img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

SAD

Donald Tramp bi i kao zatvorenik mogao da bude predsednik Amerike

04. август 2023, 14:25 A. I
Foto: AP Photo/Chuck Burton
Copied

Predsednički izbori u SAD se održavaju naredne godine. Čak i da u jednom od mnogobrojnih procesa koji se vode protiv njega bude osuđen na zatvorsku kaznu i da ona stupi na snagu, Donald Tramp ne samo da bio smeo da učestvuje u izbornoj trci, već bi, ako bude izabran, predsedničke dužnosti mogao da preuzme i u zatvoru

Protiv bivšeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, koji je već ušao u trku za republikanskog predsedničkog kandidata na izborima 2024, vodi se šest sudskih procesa i/ili istraga:

zbog podmićivanja porno glumice Stormi Daniels da ćuti o njihovoj aferi i falsifikovanja dokumentacije pred predsedničke izbore 2016;

zbog čuvanja dokumenata sa oznakom „državna tajna“ na svom privatnom imanju i ometanja sudskih istraga dok je bio predsednik SAD;

zbog pokušaja da utiče na tok izbora u Džordžiji, gde mu preti optužba za „zaveru“ zarad izborne prevare o čemu će se do kraja leta izjasniti Velika porota;

zbog seksualne prinude novinarke Džin Kerol;

zbog finansijskih malverzacija u Njujorku.

Najnovija i najozbiljnija optužba sa kojom se Donald Tramp suočava je  zbog „kriminalnog ponašanja“ na predsedničkoj funkciji nakon što ga je Džo Bajden pobedio na izborima 2020. Tu se, između ostalog radi, o Trampovoj odgovornosti za napad na Kapitol hil sa smrtnim ishodom.

Tramp ne haje za optužbe

Trampu, međutim, na pamet ne pada da odustane od kandidature za republikanskog predsedničkog kandidata na izborima 2024. Sve optužbe, istrage i procese koji se vode protiv njega on naziva „lovom na veštice“, a sebe predstavlja kao žrtvu „levo-liberlane elite“, piše nemački „Špigel“. Čak pravi paralelu sa nacističkim režimom u Nemačkoj i njegovim žrtvama.

Svaku novu optužbu Tramp vešto koristi da još više zbije redove svojih pristalica. Uprkos svemu, ili baš zahvaljući svim tim optužbama sa kojima se suočava, on slovi za favorita da bude izabran za republikanskog predsedničkog kandidata.

I robijaš može da se kandiduje za predsednika

Naravno da je Tramp nevin dok se ne dokaže suprotno. Ali čak i da bude pravosnažno optužen, ama baš ništa ga na osnovu američkog Ustava i saveznih zakona ne sprečeva ne samo da se kandiduje za predsednika, već i da vrši predsdničku funkciju.

Američki Ustav postavlja samo nekoliko uslova za predsedničku kandidaturu: predsednik mora da je rođen na teritoriji SAD, mora da ima najmanje 35 godina i da je najmanje 14 godina živeo u SAD. Dodatak Ustavu br. 22 još propisuje da niko ne može više od dva puta da bude predsednik Amerike, piše „Špigel“.

Osim toga nema nikakvih ograničenja. U pojedinim saveznim državama na osnovu lokalnih zakona neko sa kriminalnim dosijeom ne može da bude primljen ni u kakvu državnu službu, na saveznom nivou to, međutim, ne važi.

Kampanju bi Tramp smeo da vodi i iz zatvora

Čak i da pre izbora bude pravosnažno osuđen i poslat na izdržavanje zatvorske kazne Tramp bi smeo da vodi predsedničku kampanju. Presedan je slučaj socijaliste Judžina V. Debsa koji je 1918. bio osuđen na deset godina zatvora i doživotni gubitak građanskih prava jer je pozivao radnike da ne učestvuju u Prvom svetskom ratu, a 1920. se dok je robijao kandidovao za predsednika Amerike.

Osvojio je tom prilikom 3,4 odsto glasova, ubedljivo najviše od njegovih pet učešća na predsedničkim izborima.

Predsedik Voren G. Harding ga je pomilovao 1921.

Ako bude osuđen, neće smeti da glasa

U 48 saveznih američkih država osuđenici nemaju pravo glasa. Godine 2022. bilo ih je 4,6 miliona, što je oko dva odsto punoletnih američkih građana, stoji u izveštaju nevladine organizacije Sentencing Project.

U Floridi, gde je Tramp prijavljen, osuđenicima se, doduše, vraća pravo glasa pošto odsluže kaznu, ali bi Tramp, ukoliko do tada bude bio osuđen i pritvoren, bio tek na početku izdržavanja kazne.

Tako bi u teoriji moglo da se dogodi, sve u skladu sa važećim zakonima i Ustavom, da Donald Tram nema pravo da glasa na izborima na kojima ima pravo da se kandiduje za predsednika SAD.

Predsednik iz zatvorske ćelije?

Stručnjak za izborno pravo Ričard L. Hejsen za CNN je objasnio da nije sasvim jasno šta bi se događalo da Donald Tramp bude izabran za predsednika dok je na odsluženju zatvorske kazne. „Kako bi neko predsedničku funkcio vršio iz zatvora, to je, na svu sreću, pitanje na koje do sada nismo morali da dobijemo odgovor“, rekao je Hejsen.

Slično tu situciju vide i eksperti koji su govorili za „NJujork tajms“.

U slučaju takve situacije postoji više mogućnost, piše „Špigel“.

Prva je da se izbranom predsedniku SAD na osnovu člana 25 Ustava oduzme vlast jer nije u stanju, dakle iz zatvorske ćelije, da obavlja i ispunjava svoje „dužnosti i obaveze“ koje predsednička funkcija podrazumeva. To bi, međutim, opet prema Ustavu, morali da podrže i potpredsednik SAD i više od polovine kabineta koji će sam Tramp da sastavi.
Pošto je to jedva zamislivo, postojla bi mogućnost da Tramp zahteva da bude pušten na slobodu jer iz zatvora nije u stanju da izvršava svoje Ustavom propisane predsedničke dužnsti.
Drugim rečima: legislativa bi u tom slučaju ograničavala egzekutivu pa bi bila ugrožena podela vlasti.
Da bi se izbegla takva u istoriji nezabeležena kriza mogao bi i odlazeći predednik Bajden, sve zarad državnog interesa, da pomiluje svog naslednika Trampa da bi ovaj neometano mogao da vrši predsedničku funkciju.
Pravne nepoznanice

Predsednik SAD u praksi uživa imunitet od krivičnog gonjenja. Topogledno objašnjenje Ministarstva pravde iz 1973. glasi da predsednika ne treba ometati u obavljanju njegovih obaveza. Kako da obavlja predsedničke dužnosti, ako mora stalno da se odaziva sudskim pozivima?

Šta bi bilo sa procesima i istragama protiv Trampa koje su u toku ukoliko on bude pobedio na predsedničkim izborima je pravna novina, nema takvih presedana na koje bi pravnici mogli da se pozovu.

Što se tiče savezne tužbe za „kriminalno delovanje“, Donald Tramp bi, u slučaju da ponovo bude izabran za predsednika, sam postavio ministra pravosuđa koji bi mogao da povuče tu optužbu.

Posve je nejasno, međutim, šta bi se u slučaju Trampove pobede dešvalo sa procesima na nivou saveznih država, kao u slučaju navodnog nezakonitog uticaja na ishod izbora u DŽordžiji, ili mahinacija sa nekretninama na Menhetenu.

Pomilovanje samog sebe

U slučaju da budse osuđen, zatvoren i ipak pobedi na predsedničkim izborima Donald Tramp bi u teoriji mogao da abolira samog sebe. „NJujork tajms“ piše da bi u tom slučaju, takođe bez presedana, Vrhovni sud ipak morao da presudi da li bi to bilo u skladu sa Ustavom.

Kako su SAD došle u situaciju da su ovakvi scenariji uopšte zamislivi? Zato što tvorcima američkog Ustava na pamet nije palo da bi neko kao Donald Tramp mogao da ima realne šanse da postane predsednik Sjedinjenih Američkih Država. I to po drugi put.

A.I/Spiegel/New York Times

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

američki predsednik američki ustav predsednik Amerika Donald Tramp istrga osuđenik predsednički izbori predsednički kandidat predsednik sad SAD Suđenje sudski procesi Zatvor
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Propaganda

28.мај 2025. B. B.

Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi

Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini

Srpska napredna stranka

28.мај 2025. B. B.

„Sudije beskičmenjaci“: Vučević besan zbog kućnog pritvora za aktiviste

„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor

Protest ispred zgrada pravosuđa u Novom Sadu

Novi Sad

28.мај 2025. B. B.

Aktivistima umesto zatvorskog određen kućni pritvor, studenti uzvikuju „pobeda“

Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor

Studenti koji žele da uče u Pionirskom parku

Štrajk glađu u Ćacilendu

28.мај 2025. T. S.

Štrajk „studenata 2.0“: Oni kao hoće da gladuju, a Vučević ih kao odgovara

Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika

Svetsko takmičenje Lego igara

28.мај 2025. Milica Tošić

Učenici Prve kragujevačke zbog besparice ne mogu da brane titulu na Floridi

Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure