
Protesti i blokade
BLOG Počela blokada suda u Užicu, pritvor za još dvojicu uhapšenih
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Uredba o uvozu ruskog gasa koju je predložila Evropska unija ne odnosi se na zemlje koje nisu njene članice, pa će Srbija moći da nastavi s uvozom, ali on neće smeti da završava u Mađarskoj
Predlog uredbe Evropske unije o postepenom odustajanju od uvoza ruskog gasa ne odnosi se na treće zemlje, što znači da će, na primer, Srbija moći da uvozi ruski gas preko Bugarske, ali neće smeti da ga prosledi Mađarskoj, izjavila je u četvrtak (19. jun) portparolka Evropske komisije Ana-Kaisa Itkonen.
„Uredba o zabrani uvoza ruskog gasa odnosi se i primenjuje samo u državama članicama, što znači na ruski gas namenjen članicama, ali ne i onaj koji namenjen trećim zemljama”, rekla je Itkonen na konferenciji za novinare, prenosi FoNet pozivajući se na agenciju Hina.
„Kada kažemo da se uredba, na primer, ne odnosi na Srbiju, to znači da Srbija može uvoziti ruski gas za svoje potrebe, ali ako taj gas nastavi put prema Mađarskoj, mađarske carinske vlasti moraju proveriti da li je iz Rusije ili nije”, dodala je.
Šta predviđa uredba Evropske komisije?
Evropska komisija je u utorak (17. jun) predložila uredbu prema kojoj bi uvoz ruskog gasa na osnovu novih ugovora bio zabranjen od 1. januara 2026. godine, a gas koji se uvozi na osnovu kratkoročnih ugovora bio bi zaustavljen do 17. juna 2026, osim gasa koji se transportuje gasovodima za zemlje koje nemaju izlaz na more.
Predložena uredba predviđa postepeno ukidanje gasa iz gasovoda i tečnog prirodnog gasa (LNG) koji potiču iz Rusije ili se direktno ili posredno izvoze iz Rusije.
Kao ustupak Mađarskoj i Slovačkoj, Komisija predlaže da se uvoz gasa kroz gasovode za zemlje koje nemaju izlaz na more i koje imaju dugoročne ugovore nastavi do kraja 2027. godine, kada bi trebalo da se definitivno zaustavi.
Države članice moraće do 1. marta naredne godine da naprave i nacionalne planove o prestanku uvoza ruske nafte do kraja 2027. godine.
Izvor: FoNet
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Zorica Renovčević je devetnaest godina radila u Privrednoj komori Srbije. A onda je po kratkom postupku dobila otkaz. Obrazloženje: svojim postovima na Iksu je podržavala studentske poroteste, a to narušava kredibilitet PKS-a
U srpskim udžbenicima je poslednjih godina posvećeno više pažnje devedesetim godinama, ali na "najpogrešniji mogući način". U slučaju Srebrenice je tako očigledna namera "negiranje genocida ili potpuna relativizacija onoga što se dogodilo"
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve