Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu objavili su svoje kriterijume za ministre ekspertske vlade, dok ostali studenti u blokadama ćute. Jedino su sa beogradskog Filozofskog fakulteta odbili ekspertsku vladu.
Vojvođanski studenti su kao prvi kriterijum naveli nepovezanost sa izvršnom i zakonodavnom vlašću, precizirajući da ministri moraju biti osobe koje nisu obavljale funkcije u izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti, odnosno oni koji nisu bili na bilo kojoj političkoj funkciji.
Po njima, drugi kriterijum je nepovezanost sa političkim strankama i pokretima.
Ministri, smatraju studenti, ne smeju biti članovi političkih stranaka, niti delovati u okviru političkih pokreta koji su izlazili ili pokušali da izađu na izbore, kako bi se očuvala njihova nezavisnost u odlučivanju i sprečila bilo kakva politička manipulacija.
Ministri moraju da budu dokazani stručnjaci
Kandidati za ministre moraju biti dokazani i priznati stručnjaci sa značajnim iskustvom i postignućima u svojoj oblasti.
Njihovo znanje i kompetencije moraju biti potvrđeni kroz relevantne akademske, profesionalne i istraživačke aktivnosti, smatraju studenti.
Kao četvrti kriterijum za članove ekspertske vlade naveli su poznavanje rada državne uprave i upravljačkih veština.
„Iako kandidati ne smeju biti politički angažovani, oni bi morali imati dovoljno iskustva u radu sa državnom upravom ili sličnim institucijama, kako bi efektivno upravljali ministarstvima i preduzimali konkretne korake u rešavanju problema“, smatraju studenti u blokadi.
Još jedan od kriterijuma je taj da ministri moraju imati moralno ponašanje, visok etički integritet i jasan dokaz da se nisu upuštali u bilo koje oblike korupcije, malverzacija ili neetičkog ponašanja, a takođe moraju imati podršku među studentima, u akademskim krugovima i široj javnosti.
Isključivo sprovođenje nužnih promena
Studenti su naveli da bi mandat bio oročen – u trajanju od 8 do 12 meseci.
„Vlada će imati jasan vremenski okvir za delovanje, sa mandatom koji traje između 8 i 12 meseci. Ovaj vremenski period biće dovoljno dug da se sprovedu ključne reforme i ostvare ciljevi, koji su postavljeni kao prioriteti, ali takođe dovoljno kratak da se izbegne potencijalno predugo zadržavanje na vlasti. Oročeni mandat omogućava da se Vlada fokusira isključivo na sprovođenje nužnih promena i izlazak iz trenutne političke i društvene krize, bez mogućnosti da preraste u dugoročni politički entitet“, naveli su studenti.
U saopštenju se ne pominje organizacija izbora.
Studenti predlažu da svi članovi nove Vlade budu u obavezi da daju pismenu garanciju da neće učestvovati u obavljanju političkih funkcija osam godina nakon završetka svog mandata.
Navode da cilj garancije jeste da obezbedi da članovi Vlade ostanu fokusirani na rešavanje trenutne krize i sprovođenje reformi, bez političkih interesa ili ambicija, koje bi mogle ugroziti njihove odluke i delovanje u javnom interesu.
Neslaganje među studentima
Medutim, među plenumima različitih fakulteta ne po stoji saglasnost oko toga da li bi ili ne bi trebalo da bude ekspertske vlade.
Tako su 7. aprila kada su studenti u blokadi sa beogradskog Filozofskog fakulteta objavili saopštenje kojim su odbacili predlog „ekspertske vlade“ i naveli da je cilj tog saopštenja sprečavanje „mogućnosti da studentski pokret u Srbiji donese niz nedvosmisleno nepromišljenih odluka“.
Istakli su da studenti ne bi trebalo da dozvole manipulaciju pokreta „od strane onih koji hoće da se preko leđa studenata dograbe političkih funkcija“.
Oni su optužili vlast da imenovanjem „eksperta“ Đura Macuta za mandatara nadalje ignoriše studentske zahteve, ali i opoziciju i aktivističke grupe da preko leđa studenata i bez demokratske rasprave hoće svoju verziju ekspertske vlade.
Takva vlada, dodaju, gaji „kult“ eksperata, a ionako ne može nikuda da odvede jer bi za nju morala da glasa vladajuća većina u Skupštini.
Na kraju, studenti Filozofskog direktno su optužili neimenovane kolege studente da bez rasprave na „mala vrata tajnim sastancima“ guraju opciju ekspertske vlade.
Pluralizam mišljenja
Na koga su mislili, pokazalo se kada je stiglo saopštenje studenata novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta koji potpisuju studenti u blokadi još petnaestak vojvođanskih fakulteta i visokih škola.
Oni pišu da vlasti očito neće ispuniti studentske zahteve, te da zato zaključuju da je ekspertska vlada jedino rešenje.
„Budući da studenti od početka zahtevaju sistemske promene i insistiraju na stranačkoj neopredeljenosti, smatramo da Vlada u čijem sastavu bi se našli nezavisni stručnjaci predstavlja najpodobnije rešenje trenutne političke krize“, navode.
Oni potom izokola reaguju na prethodno saopštenje studenata beogradskog Filozofskog fakulteta jer navode da su „ponosni“ što među studentima postoji pluralizam mišljenja i što ne zaključuju svi plenumi isto.
„Time jasno pokazujemo da nismo produkt spoljašnjih uticaja, da ne sledimo ničije instrukcije, već da odluke donosimo samostalno, kroz transparentne i demokratske procese“, piše u saopštenju.
Zaključuju da bi zadatak te teoretske ekspertske vlade bio da omogući rad institucija, posebno pravosudnih, a što bi vodilo ispunjenju studentskih zahteva.
U tom saopštenju nigde nema pomena organizovanja fer i slobodnih izbora.