
Nakon incidenata u Skupštini Grada
Privedeni Vladan Slavković i Ivan Matović u Kraljevu
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal u novom izveštaju zabeležila je slučajeve prekomerne upotrebe sile policije i nekažnjivosti policije u Srbiji. Upozoravaju je da je pravo na mirno okupljanje ugroženo širom Evrope
Osim Srbije u izveštaju organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal su posmatrane i Austrija, Belgija, Češka, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Velika Britanija, Luksemburg, Holandija, Poljska, Portugal, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska i Turska.
Ugroženo pravo na mirno okupljanje
Pravo na mirno okupljanje ugroženo je širom Evrope jer države sve više stigmatizuju, kriminalizuju i razbijaju mirne demonstracije.
Istaknuto je da države nameću neopravdane i kaznene mere i pribegavaju sve represivnijim sredstvima za gušenje neslaganja.
U izveštaju se napominje da se u celoj Evropi pojavljuje„obrazac represivnih zakona, upotreba nepotrebne ili preterane sile, proizvoljna hapšenja i kazneni progoni“, ali i „neopravdana ili diskriminatorna ograničenja“.
Invazivna tehnologija nadzora
Zabeležena je sve veća upotreba „invazivne tehnologije nadzora“, za koju Amnesti internešenal upozorava da vodi „sistematskom ukidanju prava na protest“.
U Evropi je, dodaje se, značajno porasla upotreba tehnologije za prepoznavanje lica, jer ga trenutno koristi 11 zemalja, a još šest planira uvođenje.
„Upotreba tehnologije prepoznavanja lica za identifikaciju demonstranata predstavlja neselektivni masovni nadzor, a nikakve mere zaštite ne mogu sprečiti štetu koju ona nanosi“, naveo je Amnesti internešenal i pozvao na „potpunu zabranu takve tehnologije“.
Stigmatizacija demonstranata
Izveštaj identifikuje „uznemirujući trend stigmatizacije koju sprovodi vlast u cilju delegitimizacije demonstranata i protesta“.
U svim posmatranim zemljama korišćena je štetna retorika kojom su karakterisani demonstranti poput – teroristi, kriminalci, strani agenti, anarhisti i ekstremisti.
Amnesti internešenal upozorio je da je takva negativna retorika često korišćena da opravda donošenje sve restriktivnijih zakona“.
Izvor: Danas/Beta
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Viši sud u Beogradu osudio je Ivana Stanišića na osam meseci uslovne kazne zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu ispred Fakulteta dramskih umetnosti, održanom u znak sećanja na žrtve nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u zatvorsku bolnicu. Njen suprug i njena kuma za „Vreme“ govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Vlasnik kompanije „Eagle Hills“, investitora Beograda na vodi, izjavio je da je pravio greške pri izgradnji tog projekta. „Državi (Srbiji) uplaćujemo 200.000 evra dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona evra godišnje“, rekao je Mohamed Alabar
Pripadnici obezbeđenja Skupštine grada Kraljeva brutalno su nasrnuli na opozicione odbornike, što je po svemu sudeći prvi takav slučaj razračunavanja sa neistomišljenicima režima
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve