Protesti
„Zvezdara šeta“ kao podrška prosvetnim radnicima i studentima
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
Zbog čega premijerka spremno reaguje kada je Zoran Milanović nazove bodulicom dobrodošlom u Hrvatsku, a zanemi na prozivanje Marije Zaharove? I kakvu tu ulogu igra Aleksandar Vučić
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović nazvao je premijerku Srbije Anu Brnabić bodulicom. U dijalektu i pomalo pežorativno – otočanakom. Milanović je dometnuo i da je „naša“, rođena na Krku. Kad se uzme u obzir da je hrvatskog premijera Andreja Plenkovića prekrstio u „Udbašenka“, a ministra obrane Marija Banožića u „Kriminalca“, Brnabić je još dobro i prošla.
Premijerka Srbije promptno je reagirala i poručila da Milanoviću „ne treba prva pomoć, nego poslednja pomoć“. U njenu obranu je stao i sam Vučić – izjava predsjednika Hrvatske je „jadna“, predstavlja vrijeđanje na „ličnoj osnovi“.
Uzrok ovog „čašćavanja“ je poznat: poslije optužnice u Beogradu protiv hrvatskih pilota zbog raketiranja izbjegličke kolone iz Krajine, u Zagrebu je pokrenuta inicijativa da se Vučić optuži za ratne zločine. Ipak, postoji li i duplo dno?
Koristeći činjenicu da je Hrvatska članica Evropske unije i NATO-a, Milanović pokazuje mišiće preteći da će Zagreb blokirati evropski put Srbije i, istovremeno, poručuje Brnabić da je „dobrodošla“. Ona je – je l’ te – prozapadna, dok Vučiću ispred nosa maše radikalskom prošlošću. Koliko ovo spada u pritiske da predsjednik Srbija zavede sankcije Rusiji i izborom mandatara demonstrira otklon od Moskve, teško je procijeniti. Izvjesno je samo da ni Kremlj ne sjedi skrštenih ruku.
Ako se Vladimir Putin u dobrom dijelu Srbije smatra „velikim bratom“, onda je Marija Zaharova „velika sestra“. A ova portparolka ruskog ministarstva vanjskih poslova konstatira da je „sve rečeno“ premijerkinom „neumjesnom izjavom kako Rusija danas radi ono što su neke druge zemlje uradile Srbiji 1999. i 2008.“ Dakle, ako je Brnabić dobrodošla u Zagrebu, nije u Moskvi.
Zar je ona zaista toliko važna? Nije ni najmanje, znaju to dobro u Kremlju i zagrebačkim Predsjedničkim dvorima. Stvar je u tome da se njenim „svojatanjem“ ili prozivanjem šalju poruke Vučiću. Otprilike – kćerku kara, snaji prigovara.
Za razliku od reakcija na Milanovića, premijerka i predsjednik Srbije su oćutali „velikoj sestri“ Zaharovoj. A šta bi joj i smjeli reći: em Vučića čeka telefonski razgovor sa Putinom u nedelju 29. maja, em je sam sebi stvorio rusofilaski raspoloženo biračko tijelo. Zato, sve za rejting, rejting ni za šta – reakcije na Milanovića ga pumpaju, a na Putina izduvavaju.
To se danas u Srbiji zove državnička borba za očuvanje dostojanstva države.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nemanja Šarović, dugo partijski drug Aleksandra Vučića, stekao je novu popularnost reporterskim odlascima na mitinge SNS. Za naš njuzleter objašnjava zašto mu je žao ljudi koje tamo intevjuiše
Dok se u Srbiji i dalje nagađa hoće li neko novi dobiti mandat za formiranje Vlade ili će biti održani vanredni parlamentarni izbori, šef diplomatije Marko Đurić stranim novinarima je rekao malo više
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve