Predsednik Sjedinjenih Država (SAD) Donald Tramp svojim govorom na inauguraciji u ponedeljak (20. januar) jasno je stavio do znanja da će mu u fokusu biti interesi isključivo Amerike i Amerikanaca.
Ali, kakav bi odnos njegova administracija mogla da ima sa vlastima u Beogradu, koje prema Vašingtonu gaje ambivalentan odnos – vrlo su ponizne, što SAD kao svaki hegemon veoma cene, ali ne odustaju, makar deklarativno, od Kosova i Metohije, što se tumači kao opiranje interesima SAD na Balkanu.
Odlazeći ambasador SAD Kristofer Hil izjavio je nedavno da ne isključuje promenu politike SAD prema Srbiji nakon što se Tramp vrati u Belu kuću i dodao da očekuje da će odnosi dve zemlje dodatno napredovati.
Hil je rekao da je „optimista u pogledu budućnosti odnosa SAD i Srbije“, uz napomenu da je „zaista teško reći“ da li će se politika SAD prema Srbiji menjati. Napomenuo je i da deo njenog osoblja, ima iskustva u radu sa Srbijom, tako da ne bi trebalo isključivati promenu.
Vučić: Moći ćemo da napravimo Srbiju pristojnom zemljom
Ako je nešto sigurno, to je da od Trampa u Srbiji najveća očekivanja ima predsednik Aleksandar Vučić. On nije propustio priliku da se nasloni na Trampov izborni slogan „Učinimo Ameriku ponovo velikom“ i da ga, nakon što je Tramp ubedljivo pobedio Kamalu Haris na izborima, u telefonskom razgovoru podseti da je Srbija bila zemlja u kojoj je podrška za Trampa bila najveća u celoj Evropi.
„Siguran sam da ćemo da napravimo – on Ameriku velikom, a da ćemo mi moći da napravimo Srbiju pristojnom zemljom i zemljom koja će moći vrlo dobro da sarađuje sa SAD“, rekao je tada Vučić.
Posle Vučića, Trampovoj pobedi najviše su se radovali prorežimski tabloidi, posebno „Informer“, koji je zakupio i bilborde da čestita Trampu. Režimski mediji ponavljaju da će Tramp demontirati globalizam, a to oduševljenje deli i Vučić koji je Trampa počastio titulom „lidera epohe“.
Vučić je naveo i da će Tramp potpisivanjem brojnih akata na samom početku drugog mandata sruši „ceo sistem lažnog liberalnog sveta koji je postojao, u kom su postojale njihove sluge koje su podobne i dobre, a ovi svi drugi su zli i loši“.
Trampov povratak u Belu kuću poklapa se sa građanskim protestima i studentskim blokadama fakulteta u Srbiji.
Tim povodom Vučić je izrazio velika očekivanja da će Tramp načiniti „velike strukturne promene političkog krvotoka u svetu“, i preispitati donacije koje se iz američkog budžeta daju nevladinim organizacijama. Vučić smatra da su te „grupe za pritisak“ zapravo spoljni organizatori protesta u Srbiji čiji je cilj „rušenje slobodnih i slobodarskih država u svetu“.
Na Kosovu ništa novo
Ostaje i pitanje kako će se promena u Beloj kući odraziti na odnos Vašingtona prema kosovskom problemu, jer je čak i najveći Trampovi fanovi u Srbiji ne veruju da će zbog promene vlasti u SAD biti promenjen odnos te države prema nezavisnosti Kosova.
Ono što bi moglo da se poboljša, smatraju stručnjaci, jesu ekonomski položaj Srba na severu Kosova i zaštita njihovih spomenika i verskih objekata.
Nekadašnji američki ambasador u Srbiji Kameron Manter je nedavno istakao da će Trampov povratak u Belu kuću „definitivno nametnuti promenu strategije u dijalogu Kosova i Srbije“, jer Tramp želi sporazum.
„Njegov cilj nije da uvede Srbe i građane Kosova u Evropsku uniju. Njegov cilj je da uradi ono što je najbolje za Sjedinjene Države, da Ameriku ponovo učini velikom“, rekao je Manter.
Aduti Beograda u partiji s Trampom
Zvanični Beograd se zbog najmanje tri stvari nada da će se Trampovim povratkom dodatno poboljšati odnosi Srbije i SAD. To su prisan odnos vlasti u Beogradu sa Ričardom Grenelom, ustupanje zgrade Generalštaba Trampovom zetu i isporuka srpske municije Ukrajini i Izraelu čime se poboljšao i pristup zvaničnog Beograda Beloj kući.
Grenel je bio je specijalni izaslanik za pregovore između Srbije i Kosova, Vučić mu je 2023. godine uručio Orden srpske zastave prvog reda za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i SAD.
Srbija je s kompanijom Trampovog zeta Džareda Kušnera kompanijom potpisala ugovor o „revitalizaciji“ kompleksa Generalštaba, na čijem mestu je planirana izgradnja dve visoke zgrade sa stanovima i hotelima.
Osim toga, još pre Trampove izborne pobede, u Beogradu je u poseti bio i Donald Tramp Mlađi koji je s grupom biznismena iz Srbije razgovarao o potencijalnim investicijama.
Čak je i sada bivša administracija Džozefa Bajdena napravila nezanemarljiv korak neposredno pre Trampovog povratka u Belu kuću.
Svega deset dana uoči Trampove inauguracije u Srbiju je došao zamenik američkog državnog sekretara Ričard Verma s ciljem da Srbija i SAD započnu strateški dijalog i tako podignu odnos na viši nivo.
Uspostavljanje strateški dijalog s nekom zemljom znači da SAD tu zemlju vidi kao pouzdanog partnera i saveznika, pa bi uspostavljanje tog dijaloga moglo da znači znači da će odnosi Srbije s Kinom i Rusijom, ali njihovi uticaji biti izbalansirani specijalnim odnosom s Amerikom.
Ta strateška saradnja, smatraju stručnjaci, moglo bi da za američke investitore bude zeleno svetlo i pokazatelj da je Srbija zemlja koja je sigurna za investicije, posebno što su SAD već najveći trgovinski partner Srbije u domenu IT-usluga, pa se može očekivati da će Trampova administracija biti još zainteresovanija za saradnju na polju biznisa.