„Zastani, Srbijo“
Nastavljene blokade, zahvalnost građanima za učešće na skupu na Slaviji
Studenti u blokadi zahvalili su se svima koji su bili na velikom skupu u nedelju na Slaviji i time ih podržali
"Verujem da svi u EU znaju u kakvom su stanju srpske institucije i u kakvom je stanju vladvina prava. Već duže vreme se govori da je Srbija zarobljena država", kaže za "Vreme" Nemanja Todorović Štiplija iz Centra savremene politike
Izbori koji su održani ne mogu se oceniti kao pošteni, a ni kao slobodni, pa ne mogu održavati stvarnu volju građana Srbije, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je potpisalo 20 nevladinih organizacija. Sve to, piše dalje, podriva legitimitet institucija koje bi bile formirane na osnovu rezultata ovih izbora i svih budućih odluka koje bi te institucije donosile.
Među potpisnicima ovog saopštenja je i Centar savremene politike. Izvršni direktor Centra i osnivač portala European Western Balkans Nemanja Todorović Štiplija kaže za „Vreme“ da Evropska unija snosi veliku odgovornost za sve ono što se trenutno događa u Srbiji, prvenestveno zato što je godinama ćutala na neke tendencije koje su građanima Srbije bile vidljive, a odnose se na to da je jedna partija zarobila institucije.
„Verujem da svi u EU znaju u kakvom su stanju srpske institucije i u kavom je stanju vladavina prava. Već duže vreme se govori da je Srbija zarobljena država, ali i da reakcije može biti samo ako postoje konkretni dokazi kao što je u ovom slučaju izveštaj ODHIR-a o izborima u Srbiji“, navodi Todorović Štiplija.
Lančana reakcija
Kaže da je za razliku od prethodnih, na ovim izborima posmatračka misija ODHIR-a bila veća i posmatrala je šta se dešav tokom dužeg vremenskog perioda pre izbora koji su održani 17. decembra.
„Ti nalazi su bili loši po vlast u Srbiji što je izazvalo reakciju međunarodne zajednice. Imali smo da nemačko Ministarstvo spoljnih poslova izražava duboku zabrinutost za ono što se desilo na izborima i verujem da je to izazvalo lančanu reakciju kod ostalih kad su videli izveštaj ODHIR-a“, kaže sagovornik „Vremena“ i dodaje da se na prethonim izborima to nije desilo zato što je ODHIR pratio mnogo manji deo izbornog procesa i sam dan izbora.
On veruje da će doći i do konkretnije reakcije.
„Sam Evropski parlament snosi odgovornost iz razloga što je u dve runde takozvanog stranačkog dijaloga između vlasti i opozicije pokušavao da ga predstavi kao veoma uspešan. Međutim, ovaj izborni proces je pokazao da dogovori iz tog dijaloga nisu implementirani i da je situacija čak mnogo gora nego što je bila pre međustranačkog dijaloga. Zbog te njihove odgovornosti ja verujem da će ovog puta i EU i države članice, a na kraju krajeva i Evropski parlament morati da reaguju“, smatra Nemanja Todorović Štiplija.
Građani prepušteni sami sebi i ulici
Organizacije civilnog društva su u svom saopštenu naglasile da su ozbiljne neregularnosti, zloupotrebe, kršenje izbornih prava i materijali koji su dospeli u javnost potpuno delegitimizovale izbore.
Navodi se d su međunarodni posmatrači zajedničke misije OEBS-a i ODIHR-a u kojima su se nalazili i predstavnici Evropskog parlamenta i Saveta Evrope ukazali na neregularnosti tokom kampanje koje se ogledaju u zloupotrebi javnih sredstava i medija sa nacionalnom frekvencijom, apsolutnoj medijskoj dominaciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića i napadima na novinare i organizacije civilnog društva.
„U takvoj situaciji, nereagovanje institucija na kršenja i zloupotrebe prava i procedura vode poraznom zaključku da su građani prepušteni sami sebi i ulici u zaštiti svojih prava i izgradnji institucija“, naveli su iz tih organizacija dodajući da zato ne čudi što se nezadovoljni građani okupljaju na ulicama.
I dalje: „Smatramo da na izborima održanim 17. decembra izborna volja građana nije poštovana i nadležne institucije moraju razmotriti poništavanje i ponavljanje izbora na republičkom i lokalnom nivou u uslovima u kojima će navedene nepravilnosti i neregularnosti biti otklonjene“.
Saopštenje potpisuju organizacije: ASTRA, Atina, Autonomni ženski centar, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Beogradski centar za ljudska prava, Centar za dostojanstven rad, Centar za kulturnu dekomntaminaciju, Centar za savremene politike, Centar za pravosudna istraživanja Cepris. Potpisnici su i CRTA, Evropski pokret u Srbiji, FemPlatz, Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, Novi optimizam, PIN (Mreža psihosocijalnih inovacija), Slavko Ćuruvija Fondacija, SOS Ženski centar i Udruženje žena Peščanik.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi zahvalili su se svima koji su bili na velikom skupu u nedelju na Slaviji i time ih podržali
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, a naknadno je pridodao i boga i roditelje. Socijalni radnici su se ogradili od ovakvih stavova i tvrde da su opasni
Reč je o području, naspram zaštićenog prirodnog područja „Šume Košutnjak“, površine oko 85 hektara
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Željko Mitrović je devet puta odlagao pretrese na ročištu po privatnoj tužbi Sava Manojlovića dostavljajući lekarske izveštaje i opravdanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve