U ponedeljak bi u Skupštini Srbije trebalo da se razgovara o primeni preporuka ODIHR-a za preostale lokalne i ponovljene beogradske izbore. Aleksandar Jovanović Ćuta odbija bilo kakve razgovore bez prenosa uživo, dok će njegovi koaliconi partneri iz Srbije protiv nasilja u Skupštini zastupati zajedničke stavove sa koalicijom Nada
„Ekološki ustanak neće ni na kakve sastanke ukoliko nema prenosa uživo od početka do kraja, da narod vidi o čemu se i kako razgovaralo o njegovoj sudbini i sudbini ove zemlje“, kaže za „Vreme“ predsednik poslaničke grupe Ekološki ustanak Aleksandar Jovanović Ćuta.
Zahtev da se razgovori prenose uživo uputio je predsednici Skupštine Ani Brnabić, ali odgovor još nisu dobili.
„Ana, uključi kamere, pa da razgovaramo“, poručuje Ćuta i dodaje da, ukoliko se kojim čudom to dogovori, doći će na sastanak, a ne da se „nakon sastanka prepričava u raznim verzijama ko je kome šta rekao. Narod treba da vidi kako to izgleda, ako Brnabić nema šta da krije“.
On je naglasio i da njegove kolege iz „ Srbije protiv nasilja“, koje će ići na satanak, imaju njegovu punu podršku da se izbore za ono što je svima cilj.
Koalicije Srbija protiv nasilja i Nada nastupiće sa zajedničkim stavom na kolegijumu Skupštine koji je sazvan za 1.april. Na dnevnom redu biće konsultacije oko daljeg rada na primeni preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (ODIHR).
Na sastanak su pozvani članovi Radne grupe za saradnju sa ODIHR u koordinaciji i praćenju primene preporuka za unapređenje izbornog procesa Vlade Srbije, dodaje se u saopštenju.
Ponoš: Bez velikih očekivanja
„Nemamo velika očekivanja, takva su nam iskustva u dosadašnjim razgovorima sa vlašću. Ali s obzirom da smo mi inicirali taj sastanak, prihvatićemo svaki pokušaj razgovora, jer želimo da pokažemo dobru volju“, rekao je za „Vreme“ predsednik stranke Srbija Centar Zdravko Ponoš.
Foto: Marija JankovićPonoš: Želimo da pokažemo dobru volju
Prema njegovim rečima, dve koalicije će zajedno insistirati na ispunjenju zahteva za ponovljene beogradske izbore, napominjući da izbori po dosadašnjim uslovima nemaju smisla.
„Najskeptičniji sam na temu odgovornosti prema onome što se do sada dešavalo na izborima“, istakao je Ponoš, i dodaje da neće biti pojedinačnih zahteva, već će se držati onoga što je dogovoreno sa koalicionim partnerima.
Izjave predsednika opštine Čajetina Milana Stamatovića o tome da je u redu prebacivati birače iz opštine u opštinu, Ponoš vidi kao Stamatovićevo političko iskustvo.
„Prećeno mu je otimanjem Čajetine, pa je legao na rudu. Koji su njegovi motivi, to ne znam, ali sigurno nije neka glupost, on je vrlo pametan covek“, rekao je Ponoš.
Zahtevi opozicije
Koalicija „Srbija protiv nasilja“ zatražila je da se pre izbora donese Leks specijalis, zakon koji bi uvažio sve njihove zahteve među kojima su formiranje komisije koja bi nadgledala izbore, revizija biračkog spiska kao i primena svih preporuka ODIHR. Kako su ranije naveli iz opozicije, pripremljen je dokument sa temeljnim rešenjima koja se oslanjaju i na preporuke ProGlasa i NGO Crta.
Među prvim zahtevima je da Narodna skupština formira posebno telo, komisiju za kontrolu izbora u kojoj će se naći opozicija, organizacije civilnog društva i predstavnici vlasti. Ta komisija mora imati nadzorna i izvršna ovlašćenja i ona je samo privremeno rešenje, navodi se.
Mora se regulisati birački spisak i pre raspisivanja narednih izbora rešiti ovo pitanje, odnosno omogućiti kontrolu biračkog spiska timu domaćih i međunarodnih stručnjaka, koje bi imenovala opozicija. Takođe, mora se započeti kompletna revizija biračkog spiska prema metodologiji koju je razvila Crta.
Opozicija zahteva i da na lokalnim izborima mogu da glasaju samo oni koji imaju prijavljeno prebivalište u opštini i gradu gde će glasati najmanje šest meseci.
Kao poseban zahtev navodi se ukidanje mogućnosti da nosilac liste bude lice koje nije uopšte nije kandidat na lokalnim izborima.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Lazar Baćić teško je povređen kad ga je kolega greškom udario ispred RTS-a. Baćić je rešio da o tome ćuti. „Vreme“ se raspitalo u njegovom rodnom selu gde Baćića zovu Lale
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!