
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Glavni grad Srbije ponovo je dobio novac od države kako bi izbegao ugrožavanje tekuće likvidnosti. To je nastavak štetočinske politike i pokazatelj kako se vodi Beograd i troše javna sredstva, kaže za portal "Vremana" Milan Aleksić, odbornik Demokratske stranke u doskorašnjem sazivu Skupštine grada Beograda
Prokuplje, Čajetina i Beograd dobiće novac iz tekuće budžetske rezerve kako bi izbegli ugrožavanje tekuće likvidnosti. Čajetina će dobiti 100 miliona dinara, Prokuplje 65 miliona dinara, a Beograd 42 miliona dinara, vidi se iz odvojenih rešenja koja su objavljena u Službenom glasniku, a prenosi Nova ekonomija.
Ovo nije prvi put da glavni grad dobija novac iz republičkog budžeta. Zbog potencijalnog ugrožavanja likvidnosti, samo Beograd je ove godine dobijao višemilionske iznose iz tekuće budžetske rezerve.
Milijarda dinara za Beograd
Tako je sredinom septembra Beogradu po tom osnovu dodeljeno 401,2 miliona dinara (3,4 miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve.
Od početka godine (uključujući najnoviji transfer od 42 miliona dinara) Beogradu je iz tekuće budžetske rezerve dodeljeno preko milijardu dinara.
Nema kontrole
Milan Aleksić, koji je u doskorašnjem sazivu Skupštine grada Beograda bio odbornik Demokratske stranke, kaže za portal „Vremena“ da je poslednja odluka da država da novac za likvidnost glavnog grada nastvak jedne štetočinske politike i pokazatelj kako se vodi Beograd i troše javna sredstva.
„Mi smo u toku ove godine, ako ne na svakoj, a onda na svakoj drugoj sednici Skupštine grada usvajli rebalans budžeta, što znači da od početka Grad nije planirao ni svoje prihode ni svoje rashode na valjan način“, ističe Aleksić.
To je, kako kaže, pokazatelj da za naprednjačku vlast očigledno nije nikakav problem da svaki put menja budžet i da onda ako nema sredstava da novac traže od države i da država ta srestva uplati Gradu.
„Sad je još netransparentnija situacija zato što je Skupština grada raspuštena, tako da mi kao gradski odbornici ne možemo da vidimo na šta će taj novac biti potrošen. To je još jedan način na koji se zloupotrebljava pozicija predsedavajućeg Privremenog organa grada Beograda od strane bivšeg gradonačelnika Aleksandra Šapića. Očigledno je da će oni u ovom vakuum pokušati da što više zloupotrebe položaj tako što će na netransparentan način da prime sredstva od Republike i da ih potroše. Pitanje je na šta će te pare da odu, a verujem da će značajan deo da ode na finansiranje predizbornih aktivnosti SNS-a, mada ih, naravno, neće prikazati tako. Na poslednjoj sednici Privremenog organa usvojili su odluku o zakupu bilborda za reklamiranje projekata grada, odnosno da se promoviše šta je uradi Šapić u prethodnih godinu dana“, kaže Aleksić.
Održavanje likvidnosti
Transfer novca Beogradu, Čajetini i Prokuplju iz rezerve je, kako piše u rešenjima, odobren radi „izvršavanja obaveza iz razloga koje nije bilo moguće predvideti u postupku pripreme i donošenja budžeta, a koji mogu dovesti do ugrožavanja tekuće likvidnosti.
Tekuća budžetska rezerva je deo planiranih prihoda u budžetu koji se ne raspoređuje unapred. Sredstva iz rezerve se raspoređuju na direktne budžetske korisnike tokom fiskalne godine.
Sredstva tekuće budžetske rezerve koriste se za neplanirane svrhe ili za svrhe koje su bile planirane, ali za koje se u toku godine pokaže da nije bilo dovoljno sredstava.
Zakon o budžetskom sistemu predviđa i da se izuzetno sredstva tekuće rezerve budžeta Srbije mogu koristiti i za izvršavanje obaveza budžeta lokalne vlasti, a usled smanjenog obima prihoda budžeta lokalne vlasti i drugih razloga koje nije bilo moguće predvideti u postupku pripreme i donošenja budžeta, a koji mogu dovesti do ugrožavanja tekuće likvidnosti budžeta lokalne vlasti.
B.G./Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve