
Električni automobili
Skupi i bez punjača: Zašto Srbi izbegavaju električne automobile
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
„Situacija je veoma teška. Svakog dana su hapšenja. Studenti se plaše da napuste svoje fakultete – iz straha“, upozorava rektor Vladan Đokić u intervjuu za nemački Špigel i dodaje da se policija nedavno pojavila ispred Pravnog fakulteta, a da je ulazak na kampus zakonom dozvoljen samo u izuzetnim slučajevima.
Rektor podseća da je tada u svom govoru pružio studentima javnu podršku.
Prema njegovim rečima, policija sve oštrije reaguje jer protesti u Srbiji, uprkos letnjoj pauzi, ne gube na intenzitetu.
„Studenti i građani pojačavaju pritisak, uključujući i blokade puteva. Izbijaju neredi“, kaže Đokić i naglašava da vlast zbog toga primenjuje sve grublje mere.
Zahtevi su se radikalizovali
Povod za proteste bila je tragedija u Novom Sadu, kada se srušila nadstrešnica Železničke stanice i tom prilikom poginulo 16 ljudi. Tada su studenti zahtevali razjašnjenje slučaja i borbu protiv korupcije, ali posle višemesečnih mirnih okupljanja, zahtevi su se radikalizovali.
„Shvatili su da vlada nije bila spremna da odgovori na njihove zahteve. Sada su došli do zaključka da se to može postići samo novim izborima“, kaže Đokić.
Iako su studenti ranije verovali da fer izbori u trenutnim uslovima nisu mogući, oni sada planiraju da formiraju sopstvenu listu na kojoj bi, prema rektorovim rečima, bili ljudi koji nikada nisu bili u politici – „profesori, muzičari, sportisti i drugi predstavnici civilnog društva“. Takva lista, kako ističe, nije zamišljena kao stranka, već kao pokušaj da se reformiše sistem i obezbede uslovi za slobodne i poštene izbore.
Đokić otvoreno podržava studente, jer se, kako kaže, oni bore za osnovne demokratske principe i budućnost zemlje. „Mnoge moje kolege i ja ih podržavamo, jer oni ne zahtevaju ništa manje od funkcionalnih institucija i žele da žive u istinskoj demokratiji. Oni su budućnost naše zemlje.“
Zašto pregovara sa premijerom?
Zbog svoje podrške protestima, rektor se našao na meti vlasti i provladinih medija. Protiv njega se vodi više krivičnih postupaka, a terete ga za zloupotrebu položaja i diskriminaciju studenata zbog obustave nastave tokom blokada.
„Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada. Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima“, navodi Đokić za Špigel, ističući da postoji i finansijski pritisak kroz smanjenje plata i kazne.
Uprkos tome, rektor je u više navrata razgovarao s premijerom Đurom Macutom, bliskim saradnikom predsednika Vučića.
„Kao rektor, moja je dužnost da se sastanem sa predsednikom vlade“, objašnjava on, dodajući da su pregovarali o upisu za narednu godinu i organizovanju onlajn-nastave kako bi studenti mogli da završe školsku godinu.
Izvor: Špigel
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve