“Ćacija” je bilo i na studentskim protestima 1996/1997. Kako je prošao Nemanja Đorđević zvani Krmača, paradni student Mire Marković, koji je „samo hteo da uči“
Studenti u blokadi, i drugi koji ih podržavaju, za njih često koriste pojam „ćaci“, dok su Pionirski park prozvali „Ćacilend“, menjajući čak i njegov naziv na Gugl mapama.
Lice tog skupa je Miloš Pavlović, student na trećoj godini Medicinskog fakulteta u Beogradu „sa svim desetkama“ koji „samo hoće da uči“, a koji je dobio priliku da govori na kontramitingu SNS-a u Jagodini, koji je gost svih režimskih televizija, miljenik naprednjačkih tabloida. Naročito nakon što je – u dva navrata – sedeo za stolom sa Aleksandrom Vučićem
Pavlović će se, naravno, pridružiti i Pokretu za narod i državu koji se osniva oko Aleksandra Vučića, a koji će se, tako je najavljeno, kao Ivkova slava slaviti tri dana u Beogradu, od 11. do 13. aprila.
Miloš Pavlović je, za svega dva meseca, postao otelotvorenje svega onoga protiv čega se bore studenti u blokadi.
Pavlović sa svojom „nezajažljivom željom za učenjem“ usred studentske pobune protiv endemske korupcije i sloma pravne države, nije ništa novo. I studentski protesti u Srbiji 1996/1997. godine imali su svoje ćacije.
Nemanja Đorđević zvani Krmača
Jedan od najistaknutijih među njima bio je Nemanja Đorđević zvani Krmača. Negde 1992. godine bio se angažovao u studentskom pokretu koji je protestovao protiv režima Slobodana Miloševića. Ali, brzo je shvatio da od tog posla nema nikakve koristi, pa je prešao na režimsku stranu.
Postao je jedan od vođa Univerzitetskog komiteta Studentske levice, a ispred fantomskog Nezavisnog saveza studentata žestoko je udarao na kolege koje su u zimu 1996. predvodili demonstracije zbog režimske krađe izbornih rezultata.
Đorđević je tada predvodio „studentske kontrademonstracije“, tražio prekid štrajka i insistirao da se studentima „koji hoće da uče” omogući da pohađaju nastavu.
Zbog doprinosa u julovskoj borbi protiv zdravog razuma postao je miljenik Mire Marković, baš kao i Aleksandar Vulin.
Karijera ćacija Mire Marković
ScreenshotScreenshot
Potom je 1999, tokom NATO bombardovanja, postao deo prinudne uprave Radija B92, zajedno sa Aleksandrom Nikačevićem.
Na novosadskoj televiziji „Most“, čiji je direktor bio Dušan Bajatović, Nemanja je vodio emisiju „Samo vas gledamo“.
Kako je o njemu pisao novinar Predrag Popović, Đorđević je uspon počeo “strvinareći” oko Mire Marković i Marka Miloševića, a onda se, na vreme, prebacio u tabor Ivice Dačića, Darka Ružića i Dušana Bajatovića. Usput, “svaštario je s Peconijem, Legijom, Mišom Bananom, braćom Šarić”… Nema afere u koju on nije upleten. Ali, pametno i nevidljivo.
On i, još mnogo više, njegov stari drugar Aleksandar Nikačević lepo su sarađivali i s braćom Šarić, najmoćnijim kriminalcima u ovom delu Evrope, pisao je Popović.
Uhapšen zbog lažnih tablica
U martu 2002. godine, Đorđević je uhapšen zbog posedovanja automobila s lažnim tablicama i ispravama, pisao je tada b92.
Prethodno, policija je počelada da iseljava imovinu SPS-a iz Poslovnog centra „Ušće“. I pored protesta socijalista, izneseni su nameštaj, tehnika, dokumentacija, ali i automobili čije je poreklo vlasništva policija prethodno proverila.
„U garaži je nađeno sedam ili osam automobila, nijedan se ne vodi na SPS. Dva su iz Savezne uprave carina i mi smo zvali carinu da ih preuzme, a ostali su vlasništvo Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije. Očekujemo da nako iz tog komiteta koji ne postoji dođe i preuzme automobile. Postoji jos jedno vozilo podgoričke registracije s nelegalnim tablicama i istražuje se otkud ono tu i da li je ukradeno“, rekao je tada savezni ministar unutrašnjih poslova Zoran Živković.
Vozilo podgoričke registracije marke „lanća“ preuzeo je Nemanja Đordjevic. Tom prilikom, on je pokazao navodno ispravnu saobraćajnu dozvolu.
Proverom u MUP-a Crne Gore je ustanovljeno da broj tih registarskih tablica ne postoji u registru, pa je gradski SUP organizovao potragu. Automobil je pronađen ispred jednog kafića u centru Beograda, ali su na kolima tada već bile druge, takođe podgoričke, tablice. Đordjevic je uhapšen, a daljom proverom u MUP-a Crne Gore je ustanovljeno da se obe saobraćajne dozvole, kao i tablice, vec dve godine vode kao nestale.
Tada se u saopštenju oglasio SPS, koji se od Đorđevića ogradio.
“U vezi s hapšenjem Nemanje Đorđevića i njegovim ‘titulisanjem’, obaveštavamo vas da on nema status ‘visokog’, niti ma kog drugog ‘funkcionera SPS-a’, niti je direktor TV ‘Most’ čiji je osnivač SPS, niti su kola koja se u izveštajima pominju vlasništvo SPS-a“, pisqalo je u saopštenju.
Druženje sa Slobodanom Homenom
Od ljutih neprijatelja do bratskog zagrljaja. Tako bi se mogao opisati susret Nemanje Đorđevića (SPS) i Slobodana Homena (DS) tokom 2012. godine na otvaranju prestoničkog kluba „Sinema“, pisao je „Blic“.
Od studentskih demonstracija i 5. oktobra, tada je već prošlo mnogo.
Homen je, posle studentskih demonstracija, postao jedan od vođa „Otpora“, a 2004. godine član Demokratske stranke. U Vladi Mirka Cvetkovića bio je državni sekretar u Ministarstvu pravde.
Rame uz rame sa Đorđevićem, do tada političkim neprijateljem, ispijao je koktele i slušao muziku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Prosvetni radnici sa Pobunjenog univerziteta i PULS-a osnovnih i srednjih škola dočekali su prvog radnog dana ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da mu pokažu šta misle o njemu
„Cilj ove akcije je podrška radnicma i broba za njihova prava koja su im na radnim mestima oduzeta“, naveli su studneti Filozofskog fakulteta u Beogradu
Iako su neki kolektivi odlučili da od utorka nastava u beogradskim gimnazijama ponovo krene, učenici ne odustaju od blokada. Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dmitrijević poručuje da će profesori sutra ući u učionice – ali vrlo verovatno u prazne.
Zaposleni u RTS okupljeni u inicijativi „Naš pRoTeSt" zahtevaju hitno objavljivanje imena odgovornih urednika koji donose odluke o sadržaju programa tokom blokade zgrade. Traže i odgovor na pitanje – zašto je veći deo redakcije potpuno isključen iz rada?
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!