Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz kompanije poručuju da će usled nekoliko faktora morati da "reorganizuju saobraćaj", dok putnici putem društvenih mreža uveliko javljaju koji se sve letovi otkazuju i da nikakva obaveštenja o tome ne dobijaju od operatera
Er Srbija je saopštila da je prinuđena da u narednom periodu reorganizuje i optimizuje saobraćaj u svojoj mreži destinacija.
Preciznije rečeno, biće prinuđeni da odlažu i otkazuju pojedine letove, što nije navedeno tim rečima u saopštenju koje je kompanija poslala svima.
Kako su naveli u saopštenju, na ovaj potez su se odlučili usled kombinovanog delovanja većeg broja nepovoljnih faktora, pre svega kasnijeg ulaska u flotu pojedinih aviona koji su bili planirani, kao i kasnijeg izlaska sa radova nekoliko aviona zbog usporenog lanca snabdevanja rezervnih delova na globalnom nivou, pa do faznih kašnjenja usled velikih problema pojedinih aerodroma sa njihovim ljudstvom, nepovoljnih vremenskih uslova i posledičnog gubljenja slotova.
Šta znači „reorganizacija saobraćaja“?
„Imajući u vidu navedene faktore, u predstojećim danima može doći do promene tipa aviona koji je planiran za let, odlaganja, pa i otkazivanja pojedinih letova. Ipak, nadležne službe srpske nacionalne avio-kompanije kontinuirano prilagođavaju saobraćaj postojećim resursima tako da bude što manje odstupanja i da se saobraćaj obavi što je moguće više u skladu sa planiranim redom letenja“, poručili su iz te aviokompanije.
Dodali su da Er Srbija preduzima sve što je u njenoj moći da se saobraćaj normalizuje što je pre moguće i da se izvinjavaju svim putnicima na koje su uticale ili će uticati eventualne promene tipa aviona ili odstupanja od planiranog reda letenja.
O eventualnim promenama u redu letenja pojedinih letova, putnici sa tih letova biće obavešteni putem mejl ili SMS poruka, odnosno preko svojih putničkih agenata, ukoliko su karte kupili od njih.
Za više informacija, putnici se mole da pozovu Kontakt centar Er Srbije na 0800/111528 iz Srbije, a +381113112123 iz inostranstva, da posete sajt airserbia.com ili stranice kompanije na društvenim mrežama.
Er Srbija je tokom vikenda otkazala nekoliko letova i to za Atinu, Beč, Štutgart, Salcburg, Prag i Solun. Korisnici Tvitera pišu da su otkazani i letovi za Ljubljanu, Bukurešt, Larnaku, Tiranu, Sofiju i Tel Aviv, ali podataka o tome nema na sajtu beogradskog aerodroma.
Koja su prava putnika u slučaju otkaza letova?
Ukoliko je let otkazan, kasni ili je putnicima uskraćeno da uđu u avion, oni imaju pravu na na jednu ili dve vrste naknade – povraćaj novca i naknadu štete, objasnio je Jovan Ristić, pravnik Udruženja potrošača „Efektiva“.
„Ukoliko je let otkazan zbog vremenskih prilika, bezbednosti na aerodromu ili drugih razloga na koje avio-kompanija ne može da utiče, putnici imaju pravo na povraćaj novca ili zamenski let“, rekao je Ristić za BBC na srpskom.
Ristić je tada naglastio da putnik ima pravo izbora između alternativnog leta i povraćaja novca.
„Često se dešava da avio-kompanije ponude zamenski let, bez da predoče da postoji opcija vraćanja novca“, kazao je.
Ukoliko avio-kompanija otkaže let manje od dve nedelje pred put, i to iz razloga na koje može da utiče, putnici imaju pravo da im, uz novac za kartu, bude isplaćena i naknada štete.
Šta kaže pravilnik?
Prema Pravilniku o pravu putnika kod uskraćivanja ukrcavanja, otkazivanja letova i velikog kašnjenja letova putnici ostvaruju pravo na odštetu u iznosu od:
1) 250 evra za sve letove dužine 1.500 kilometara ili kraće;
2) 400 evra za sve letove unutar EU, duže od 1.500 kilometara i za sve druge letove dužine između 1.500 i 3.500 kilometara;
3) 600 evra za sve ostale letove
Ako letovi kasne više od dva sata, putnici imaju pravo na obrok, napitke i hotelski smeštaj.
Ako je let dužine do 1.500 kilometara i kasni više od dva sata, avio-kompanija je dužna da putnicima obezbedi obroke i osvežavajuće napitke, navodi se u Pravilniku o pravu putnika.
Takođe je u obavezi da im omogući dva telefonska poziva ili SMS i mejl poruke.
U slučaju kašnjenja od najmanje jednog dana, avio-prevoznik je dužan da putnicima obezbedi hotelski smeštaj i prevoz od aerodroma do mesta smeštaja.
Ukoliko putnici žele da ostvare ova prava, prvi korak je podnošenje prigovora avio-kompaniji.
Najbolje je da sami podnesu prigovor, jer agencije uzimaju oko 50 odsto naknade koju bi putnici dobili.
I.Đ./N1/BBC na srpskom
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“
Udruženje „Moja Srbija“ upozorava da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji ozbiljno ugrozilo razvoj domaćeg turizma i dovelo do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, „što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost“
Novinarka „Večernjih novosti“ Vojislava Crnjanski Spasojević dobila je otkaz nakon što je objavila fotografiju na Instagramu sa protesta ispred Pravnog fakulteta. Da li je ovo početak otpuštanja neposlušnih? I da li je ovo dokaz da novinare špijuniraju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve