Kada je ministarka spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković nagovijestila da će Sjedinjene Američke Države objaviti sankcije osobama iz Bosne i Hercegovine, srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik ju je nazvao „političkim nedonoščetom“, kao nekada Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića. Turkovićevoj je zamjereno kako se kao ministarka jedne države može radovati sankcijama protiv građana sopstvene države. Zamjerili su joj isti oni koji BiH ne smatraju sopstvenom državom.
Sankcije su dugo najavljivane i sam Dodik je lično bio upoznat sa onim što bi moglo da ga snađe. Nedavno se divio sopstvenoj moći i smijao tome što se „jedna moćna Amerika obračunava sa jednim malim Dodikom“.
U prvi mah je, po objavljivanju „besmislenih“ sankcija, ostao začuđujuće bez suvislog komentara. Ipak je sazvao hitan sastanak Izvršnog komiteta SNSD-a kako bi zbijali šale na račun Amerike, o sankcijama obavijestili Aleksandra Vučića ( o čemu je ovaj bio odavno obaviješten) i nastavili da slave u kafani uz harmoniku.
Iako su mu sankcije „besmislene“ i znače udar „Muslimana i SAD na Republiku Srpsku“, Dodik je pokazao očite znake nervoze i nije propustio priliku da izvrijeđa strance u Bosni koji „pojma nemaju“ , na čelu sa Visokim predstavnikom Kristijanom Šmitom.
Dodik je od 2017. godine na američkoj „crnoj listi“, to mu sem zabrane putovanja u ovu državu nije donijelo ništa drugo. Nemogućnost putovanja u inostranstvo Dodika ne pogađa posebno jer je njemu najudobnije i najljepše kod kuće. Na pomen sankcija iz Njemačke rekao je da mu ništa neće značiti njihova rampa i dodao da nova ministarka vanjskih poslova Analena Berbok „ionako nema pojma o BiH“, niti „ima veze sa onim šta se dešava ovdje“.
U Njemačku ionako ne idu političari iz RS-a, to čine stotine hiljada ljudi u potrazi za pristojnijim životom.
Kao i nebrojeno puta do sada, za sve je kriv pogrešan tajming, baš kao i donošenje Inckovog zakona neposredno uoči odlaska iz BiH. Objavljivanje ovih sankcija uoči Božića i proslave 30 godina RS-a Dodikuje samo potvrda da su „Srbi najviše napadani na praznike“. Pri tome se zanemaruje da su ove sankcije individualne i da imaju ime i prezime, te nisu udar na srpski narod.
Dodik je sankcionisan zbog tri stvari: udara na državu, visoke korupcije i podmićivanja. Zbog podmićivanja i korupcije na crnoj listi našao se i nekadašnji predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, danas Dodikov savjetnik, Milan Tegeltija, kao i medijska kuća u vlasništvu članova porodice Dodik.
Dodik tvrdi da nikad nije nazvao niti jednog urednika ni novinara ove medijske kuće, dok medij osporava bilo kakvu vezu, pa i vlasničku sa porodicom Dodik. Dugogodišnji borci za gušenje slobode medija sankcije su nazvali „udarom na slobodu medija“.
Zapravo, ove sankcije sadrže i jedan tužan dio koji govori o propasti jednog društva, nepostojanju unutrašnjih snaga spremnih da se suoče sa korupcijom, koja je u BiH postala stil življenja. Domaće dvorište moraju da čiste stranci, građani koji su itekako osjetljivi na korupciju zaćutali su pred njom u nacionalnom zanosu, opozicija politički korektno lamentira tvrdeći kako su građani ti koji bi trebalo da sankcionišu loše i korumpirane politike.
Kako god, ove sankcije će možda imati nekog većeg uticaja, ukoliko ih budu slijedile neke od zemalja Evropske unije. Sankcije definitivno neće riješiti bosanskohercegovačku krizu, ali će ozbiljno uzdrmati Dodikov poslovni svijet. A Dodik je izričit u svom političkom naumu i prijetnjama da će „ukoliko se uvedu sankcije Republici Srpskoj, istog trena proglasiti samostalnost.“
Teško je za očekivati da su svi iz uvođenja sankcija naučili lekciju, djelimično i samo korumpirano i pod političkim uticajem pravosuđe, da napokon treba da krene u obračun sa nalogodavcima – korumpiranim političarima. Pitanje je i kako će ovo uticati na građane da u „od stranaca kažnjenim političarima“ ne vide žrtve i napad na sopstveni narod, već korumpirane nacionaliste koji su ih doveli do prosjačkog štapa.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com