Na licu mesta
Radnici GSP-a sa studentina u protestnoj šetnji: Traže opstanak trolejbusa
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Apelacioni sud u Beogradu objavio je u petak presudu donetu pre skoro deset meseci po kojoj su okrivljeni za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije oslobođeni krivice
Sud je, usvajanjem žalbi odbrane i delimičnim usvajanjem žalbe Tužilaštva, preinačio prvostepenu presudu i okrivljenog Radomira Markovića oslobodilo optužbe da je izvršio krivično delo teško ubistvo u podstrekavanju, a okrivljene Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića da su, kao saizvršioci, izvršili krivično delo teško ubistvo iz člana, javlja Insajder.net.
Apelacioni sud je, kako se navodi u presudi objavljenoj na zvaničnoj stranici, nakon održane sednice veća, doneo odluku da otvori pretres pred drugostepenim sudom.
Razlog je što je „osnovano izjavljenim žalbama ukazano da je prvostepeni sud i u ponovljenom postupku učinio bitne povrede odredaba krivičnog postupka zbog kojih nije bilo moguće ispitati pravilnost i zakonitost pobijane presude, a takođe nije postupio po nalogu drugostepenog suda i nije otklonio nepravilnosti na koje je ukazano ranije donetim rešenjem Apelacionog suda”.
Dodaje se da je prvostepeni sud presudom koja je osporavana žalbama „prekoračio optužbu, povredio identitet optužbe i presude i nije rešio predmet optužbe, a pritom je i selektivnom ocenom dokaza u potpunosti zanemario određene činjenice koje proizlaze iz izvedenih dokaza, a koje međusobno posmatrane pružaju osnov za drugačije presuđenje“.
Tokom postupka nije utvrđeno postojanje organizovane kriminalne grupe, niti je utvrđeno ko je, kada i gde učestvovao u pravljenju dogovora i plana za lišenje života vlasnika, direktora glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista „Dnevni telegraf” i nedeljnika „Evropljanin” Slavka Ćuruvije.
Pred Apelacionim sudom tokom marta 2023. održan je glavni pretres na kome se odlučivalo o presudi za ubistvo Slavka Ćuruvije donetoj decembra 2021.
Tada su bivši funkcioneri i operativci Službe državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora.
Pretres pred Apelacionim sudom održan je pošto su tužilaštvo i odbrana uložili žalbu na tu presudu.
Apelacioni sud u Beogradu je već jednom, septembra 2020, ukinuo presudu Specijalnog suda i doneo odluku o ponavljanju suđenja.
Dve i po decenije čekanja na pravdu
Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.
U trenutku ubistva Slavka Ćuruvije, ministar informisanja u tadašnjoj Vladi Srbije premijera Mirka Marijanovića, bio je aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Decembra 2013. godine Vučić, koji je tada obavljao funkciju potpredsednika Vlade, obećao je da će podneti ostavku ukoliko Ćuruvijino ubistvo ne bude razrešeno.
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Po svemu sudeći, premijer Miloš Vučević je ostavku podneo samo pred kamerama. Transparentnost Srbija sada traži od Vlade i Skupštine da pokažu zvaničnu ostavku, ako uopšte postoji
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić u poslednje vreme ne pojavljuje se u javnosti i vode se polemike gde je i šta radi. On za „Vreme” kaže da je dobro i da radi, kao i uvek, „što se vidi na svakom koraku”
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve