img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Protesti u Srbiji

FDU u centru pobune: Kad društvo padne, umetnost ga diže

07. jul 2025, 07:55 Katarina Stevanović
FDU Foto: Vreme/Katarina Stevanović
Sa FDU-a je krenuo i prvi studentski marš krajem januara od Beograda do Novog Sada
Copied

Studentski protesti počeli su ispred Fakulteta dramskih umetnosti. Kako se FDU našao u ulozi pokretača i motora pobune

Godina je 1968, 2. jun. Studenti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu organizuju prvi protest od koga je krenula velika studentska revolucija.

Dvadesetosam godina kasnije, u jesen 1996. studenti su ponovno na ulicama, a među glavnim pokretačima ponovo su studenti filozofije, uz kolege sa Elektrotehničkog fakulteta.

Posle 28 godina, u novembru 2024. kreće nova studentska revolucija, ali ovog puta, sve počinje na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU).

Tokom mirnog odavanja pošte žrtvama tragedije u Novom Sadu, studenti su napadnuti pred zgradom FDU-a. Taj trenutak bio je okidač za proteste koji traju već skoro osam meseci.

Tokom sveg tog vremena, studenti FDU-a su među glavnim akterima dešavanja. Osim mirnih protesta i akcija koje organizuju, prave filmove kojima ukazuju na korupciju, nasilje, probleme s kojim se društvo suočava, odgovaraju na klevete vlasti.

Šta se promenilo u decenijama između velikih studentskih demonstracija i kako su budući umetnici postali noseći elementi društvenih promena?

Umetnost kao pitanje slobode

Za razliku od prethodnih revolucija, kada su glavni akteri bili uglavnom studenti društvenih nauka, u aktuelnim protestima, koje vode studenti gotovo svih državnih fakulteta u Srbiji i pojedinih privatnih, studenti FDU-a ipak su se izdvojili.

Za Jovanu Karaulić, prodekanku FDU-a, to nije iznenađujuće.

„Možda u širem kontekstu deluje kao iznenađenje, ali meni zapravo nije. Ova generacija studenata FDU-a našla se u središtu jer su istovremeno nosioci umetničkog jezika otpora i – što ne smemo zaboraviti – bili su direktno napadnuti. Taj trenutak nasilja bio je neposredni povod, ali i simbol onoga što su kao studenti već dugo osećali – da je sloboda izraza, javnog prostora i dostojanstva ozbiljno ugrožena”, govori Karaulić za „Vreme”.

Dodaje da promena dolazi i iz dubljeg sloja: umetnički fakulteti danas postaju mesta etičke artikulacije.

„Kada druge institucije zakazuju, kultura i umetnost preuzimaju zadatak očuvanja vrednosti. Studenti FDU-a, koji se obrazuju da kroz svoje radove prepoznaju društvene fenomene i tenzije, prirodno su postali i veoma vidljivi akteri društvenog otpora”, dodaje sagovornica „Vremena”.

Zato se, kaže, čini da je „od njih sve krenulo“ – jer su istovremeno bili i žrtve i simbol i svedoci trenutka u kojem je umetnost prestala da bude samo profesionalno opredeljenje i postala pitanje slobode.

„Za razliku od ranijih talasa studentskih protesta, koji su često bili fokusirani na velike političke teme ili reforme, današnja pobuna je i egzistencijalna i sistemska. Studenti znaju da ako sada ne progovore, možda neće imati više ni gde, ni kako da govore. U tom smislu, njihovo političko buđenje je istovremeno autentično, kolektivno i lično”, pojašnjava Karaulić.

Svedoci represije

Tokom poslednjeg talasa građanske neposlušnosti koja je krenula posle velikog protesta na Vidovdan, kada je policija nasiljem rasterala demonstrante, usledile su svakodnevne blokade i hapšenja. U petak, 4. jula, dekan FDU-a Miloš Pavlović saopštio je da je samo u prethodna 24 sata privedeno osmoro studenata, saradnika i nastavnika sa ovog fakulteta.

Takav pritisak na fakultet, stvorio je još veću solidarnost među studentima i njihovim nastavnicima.

„Od početka protesta, solidarnost je bila osnova svega što se dešava na FDU. Ta međugeneracijska veza je postala veoma važna dimenzija – ne samo briga o studentima, već i zajedničko oblikovanje društva koje ne pristaje na represiju”, objašnjava Karaulić.

Kako dodaje, generacije današnjih studenata ne samo da žive pod stalnim pritiskom nesigurne budućnosti, već su svedoci direktne represije nad slobodnom mišlju, nad njihovim kolegama, prijateljima, profesorima, pa i roditeljima.

Profesori, nastavnici, studenti trpe razne pritiske – institucionalne, medijske, političke, koji su prema rečima profesorke Karaulić, najčešće nevidljivi spolja široj zajednici.

„Oni se ogledaju u pokušajima da se autonomija fakulteta relativizuje ili potpuno ukine, profesori zastraše, da se studenti etiketiraju kao politički instrumentalizovani. Kako je i dekan FDU-a rekao, od nas se, dok se studenti hapse, očekuje da započemo nastavu. Od nas se očekuje da negiramo stvarnost i simuliramo normalnost.”

Upravo su ti pritisci, dodaje, i razlog zašto je važno da studenti i profesori deluju zajedno, da se ne povuku ni u akademske, ni u umetničke neutralne zone.

Znanje, veštine i moć novih medija

Društvene mreže glavni su kanal kojim studenti u blokadi komuniciraju vlastite poruke. Studenti FDU-a od početka protesta kreirali su niz sadržaja koji imaju stotine hiljada pregleda, a neki i više od milion.

Kombinujući različite elemente, studenti FDU-a šalju jasne poruke koje imaju društvenu i političku težinu u aktuelnom trenutku.

„Fakultet dramskih umetnosti obrazuje studente da koriste jezik slike, pokreta, zvuka – da razumeju kako se emocije pretvaraju u poruku, a poruka u akciju. Ta veština je presudna u trenutku kada društvene mreže postaju određujuća platforma za oblikovanje šireg društvenog mišljenja”, kaže Karaulić.

Njihov rad je estetski, etički i ako ga smestimo u polje kulture otpora i – politički čin.

„I zato nije iznenađujuće što su njihovi radovi toliko vidljivi: oni ne služe samo da informišu, već i da motivišu na promišljanje, da mobilišu. Talenat i znanje ne samo da ih izdvaja, već ih i obavezuje da to u zbiru zajedno sa kolegama sa drugih fakulteta koriste za ono što oni smatraju opštim dobrom”, objašnjava Karaulić, dodajući da je ponos nedovoljna reč za ono što oseća prema studentima FDU-a, te da bi trebalo izmisliti novu.

Kada institucije zakazuju, odgovornost preuzima umetnost. A kada se umetnost usudi da govori, moć prestaje da bude tiha.

Studenti FDU-a danas ne samo da stvaraju umetnost – oni je brane. I kroz nju brane društvo.

Tagovi:

Fakultet dramskih umetnosti FDU Jovana Karaulić Studenti u blokadi Studentski protesti
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Naprednjačka diplomatija

27.jul 2025. M. L. J.

Srbija isprobava teren sa sankcijama Rusiji

Hoćemo ili nećemo - dok ministar u Vladi Srbije jedan dan tvrdi da je zemlja spremna na sankcije Rusiji, koji dan kasnije Vučić ga demantuje

Klimatske promene

27.jul 2025. R. V.

Mirijevo: Nemojte da se zabezeknte ako vam lasica pređe put

Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima

Upozorenja MUP-a i RHMZ: Ne izlaziti napolje bez preke potrebe

Vremenska prognoza

27.jul 2025. R. V.

Olujna nedelja: Širom Srbije jak vetar i nepogode

Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure