Advokatska komora Srbije (AKS) izglasala je u subotu na varednoj sednici jednoglasno odluku o sedmodnevnoj potpunoj obustavi rada, u znak podrške zahtevima studenata koji mesecima blokiraju fakultete širom zemlje.
Advokat Marko Pantić kaže „Vreme“ za da je razlog obustave rada celokupno stanje u društvu i sve što se od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu do danas dogodilo.
„Skupština Advokatske komore Srbije donela je jedinu ispravnu odluku i veoma sa ponosan zbog toga. Ta odluka je i podrška studentskom protestu“, rekao je Pantić.
Upitan kako će se obustava rada advokata odraziti na njihova primanja, jer dan bez posla znači i dan bez zarade, Pantić je istakao da „akcenat ne treba davati tome“.
„U advokatskoj praksi, osim u retkim slučajevima, ne dešava se da baš svaki dan kada ne radiš gubiš novac. Načelno je tačno da obustava rada znači i manji prihod, ali ne ne bih voleo da akcenat bude na tome da advokati podnese ne znam kakvu veliku žrtvu, iako ona postoji, jer je u pitanju obustava od samo sedam dana“.
Studenti podnose mnogo veću žrtvu
On je naveo da će zbog odustave rada biti odložena sva ročišta i glavni pretresi, što će neminovno dovesti do toga da neko neće primiti honorar, jer neće izaći na suđenje.
„Smatram da su studenti koji protestuju podneli mnogo veću žrtvu, i da zbog toga treba istaknuti u prvi plan da je samostalna i nezavisna profesija, kakva advokatura jeste, donela jedinu ispravnu odluku, i da to treba pozdraviti, iako mnoge trule jabuke među nama žele da predstave da to baš i nije tako“, ocenio je Pantić.
On je istakao da je obustava rada advokata najjače sredstvo pritiska kojim advokati raspolažu i da znači da će biti obustavljena sva zakazana ročišta, što dovodi do toga da ti predmeti stoje, a u međuvremenu stižu i neki drugi.
Zato je to obustava rada sigurno veliki problem i za tužilaštvo i za sud. Međutim, obustava nije usmerena ni na tužilaštvo ni na sud, jer odluka o obustavi nije doneta zbog nekog konkretnog advokatskog pitanja, zbog toga što je neki advokat šikaniran ili napadnut, pa je obustava rada protest zbog toga. Oko ovoga treba da se zapita vlast koja je svojim ponašanjem dovela do obustave rada“, rekao je Pantić.
On je podsetio da su u jesen 2014. godine advokati obustavili rad na četiri meseca, što je, prema njegovim saznannima, bio najveći advokatski protest u proteklih 20 godina, a možda i više.
Okidač za protest bio je Nacrt zakona o javnom beležništvu kojim se u pravosudni sistem uvodila institucija javnog beležnika.
„Taj nacrt je bio sporan za advokate, jer je pre svega bio sporan za građane, a najviše zbog toga jer je predviđao da su jedino notari ovlašćena lica da sastavljaju ugovore, i da ih potom overavaju. Advokati su se protiv toga borili i uspešno izborili, jer taj nacrt nije usvojen. Tada sam bio student druge godine Pravnog fakulteta, zdušno sam podržavao advokate i išao na proteste, a sada kao advokat ima tu čast i zadovoljstvo da obustavom rada podržim studente“, poručio je Pantić.
Jednoglasna odluka
Na dnevnom redu vanredne sednice AKS u subotu bila je samo jedna tačka – obustava rada u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.
Sednica je bila zakazana na predlog advokatskih komora Vojvodine i Šapca.
Štrajk upozorenja će trajati od 20. do 26. januara na teritoriji cele Srbije i mogao da bude i produžen.
Po pitanju podrške zahtevima studentima nije bilo razmimoilaženja, ali jeste po pitanju dužine trajanja štrajka.
Niko od prisutnih na vanrednoj skupštini AKS nije bio protiv, a nije bilo ni uzdržanih.