
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović, koji je detaljno pratio sudski proces protiv bivše državne sekretarke u Ministarstvu unutrašnjih poslova Dijane Hrkalović, izjavio je za „Vreme“ da je „presuda koja joj je izrečena očekivana, i da je u suštini nebitna – zato što je od samog starta, od kada su je optužili, bilo jasno da se išlo na to da ona najblaže prođe“.
Podsetio je da je u vreme kada su je prvi put optužili vrh vlasti i tabloidi, Hrkalović označena kao član kriminalne grupe i da je bila uključena u seriju ubistava.
„Ali, u takvoj atmosferi je ona bila suštinski optužena za veoma mala, minorna krivična dela. I te optužbe stvarno nisu razotkrivale njenu ulogu u kriminalnom klanu, već kao da je neko birao za šta najsitnije može da je optuži, čisto da se javnost smiri. A onda je ona promenila advokate, koji su smatrani opozicionim, i uzela je funkcionera SNS-a Vladimira Đukanovića da je zastupa. To se protumačilo da je ona ipak napravila neki dogovor sa vlastima, pa je ceo slučaj protiv nje sveden na neke sitnice“, navodi Dojčinović.
„Od samog početka procesa bilo je jasno da će se izvući“
Ocenjuje da je i sama optužnica protiv nje „kontraditkorna i besmislena“, pa je to i razlog više za ovakvu presudu.
„Zbog toga je već od samog početka procesa protiv nje bilo jasno da će se ona izvući“, dodaje urednik KRIK-a i napominje da je Hrkalović vež tužila njega i KRIK zbog objavljenih tekstova o njoj.
Dijana Hrkalović zbog toga je bila tužila i nedeljnik „Vreme“.
Dojčinović predočava da je KRIK objavio dokument o njoj u kome se vidi da je Tužilaštvo za organizovani kriminal suštinski sumnjalo da je ona deo šire kriminalne grupe, zajedno sa kavačkim i vračarskim klanom.
„Sumnjalo se da je ona deo te ekipe i da je učestvovala u različitim aktivnostima koje uključuju i neka ubistva, a o tome čitaoci mogu detaljno da čitaju na sajtu KRIK-a. Ipak, isto to tužilaštvo je na kraju optužilo samo za sitne stvari. Nadležni su u toku procesa tražili od Francuske da se dostave njene ‘skaj’ poruke. Međutim, u optužnici protiv nje se defintivno ne spominju te poruke, a deluje da je tužilaštvo imalo mnogo veća i dublja saznanja o njoj“, konstatuje sagovornik „Vremena“.
Podvlači da se radi o veoma komplikovanom slučaju i da se proces protiv nje odvijao godinama.
„Poenta je da postoje dokazi koje smo mi objavili, a koji pokazuju da je ona umešana u posao kriminalnih grupa, ali to nije završilo u optužnici“, navodi Dojčinović.
Prekretnica u postupku angažovanje Đukanovića
Kao presudnu stvar u njenom procesu Dojčinović vidi odluku da angažuje Vladimira Đukanovića kao advokata. Ona od tada postaje vatreni pobornik predsednika Aleksandra Vučića i žestoki kritičar srpske opozicije i nastupa u svim mogućim prorežimskim medijima.
„Od trenutka kada je preuzeo Đukanović, ona priča hvalospeve o Vučiću, pa je postala praktično partijski bot SNS-a. Tada je bilo jasno da ceo postupak protiv nje nema neki suštinski značaj. Oni određenim činjenicama koje nisu završile u postupku verovatno imaju kontrolu nad njom. I ceo proces protiv nje, ceo slučaj odlučen je još tada“, zaključuje Dojčinović.
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve