Protesti u Srbiji bili su debata i u Evropskom parlamentu 11. februara. Andreas Šider, šef delegacije Socijaldemokratske partije Austrije, rekao je tim povodom da se od urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu početkom novembra, u kojem je poginulo 15 ljudi, „zemljom zakotrljao ogroman talas protesta koji su pokrenuli studenti“.
„Nezadovoljstvo stanovništva korumpiranim režimom Aleksandra Vučića dovoljno govori. Narod Srbije više ne želi da gleda kako korupcija u zemlji košta ne samo novac, već i ljudske živote. Ali Vučić ne razmišlja o promeni svoje politike i odbacuje sopstvenu odgovornost za nezadovoljstvo stanovništva“, rekao je Šider.
Dodaje da je kao simboličan gest Vučić je žrtvovao svog premijera, „ali on je ionako samo marioneta, dok Vučić vuče konce u pozadini“. Ali nije samo korupcija ono što uzrokuje propadanje demokratije u Srbiji, kaže austrijski evroposlanik.
„Spisak je dug: život u Srbiji je već neko vreme pakao za opozicione političare, a poslednje izbore obeležile su velike neregularnosti“, izjavio je on.
Ocenjuje da se Srbija sve više udaljava od EU.
„Trenutna situacija u zapadnobalkanskoj zemlji Srbiji je kobna i ona se sa sadašnjim kursom sve više udaljava od puta ka Evropskoj uniji. Vlada Srbije mora konačno da sasluša narod i da ozbiljno shvati zahteve za odgovornost i pravdu. Ovaj protestni pokret ima veliki potencijal da promeni zemlju – na bolje. Promena političkog pravca ne može više da čeka”, zaključio je Šider.