Srce je svakako zaigralo predstavnicima združenog srpskog patriotskog bloka kada je Aleksendar Bocan-Harčenko odgovorio svom američkom kolegi Kristoferu Hilu. Amerikanac je tražio da Srbija uvede sankcije Rusiji i prihvati evropsko-američki plan za Kosovo, a Rus je rekao da Srbija ne prihvati taj plan jer on u sebi krije de fakto priznanje „lažnog Kosova“, a i teško braći Srbima, ako Rusima uvedu sankcije jer bi ih uveli na sopstvenu štetu.
Izjavio je tako, u tom duhu, Bocan-Harčenko da će konačan status Kosova i Metohije biti definisan tek po završetku trenutnog sukoba između Zapada i Rusije i stvaranja novih geopolitičkih uslova.
On je u intervjuu agenciji Beta, koji prenosi RT Balkan, kazao da je razumeo da francusko-nemački predlog za rešavanje kosovskog pitanja nije prihvatljiv za Srbiju – a tako su ga shvatili Dveri, Zavetnici, NADA, Narodna stranka i još poneki politički srpski faktor – jer predviđa neprotivljenje Srbije da „takozvano Kosovo“ postane član svih međunarodnih organizacija.
Što se tiče ruskog veta u Savetu bezbednosti (SB) na članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama (UN) ukoliko Aleksandar Vučić prihvati sve tačke francusko-nemačkog plana, Bocan-Harčenko je rekao da će za Rusiju, kao stalnu članicu SB, biti značajan stav Beograda, tj. predsednika Srbije.
Ali, kaže ruski ambasador: „Predsednik Vučić je na poslednjem zasedanju Skupštine Srbije bio odlučan i jasan u tome da je odbio francusko-nemački plan. Ne znam zbog čega se u pojedinim medijima ističe da bi mogao da ga prihvati kad je rekao da je on neprihvatljiv za Beograd. Mislim da ne postoji ni najmanja verovatnoća da Srbija prihvati francusko-nemački plan“.
Gore pomenuti činioci patriotskih snaga okupljenih oko Svetosavskog proglasa pod parolom „Ne ultimatumu – Ne kapitulaciji“ nisu, međutim, tako shvatili Aleksandra Vučića, već su burno naslutili njegovu izdaju.
Rusija sigurno pobeđuje Zapad
I dalje, Bocan-Harčenko: „U sukobu Zapada i Rusije, sigurno će pobediti Rusija. Rusija ne vodi rat protiv Ukrajine, već je u sukobu sa Zapadom na teritoriji Ukrajine“.
A od ishoda tog sukoba zavisiće, kaže, evropska bezbednost u celini, a Rsi su ubeđeni da će doći do uspostavljanja novog multipolarnog međunarodnog uređenja „u kome Zapad neće imati odlučujuću ulogu“.
A Vašington sada preko francusko-nemačkog plana pošto-poto hoće da reši kosovsko pitanje, ali u sadašnjim okolnostima to nije moguće, a biće moguće tek kad Rusija, kao što reče, pobedi Zapad koji predvodi SAD.
Sankcije Rusiji na štetu Srbije
Kaže ruski ambasador i da saradnja sa Srbijom „napreduje u svim sferama“, da postoji „dijalog na svim nivoima“, a Moskvi je najbitnije da Beograd nije uveo sankcije Ruskoj Federaciji, uprkos pritiscima Zapada, i to umeju Rusi da cene, a da su bili „razočarani“ kada je Srbija glasala za rezoluciju UN-a kojom se osuđuje „specijalna vojna operacija“ Rusije u Ukrajini, ali da su prešli preko toga.
Nešto sasvim drugačije bi, međutim, bilo da se Srbija odluči da uvede sankcije Rusiji, a mnoge su zemlje koje su uvele sankcije Rusiji automatski pretrpele veću ekonomsku štetu nego Rusija.
Čisto da se zna.
M.T./RT Balkan
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com