USAID
Marko Rubio preuzeo rukovođenje USAID-om
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nakon terorističkog napada na jednu privatnu školu u Kabulu u kojem je život izgubilo 53 učenica i učenika u više avganistanskih provincija se održavaju protesti koje talibani suzbijaju silom. Žene traže pravo na školovanje, a narod Hazara protestvuje protiv progona
Dok se protesti žena i onih koji podržavaju njihov ravnopravan položaj u društvu u Iranu ne smiruju, prevashodno žene već četvrti dan protestuju i u Avganistanu. Povod za demonstracije je bio teroristički napad na jednu privatnu školu u Kabulu u petak u kojoj je prema podacima Ujedinjenih nacija poginulo 53 učenica i učenika, a 110 je bilo povređeno.
Među žrtvama su bile pretežno devojčice i mlade žene. Škola se nalazi u delu Kabula u kome većinski živi narod Hazara, koji spade u šiitsku manjinu. Pretpostavlja se da ih u Avganistanu živi između četri i osam miliona, preciznih podataka nema jer popis stanovništva nije održan decenijama.
Od kako su talibani u avgustu 2021. ponovo došli na vlast u Avganistanu, narod Hazara se pribojava etničkog i religijkog progona. Amnesti internešnal je dokumentovao masakr nad devetoro Hazara u provinciji Gazni, čim su talibani tamo preuzeli kontrolu sredinom jula prošle godine. Talibani su streljali šestoricu ljudi, trojica su mučena do smrti, piše DW. Amnesti pretpostavlja da je zločina znatno više, ali da svet za njih ne zna jer su mreže mobilne telefonije i interneta blokirane u velikim delovima Avganistana, a novinari tamo ne zalaze.
Za smrtonosni napad na školu u petak niko nije preuzeo odgovornost.
Protesti u više provincija
Protesti su se iz Kabula proširili na više provincija. Među demonstrantima su prevashodno žene koje zahtevaju da im se vrati pravo na obrazovanje, ali i da se prekine sa progonom šiitskih Hazara. Prema šturim informacijama koje prenose mediji talibani demonstracije razbijaju silom. Navodno je došlo do pucnjave, demonstranti su pretučeni, neki privedeni.
Iz Mazari Šarifa studentkinje su javile da su ih talibani zatvorili u studentski dom. U Heratu je jedna studentkinja rekla lokalnim medijima, da je muškarcima bilo zabranjeno da učestvuju na protestima, prenosi nemački „Špigel“. Talibani su navodno zabranili učenicama od sedmog razreda da pohađaju školu. Neki univerziteti i privatne škole su još uvek otvoreni za žene. Jedna od njih je bila i ona u Kabulu koja je napadnuta.
Lokalnim medijima je zabranjeno da izveštavaju o ovim protestima. Amnesti Internešenal je osudio talibane zbog „napada na slobodu medija, slobodu mišljenja i prava na okupljanje“.
Protestni skupovi su održani i izvan Avganistana. Haštag »StopHazaraGenocide« je na Tviteru podeljen milion puta.
J.H./CNN/Spiegel/DW
Čitaje dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nemanja Šarović, dugo partijski drug Aleksandra Vučića, stekao je novu popularnost reporterskim odlascima na mitinge SNS. Za naš njuzleter objašnjava zašto mu je žao ljudi koje tamo intevjuiše
Dok se u Srbiji i dalje nagađa hoće li neko novi dobiti mandat za formiranje Vlade ili će biti održani vanredni parlamentarni izbori, šef diplomatije Marko Đurić stranim novinarima je rekao malo više
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Dolasci mnogih Hrvata u Beograd, najviše turistički, doprineli su normalizaciji odnosa. Da li srpski državni vrh hoće to da upropasti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve