokim računima. U kombinaciji sa ovim tehničkim problemima, EPS se ponaša neodgovorno – telefon za reklamacije je konstantno zauzet, mejlovi nisu u funkciji, a lični kontakt sa operaterima često je uzaludan”, kaže Kulja.
Tender za jednog ponuđača
Kako su mediji pisali prošle godine, Elektrodistribucija Srbije (EDS) je posao očitavanja brojila, čija je vrednost 3,7 milijardi dinara bez PDV-a, dodelila grupi ponuđača koja se jedina javila na tender.
Vrednost potpisanog okvirnog ugovora je bio 4,5 milijardi dinara sa uračunatim porezom i važi dve godine, odnosno do utroška sredstava. Očitavanje jednog brojila košta 90 dinara sa uračunatim porezom, a mesečni utrošak po jednom angažovanom radniku je 83.000 dinara.
U ovaj posao uključene su agencije za privremeno zapošljavanje „Montop HRS“ i „Laboris HRS“, obe iz Novog Sada, te beogradske firme „Inter Sib“, „Protecta Group“, „Sparta Security“, „Dobergard“, „Dobergard plus“, agencija za privremeno zapošljavanje „IKP Sistem“, „Business Integrator“, te „Manpower Business Solutions“ i „T&M Group Soultions“.
Elektrodistribucija Srbije: Netačne tvrdnje u političke svrhe
EDS je reagovao na saopštenje stranke Srbija Centar (SRCE), u kojem se navodi da je direktorka Elektrodistribucije Srbije uputila zaposlene, među njima i elektroinženjere, na obuku za očitavanje brojila.
U EDS-u odbacuju tvrdnje koje iznosi SRCE, navodeći da se netačne informacije iznose u političke svrhe.
Oni tvrde da sistem očitavanja brojila normalno funkcioniše, te da danas počinje novi ciklus očitavanja potrošnje električne energije za prethodni mesec.
„U prethodnom periodu sva brojila su očitana i potrošnja je zabeležena. EDS za zaposlene organizuje različite obuke, ali nijedna nije za elektroinženjere za čitanje brojila. Elektroinženjeri rade svoj posao u Elektrodistribuciji Srbije, a u saopštenju stranke Srbija Centar (SRCE) pokazano je drastično nepoznavanje funkcionisanja elektroenergetskog sistema Srbije“, navode u EDS-u.