Zbog nedostatka pravnog okvira, od početka ove godine do kraja avgusta nije obavljena nijedna transplantacija organa sa umrlih davalaca, navodi Beogradski centar za ljudska prava.
Tim povodom su danas uputili inicijativu Ministarstvu zdravlja, Vladi i Skupštini Srbije da se u što kraćem roku pripreme i usvoje izmene i dopune Zakona o presađivanju ljudskih organa i Zakona o ljudskim organima i tkivima.
Odlukom Ustavnog suda u maju prošle godine, delovi izmena i dopuna tih Zakona oglašeni su neustavnim, što znači da ne postoji pravni okvir koji će omogućiti transplantaciju organa i tkiva sa umrlih davalaca.
Centar podseća da je objavljivanje odluka Ustavnog suda bilo odloženo za šest meseci, i da je taj rok istekao još krajem novembra 2021. Prema informacijama koje je Centar dobio od Ministarstva zdravlja, krajem 2021. godine bile su formirane dve radne grupe za izradu tekstova izmena i dopuna zakona koje su pripremile radne tekstove izmena i dopuna, ali ti tekstovi nisu ušli u zakonsku proceduru s obzirom da se čekalo formiranje Vlade.
Prema mišljenju Centra, tekstovi koje su pripremile radne grupe Ministarstva zdravlja otklanjaju većinu nedostataka na koje je ukazao Ustavni sud, ali sadrže i određene nedostatke koje bi trebalo otkloniti pre nego što se pristupi njihovom usvajanju u parlamentu.
Neophodno je hitno početi i sprovesti proceduru uspostavljanja pravnog okvira koji uređuje uslove i postupak presađivanja ljudskih organa i tkiva sa umrlih lica, kako bi se zaštitilo pravo građana i građanki na život i najviše standarde zdravstvene zaštite, ističe se u saopštenju Centra.
Trenutno u Srbiji oko 2000 ljudi čeka na transplantaciju.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com