Tragedija u Novom Sadu
Vučić: Gotovo je sa ostavkama
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
U jeku toplotnog talasa i ekstremnih vrućina, ispaštaju i najranjiviji članovi naše zajednice- napuštene životinje. Veterinarske službe i različita udruženja za zaštitu životinja ne mogu da postignu mnogo, te je potrebno uvesti Hitnu službu koja bi radila 24/7
Organizacija „Beograd u pokretu“ oštro kritikuje gradsku upravu i nadležne institucije zbog dugogodišnjeg zanemarivanja obećanja o uvođenju Hitne pomoći i policije za životinje.
Iz organizacije poručuju da su još od 2011. godine građani su ostavljeni bez adekvatne zaštite i podrške za napuštene i povređene životinje. Tada je, naime, pokrenuta inicijativa za uvođenje specijalne policije koja bi sprečavala nasilje nad životinjama.
U svom saopštenju navode da se nedostatak ovih službi često manifestuje tragičnim posledicama, a kako bi se to promenilo, neophodno je da reaguje Grad Beograd.
Organizacija zahteva od gradskih vlasti, Ministarstva unutrašnjih poslova i veterinarskih institucija da odmah formiraju specijalizovane timove za zaštitu životinja.
Neuspeli pokušaji i rebalans budžeta
Pokušaja da se nešto promeni je bilo. Kako navodi izvršni direktor Beograda u pokretu Nikola Radin, Hitna pomoć za životinje postoji u Malom Mokrom Lugu, ali njen kapacitet nije dovoljan.
„Ova hitna pomoć ne može da obuhvati teritoriju celog Beograda, a ima i ograničeno radno vreme. Radnim danima je to od 8 do 20 časova, a vikendom do 16 časova, što nije dovoljno. Ovakva služba, pogotovu na ekstremnim temperaturama kakve su sad, mora da radi tokom celog dana”, kaže Radin.
Što se tiče policije, njen primarni zadatak bio bi sprečavanje nasilja nad životinjama, ali i sankcionisanje počinioca kada do nasilja dođe.
„Komunalna i regularna policija ne mogu ni da procene kako da reaguju u ovakvim situacijama, niti imaju prava da nasilnim vlasnicima oduzmu povređenu životinju”, objašnjava Radin.
Na pitanje Vremena koliko je relevantno uvođenje Hitne pomoći za životinje u uslovima kada je Hitna pomoć namenjena građanima izložena stalnim kritikama zbog velikih propusta, Radin je odgovorio:
„Neophodno je da Grad reaguje. Budžet mora da isprati ovu ideju. Zato tražimo da Beograd u septembarskom rebalansu budžeta poveća sredstva Hitne pomoći i policije. Treba uzeti u obzir i trošak specijalne obuke radnika ovih službi u inostranstvu, jer kod nas nema centara za ovakvu edukaciju”, zaključuje Radin.
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Prisutni na protestu su blokirali prilaz Starom savskom mostu na poziv inicijative „Most ostaje“. Postavljanjem kontejnera i mirnim protestom, žele da spreče radove za koje tvrde da nemaju dozvolu. Aktivisti ukazuju na nepravilnosti i zahtevaju privremenu sudsku meru za obustavu radova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve