
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Birajući između dve loše opcije, opozicija je uspela da izabere treću, najgoru: da se međusobno posvađa i podeli. Poziv na bojkot u Beogradu ugrozio je, recimo, pobedu u Novom Sadu gde nikakvog bojkota biti neće
Paradoks raspada koalicije „Srbija protiv nasilja“ je tim veći što su predmet spora koji je doveo do razlaza bili samo beogradski izbori. Na ostale lokalne će kanda izaći i bojkot-stranke prepuštajući lokalnim odborima odluku o tome. Ili će lokalni odbori učestvovati na njima bez obzira na mišljenje centrale.
Šteta je načinjena, ali će biti mnogo veća ukoliko bojkot-stranke i “borbene” stranke nastave sa međusobnim obračunavanjem, ostrašćeno deleći opoziciono biračko telo. Pogotovo ako jedni druge budu optuživali za saradnju sa režimom, što bi bilo i ružno i pogubno.
Iako podela jeste ozbiljna, ona ne bi trebalo da bude prepreka za neku buduću saradnju, pa čak i koalicije na lokalu 2. juna.
Nepromišljeno lansiranje ideje o bojkotu
Priča o bojkotu je prerano i nepromišljeno izašla u javnost. Politički je bila infantilna, mada je jasno – iza nje su stajale najbolje namere. Odmah je dovela do različitih stavova i podela i bila je tempirana bomba koja je samo čekala trenutak da se aktivira.
U Novom Sadu je, recimo, opozicija imala ozbiljnu šansu da ugrozi lokalnu naprednjačku vlast, koja je sistemski uništila grad. Nezavisno od toga da li bi izašla u jednoj, dve ili tri kolone. Rezultati prethodnih izbora to pokazuju, kao i istraživanja javnog mnjenja.
Ali, to što se dešavalo u Beogradu ugrozilo je priliku. Šansa je, kako rekosmo, smanjena čak i da sada sve stranke odustanu od bilo kakvog bojkota. Zbog konfuzije, opozicionog stendbaj-režima i parolaške bojkot-retorike. Ipak, treba se nadati da će u ovoj jednoipomesečnoj kampanji opozicione stranke i grupe građana u ovom gradu uspeti da animiraju nezadovoljne građane, tim pre što su prethodnih godina bile veoma aktivne u kritici gradske vlasti i otkrile brojne afere.
Svakako će vlast na ovim izborima aktivirati neke grupe građana i potpomoći partije sa kojima dugo i uspešno sarađuju, ali čini se – bar prema rezultatima prethodnih izbora – da je došlo do izvesnog političkog sazrevanja Novosađana i da, u velikoj meri, neće nasesti na te trikove.
Uzgred, u Novom Sadu na izborima učestvuju sve stranke “Srbije protiv nasilja”, kako sada stvari stoje.
Pozitivan efekat
E sada, zašto je došlo do najgoreg scenarija i da li je iz svega ovoga moguće izvući pouke?
Koalicija “Srbija protiv nasilja” je veliki opozicioni uspeh u borbi protiv nedemokratskog i kleptokratskog režima, u to nema sumnje. Međutim, činjenica je da je ona funkcionisala uz mnoge unutrašnje protivrečnosti, te da je ogromna energija trošena na međusobno nadgornjavanje i pozicioniranje. Ponekad je bila odveć zagledana u vlastiti pupak, izgledalo je da se ne nalazi ni na nebu ni na zemlji.
Očigledno je nedostajao lider tipa Zorana Đinđića, koji je sa jasnom vizijom sve protivrečnosti i interese mogao da ujedini, imajući jasnu viziju. Možda u tom pogledu nekakav reset opozicione scene može imati i pozitivne efekte.
Pročitajte ceo tekst Nedima Sejdinovića u prazničnom dvobroju nedeljnika „Vreme“ koji je u prodaji od 25. aprila
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve