„Nekažnjivost, nejednakost i neizvesnost stvaraju neodrživi svet i ne možemo ovako dalje“, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš na početku godišnje debate Generalne skupštine UN.
On je upozorio da se produbljuju geopolitičke podele i da se ratovima ne nazire kraj, ukazao na klimatske promene i nuklearno oružje i na oružje u nastajanju i ocenio da „čovečanstvo ide ka nezamislivom: bure baruta preti da proguta svet“.
„Izazovi sa kojima se suočavamo su rešivi ako se međunarodna zajednica suprotstavi neizvesnosti nekontrolisanih rizika, nejednakosti koja je u osnovi nepravde i primedbi, i nekažnjivosti koja podriva međunarodno pravo i osnivačke principe UN“, rekao je Gutereš.
On je ocenio da sve veći broj vlada da „imaju pravo na karticu ‘besplatan izlaz iz zatvora’“ aludirajući na jednu od nagrada u društvenoj igri „Monopol“.
Bajden: Putinov rat je propao
Predsednik SAD Džozef Bajden rekao je da je propao rat ruskog predsednika Vladimira Putina i da svet mora da izabere da li će da pruži podršku Ukrajini ili da se udalji od te agresije.
Bajden je rekao da je Putin krenuo da uništi Ukrajinu, ali da je Ukrajina i dalje slobodna.
„Želeo je da oslabi NATO, ali NATO je veći, jači, ujedinjeniji nego ikada ranije, sa dve nove članice, Finskom i Švedskom. Moj odgovor je da nećemo odustati od naše podrške Ukrajini“, naglasio je Bajden.
On je istakao da svet mora da se trgne od užasa koji se dogodio 7. oktobra kada je počeo rat u Gazi i da taoci i nevini civili u Gazi prolaze kroz pakao.
„Hiljade i hiljade ubijenih, uključujući humanitarne radnike. Previše porodica je raseljeno, u šatorima su gužve, suočene sa teškom humanitarnom situacijom“, rekao je Bajden.
Naglasio je da je došlo vreme da se finalizuje sporazum o prekidu vatre i da se taoci vrate kući.
Po pitanju libansko-izraelskog sukoba Bajden je rekao da je diplomatsko rešenje i dalje je moguće.
Erdogan ponovo uporedio Netanjahua sa Hitlerom
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je na godišnjem zasedanju GS UN ponovo uporedio premijera Izraela Benjamina Netanjahua sa Hitlerom.
„Baš kao što je Hitler bio zaustavljen savezništvom čovečanstva pre sedamdeset godina, Netanjahu i njegova ubilačka mreža moraju biti zaustavljeni savezom čovečanstva“, rekao je Erdogan.
On je ocenio da vrednosti sistema UN i zapadnog sveta „umiru u Gazi“ i pozvao na „savezništvo čovečanstva“ da se zaustavi Izrael.
Kritikovao je i Savet bezbednosti UN jer nije uspeo da zaustavi rat u Gazi.
Erdogan je govorio odmah posle predsednika SAD Džozefa Bajdena i nije krio nezadovoljstvo politikom Vašingtona u regionu.
„Oni koji navodno rade za prekid vatre sa ovog mesta nastavljaju da šalju oružje i municiju Izraelu kako bi mogao da nastavi svoje masakre“, rekao je Erdogan.
U Njujorku 140 lidera sveta
Generalna debata 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (GS UN) na kojoj će se okupiti više od 140 svetskih lidera i predstavnika država, počela je u sredu, a očekuje se da će svetski lideri najviše govoriti o konfliktima na Bliskom istoku i u Ukrajini.
Generalnu debatu otvario je Gutereš, a potom se, po ustaljenom redosledu, prvi obraća predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva, drugi na listi govornika je predsednik SAD Džozef Bajden, a treći predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 14. na listi govornika prvog dana generalne debate.
Bliski istok i Ukrajina u fokusu
Među temama ovogodišnje debate sasvim sigurno će biti ratovi u Gazi i Sudanu, i sve veća mogućnost eskalacije rata na Bliskom istoku, a mnogi svetski lideri govoriće i o sukobu u Ukrajini.
Palestinski predsednik Mahmud Abas trebalo bi da govori u četvrtak ujutru, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu u četvrtak posle podne.
Obraćanje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog najavljeno je za sredu, 25. septembar, dok će stavove Rusije izneti šef ruske diplomtije Sergej Lavrov u subotu, 28. septembra.
Učesnicima će se obratiti i predsednici Švajcarske, Kolumbije, Južne Afrike, Litvanije, Gvatemale, Maldiva, Tadžikistana, Sijera Leonea, Angole, kao i emir Katara i kralj Jordana.
Najavljeno je da će tema ove godine biti zajedničko delovanje za unapređenje mira, održivog razvoja i ljudskog dostojanstva za sadašnje i buduće generacije, ali svaki govornik može izneti temu koju smatra posebno važnom.
Sednica Generalne skupštine UN smatra se jednim od najvećih diplomatskih događaja u svetu, a ove godine se održava u senci sve većih kriza, sukoba i ratova širom sveta.
Poslednje Bajdenovo obraćanje
Džozef Bajden se u utorak poslednji put obratio GS UN kao predsednik Sjedinjenih Američki Država.
Palestinski predsednik Mahmud Abas trebalo bi da govori u četvrtak ujutru, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu u četvrtak posle podne.
Obraćanje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog najavljeno je za sredu, 25. septembar, dok će stavove Rusije izneti šef ruske diplomtije Sergej Lavrov u subotu, 28. septembra.
Za lidere malih ostrvskih zemalja i drugih koje su pogođene klimatskim promenama tema će biti i borba protiv globalnog zagrevanja.
Za izlaganje svakog učesnika generalne debate predviđeno je 15 minuta. Generalna debata trajaće do ponedeljka, 30. septembra.
Izvor: RTS/Reuters