Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala Švarc izjavila je juče na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da je UNMIK postao destabilizujući faktor i optužila Srbiju da je u ratu u Ukrajini na strani Rusije, da ne ispunjava svoje evropske obaveze i da joj zato treba uvesti sankcije. Ivica Dačić je odgovorio da je cilj Prištine proteerivanje Srba sa Kosova
„Srbija je kao najbliži saveznik Rusije najveća pretnja miru na Balkanu“, rekla je ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala Švarc na sednici Saveta bezbednosti UN, te da na putu izbijanja novog rata u regionu, zbog srpskih aspiracija, stoji prisustvo NATO-a i SAD.
Ona je rekla da se zna da kada „Kosovo nešto obeća, drži svoju reč“, da ono nije odstupilo ni od jednog potpisanog sporazuma.
„To, međutim, nije slučaj sa Dačićem, Vučićem i kompanijom. Njih njihova politička genetika sprečava u tome da održe reč. Ako obećanja i potpisi nisu dovoljni, to postaje farsa. To je necivilizovano i znak nepoštovanja cele međunarodne zajednice“, rekla je Gervala Švarc.
Bio je to odgovor na tvrdnje Beograda da Srbija ispunjava sve svoje međunarodne obaveze, dok kosovo to ne čini. Predsednik Srbije je mnogo puta ponavljao da se „u svetu zna da Srbija drži svoju reč koja je jača od svakog potpisa“.
Uvesti sankcije Srbiji
Gervala Švarc je rekla i da je strategija Srbije da spreči balkanske integracije u EU, da se iza toga krije ruski uticaj, ali da će se evropske integracije regiona nastaviti i bez Srbije.
„Sve više glasova u Evropi traži da se uvedu sankcije Srbiji jer ne treba pregovarate sa varalicama, već ih suočite s posledicama“, rekla je kosovska ministarka.
Pa je optužila Srbiju da je zanemarila dogovore iz 2011, 2013. i 2015. godine i da zapravo želi opstrukciju svih sporazuma, jer suštinski ne želi da bude deo Evrope, već samo „evropske milione“ bez evropskih vrednosti.
I dalje: Srbija se pretvara da ima evropske aspiracije i da je posvećena obavezama EU, ali dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da je partner Evrope, on ne ispunjava obaveze i umesto zajedničke politike sa EU ima zajedničku spoljnu politiku sa Rusijom
Umesto da Srbija uvede sankcije Rusiji ona je postala čvorište za ruske prljave poslove.
„Srbija podržava rat i genocid u Ukrajini. To kako glasa u UN ne znači ništa“, rekla je Gervala Švarc, pa još i da Kosovo nikada neće dozvoliti da Srbija ponovo izvrši genocid nad njenim građanima.
Minstra spoljnih poslova Srbije Ivicu Dačića, koji je u imee Srbije prisustvovao sednici SB UN, je optužila da je odgovoran za ratne zločine na Kosovu i da bi trebalo da mu se sudi.
Dačić je kosovskoj koleginici odgovorio da izveštaj UNMIK-a ne predstavlja osnovu na kojoj bi članice ovog tela mogle stvoriti sliku o stanju na KiM.
„Na terenu vlada atmosfera straha i pritisaka na Srbe i ostale nealbance. Neophodno je da se dosledno i u potpunosti sprovedu dogovori iz Briselskog sporazuma“, rekao je Dačić pred ambasadorima članica Saveta bezbednosti.
„U ovoj istoj sali 14. juna 1014. godine, održana je sednica na kojoj je Briselski sporazum ocenjen kao istorijski važan. Tadašnji generalni sekretar Ban Kimun je istakao značaj Zajednice srpsih opština, a to su učinili i predstavnici SAD i Francuske“, rekao je Dačić.
„Mi smo sigurni da Kurti neće ispuniti dogovoreno, jer mu je cilj proterivanje Srba. Potrebno je da se svim ljudima na KiM osigura dostojanstven život“, rekao je Dačić i podsetio je da je u Prištini živelo više od 40.000 Srba a danas ih ima 100, te da je Kosovo u prethodne dve decenije postalo gotovo etnički čista teritorija.
Šta kaže Ana Brnabić
Sa druge strane predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je na sastanku sa predstavnicima Radne grupe Saveta Evropske unije za proširenje i države koje vode pregovore o pristupanju (COELA) insistirala na tome da je Priština ta koja „nije ispunila ništa iz Briselskog sporazuma“.
Zato je, kaže Brnabić, „kontradiktorno je i neprincipijelno da zbog toga biva nagrađivana podrškom za pokretanje procedure prijema u Savet Evrope“, te da se Beograd najsnažnije protivi ovakvom razvoju događaja, stoji u saopštenju njene Vlade.
Kao i da Beograd ostaje „u potpunosti posvećen dijalogu sa Prištinom“, ali da insistira da se sprovedu sve obaveze iz do sada postignutih sporazuma. Ponovila je Brnabić i da je implementaciju Briselskog sporazuma garantovala EU i da se na formiranje Zajednice srpskih opština čeka više od 10 godina.
Umesto da se normalizuju, odnosi Beograda i Prištine poslednjih godinu dana postaju sve gori. Na terenu se događa sve suprotno usmenom sporazumu Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Ohridu, gde je predsednik Srbije usmeno prihvatio evropski (nemačko-francuski) plan za Kosovo iza koga su stale i Sjedinjene Američke Države.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve