img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Francuska – 40 godina posle

Zaostavština maja ’68

21. мај 2008, 16:38 Nenad Tomić
Copied

Sarkozi, koji se sada bori da na svaki način slomi taj duh borbe za prava i kult nepoštovanja autoriteta, ubeđen je i da "je nasleđe ovog revolta uvelo cinizam u politiku i društvo i da je, pošto više nema pravila, moralnih vrednosti, poštovanja niti autoriteta, danas svima sve dozvoljeno"

Specijalno za „Vreme“ iz Pariza

Četrdeset godina je prošlo od zbivanja u maju i junu 1968. godine koja su iz korena prodrmala tadašnje učmalo tradicionalističko francusko društvo pritisnuto prevaziđenim autoritativnim i konzervativnim aršinima. Četiri decenije ipak nisu dovoljne kako bi ceo događaj pao u zaborav, ali je isto tako prerano za istoričare i donošenje nekih suštinskih zaključaka. Ali učesnici zbivanja tokom maja 1968. godine tada su se i definitivno suočili sa dotadašnjim baukom uštogljenog društva – autoritetom – do te mere da je i na sam pomen maja ‘68. u Francuskoj danas moguće izazvati samo strahopoštovanje ili – mržnju. Iako je svet danas mnogo drugačiji nego pre četiri decenije i nema mnogo sličnosti sa okolnostima koje su dovele do masovnih protesta, postoji i dalje u tom maju ‘68. nešto vrlo složeno i nedorečeno, što i u današnjem rasporedu snaga ne bi bilo potpuno odstranjeno. Francuski sociolog i filozof Edgar Moren smatra maj 1968. godine „događajem sfingom“ jer je i dan-danas jedna velika enigma: nije prava revolucija jer pobuna nije imala za cilj direktno rušenje vlasti, ali jeste više od talasa koji je iz dubina okeana sasvim neočekivano zapljusnuo rasklimani brod i na njemu napravio pukotinu koja i dalje polako propušta vodu.

KARAKTER REVOLTA: No, danas preovladava opšte mišljenje da zbivanja tokom maja i juna 1968. godine spadaju među događaje koji su najdublje obeležili savremenu istoriju Francuske. Naročito je zanimljiv spontani karakter revolta koji je na nekoliko sedmica blokirao celu zemlju i pokazao svoju izrazito socijalnu, ekonomsku, kulturnu i političku prirodu. Taj revolt je bio najpre usmeren protiv veoma konzervativnog društva koje je držalo do davno prevaziđenih tradicija, ali i predsednika De Gola kojim je stanovništvo bilo sve nezadovoljnije. Majska kriza je dovela do buđenja stanovništva koje, uspavano društvenim i ekonomskim uspesima tokom perioda takozvanih „Trideset slavnih“, počinje tek tada da otkriva da je period prosperiteta okončan.

Najpre su pariski studenti krajem marta krenuli u proteste i okupljanja na fakultetima, da bi pokret zatim osvojio radničku klasu i ostale kategorije stanovništva u celoj Francuskoj, što je dovelo do najveće socijalne pobune u istoriji zemlje. Međutim, događaji ‘68. predvođeni su najpre nesvakidašnjim studentskim i radničkim pokretom koji je gotovo 11 miliona ljudi, od 50 miliona koliko je tada brojala Francuska, odvukao u dvomesečni generalni štrajk. Iznad isključivo materijalnih zahteva radnika za većim platama i studenata za boljim uslovima na fakultetima, kao i negodovanja protiv De Golovog režima, majske demonstracije su tada u različitim oblicima iskazale pobunu protiv svih vrsta autoriteta.

Učenici i studenti su zahtevali moralne slobode (jedan od prvih zahteva se odnosio na otvaranje mešovitih studentskih domova i dozvoljavanje posete muškaraca ženskim odajama), radnici su odbijali poslušnost rigoroznim i krutim poslodavcima dok se generalno dovodilo u pitanje potrošačko društvo, školstvo, kapitalizam kao i većina državnih institucija i tradicionalnih vrednosti. Ukratko, sve što do tada niko nije smeo ni da pomisli.

DOGAĐAJI KOJI SU UZDRMALI FRANCUSKU: Protesti svih slojeva stanovništva

ŠIROKI FRONT: Na francuska dešavanja tada je ipak uticao i sklop okolnosti u studentskim i radničkim sredinama širom Evrope i sveta, kao što su burni protesti u Nemačkoj, Italiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Meksiku ili Brazilu i naravno u Čehoslovačkoj tokom takozvanog „praškog proleća“. Francuska specifičnost i zaostavština maja ‘68. leži u tome što su se masovnim studentskim demonstracijama pridružili (13. maja) i svi radnici u generalnom štrajku, dok su se istovremeno odvijali brojni okrugli stolovi na kojima se danonoćno raspravljalo, generalne skupštine, debate, neformalne sednice na ulicama, u fabrikama, školama, fakultetima, pozorištima pa čak i muzejima. Francuska i danas gaji simpatije ka beskrajnim debatama i raspravama ne samo u medijima već često i na ostalim javnim mestima kada god se za to ukaže prilika.

Ovaj najveći revolt u istoriji XX veka u Francuskoj izazvao je od samog početka brojne kontroverze i različite interpretacije povodom uzroka, ali naročito povodom nasleđa. Elan pokreta iz 1968. godine doveo je i do masovne mobilizacije tokom sedamdesetih godina naročito na planu ekološke politike i položaja žena. Iako bez konkretnih političkih rezultata, događaj je ipak odigrao značajnu ulogu na socijalnom i kulturnom planu jer je uticao na seriju reformi u svakodnevnom životu: bolje socijalno osiguranje, reforma školstva, evolucija u odnosima među polovima i samim tim emancipacija žena, homoseksualaca i ostalih manjina.

U pokretu koji je nosio vrlo liberalan politički ideal, bar kada je reč o individualnim slobodama i kritikama na račun potrošačkog društva, autoriteta i imperijalizma, naročito su se isticali problemi svakodnevice gomilani još od završetka Drugog svetskog rata. Iako se tada nije gledalo na predvodnike revolucije, danas se ipak nekoliko ličnosti mogu izdvojiti kao tadašnji aktivisti studentskog pokreta, kao što su sociolog Serž Žili, ili aktuelni evropski poslanik Danijel Kon Bendit, te takozvani novi filozofi Bernand Anri Levi, Andre Gliksman, Kristijan Žambe, Gi Lardro i pisci Rober Merl i Kristin Ros. Poznati filozof, esejista i simpatizer kubanske revolucije Režis Debre je samo deset godina posle pisao da su zbivanja iz maja 1968. daleko od toga da se mogu okarakterisati kao revolucija, jer su zapravo poslužili modernizaciji kapitalističkog sistema i amerikanizaciji društva. Moralna sloboda i emancipacija samo su „instrumenti koji su bili potrebni novoj finansijskoj buržoaziji kako bi u zaborav poslala krutu i arhaičnu državnu buržoaziju i umrtvila ideju o naciji, nezavisnosti, radničkoj klasi i revoluciji“, pisao je Debre još 1978. godine u knjizi Skromno učešće u govorima i zvaničnim ceremonijama desetog rođendana.

Dvadeset godina kasnije, nasleđe studentskog i radničkog pokreta dobilo je novu prekretnicu u optužbama sociologa da je „deo onih koji su učestvovali u protestima 1968. godine izdao ideale i prešao na stranu neokapitalističke levice na vlasti“ (Gi Hokengem, 1986). A od kraja devedesetih pa sve do sada, sve ređi su branioci duha ‘68. Žan-Pjer le Gof vrlo pesimistički ocenjuje 2001. godine da je sasvim iščezao san o socijalnoj jednakosti za koju su se toliko zalagali pre tri i po decenije. Levica koja se odala kavijaru i luksuzu kriva je za razvoj individualizma u društvu i nove vrste konformizma.

Baš kad se umirila polemika oko ‘68, a istoričari se spremali da stvar preuzmu u svoje ruke, 2007. godine i u srcu predsedničke kampanje, aktuelni predsednik Nikola Sarkozi ističe kako je došlo vreme da se prekine sa „duhom ‘68“ i svom tom zaostavštinom u francuskom društvu, jer je, po njemu, nasleđe maja ‘68. uništilo školu „zasluga, poštovanja i građanskih dužnosti“. Sarkozi, koji se sada bori da na svaki način slomi taj duh borbe za prava i kult nepoštovanja autoriteta, ubeđen je i da „je nasleđe ovog revolta uvelo cinizam u politiku i društvo i da je, pošto više nema pravila, moralnih vrednosti, poštovanja niti autoriteta, danas svima sve dozvoljeno“. Pokušaj Sarkozija da negira ostavštinu maja ‘68. u francuskom društvu i da „zavede red“ ipak nije počeo uspešno, jer se već na samom početku petogodišnjeg mandata prošle jeseni suočio sa dvonedeljnim štrajkovima i borbom za zaštitu onih socijalnih privilegija koje su, gle čuda, upravo postignute pre 40 godina. A stopa popularnosti aktuelnog predsednika od samo 39 odsto ipak dovoljno govori da se na temu najslavnijeg revolta prošlog veka nepromišljene intervencije u javnosti očigledno skupo plaćaju

Hronologija "francuskog proleća"

22. mart: Protest zbog hapšenja studenata tokom demonstracija protiv rata u Vijetnamu. Studenti zauzimaju administrativnu zgradu univerziteta u Nanteru. Formiranje pokreta „22. mart“ sa dvadesettrogodišnjim studentom sociologije Danijelom Kon Benditom na čelu.

28. mart: Doajen fakulteta Grapen šalje pred disciplinsku komisiju nekolicinu „pobesnelih“ studenata među kojima i Kon Bendita te suspenduje nastavu na nekoliko dana. Incidenti između studenata i administracije univerziteta u Nanteru (zapadno predgrađe Pariza) nastaviće se i tokom aprila.

1. maj: Prvi put nakon 14 godina protestna šetnja radničkih organizacija na poziv sindikata i Komunističke partije a povodom 1. maja. Trockistima, anarhistima i maoistima zabranjen pristup defileu. Incidenti.

2. maj: U Nanteru, Danijel Kon Bendit organizuje „antiimperijalistički“ dan. Zatvaranje Univerziteta do daljnjeg.

3. maj: 300 studenata se okuplja ispred Sorbone u znak podrške drugovima iz Nantera. Na zahtev rektora Žana Roša, policija interveniše i silom evakuiše Sorbonu. Više od 500 studenata uhapšeno u Latinskoj četvrti. Policija prvi put koristi suzavac da rastera okupljene.

6. maj: Demonstracija u znak solidarnosti sa uhapšenim studentima. Žestoki sukobi s policijom u Latinskoj četvrti: 945 ranjenih, 422 uhapšena lica. Lideri studentskih pokreta pozivaju na svakodnevna okupljanja u 18.30.

7. maj: Protestna šetnja u Parizu, 30.000 učesnika.

8. maj: Rasprava u Skupštini o situaciji u Parizu dok 25.000 studenata i dalje protestuje. Sorbona zatvorena.

9 maj: U štrajk stupaju studenti iz Tuluzea, Nanta, Liona, a uskoro i iz cele Francuske. U Dižonu i Lionu studentskom pokretu se priključuju i radnici.

10. maj: Noć barikada. Studenti okupiraju Latinsku četvrt. U Parizu 60 barikada. Pokušaji pregovora sa vladom propadaju. U 2 sata specijalci republikanske garde pokreću napad na studente: 720 lakše povređeno, 367 teže od čega 251 policajac; zapaljeno 80 automobila.

12. maj: Premijer Žorž Pompidu saopštava na televiziji ponovno otvaranje Sorbone. U Strazburu na zgradi fakulteta koju su zauzeli studenti vijori se crvena zastava.

13. maj: Generalni štrajk sindikati i studenata u celoj zemlji. U Parizu defiluje 800.000 ljudi prema sindikatima, 171.000 prema izvorima policije. U prvim redovima Fransoa Miteran, Pjer Mendes Frans, Gi Mole, Veldek Roše.

14. maj: Sorbona proglašena „slobodnom komunom“ a Nanter „autonomnim fakultetom“. Prvo zauzimanje fabrika među kojima i Renoove u Kleonu. General De Gol na putu za Bukurešt.

15. maj: Talas zauzimanja fabrika. U Parizu 2500 studenata zauzima pozorište Odeon čiji se direktor Žan-Luj Baro pridružuje pokretu.

16. maj: Pokret zahvata zaposlene u pošti, državnoj železnici i gradskom prevozu.

17. maj: Sindikati traže veće plate za radnike i smanjenje radnog vremena.

18. maj: Štrajkuje dva miliona ljudi. De Gol se vraća u zemlju 24 časa ranije nego što je predviđeno.

20. maj: U štrajku četiri od šest miliona Francuza. Zaposleni u državnom radiju i televiziji protestuju zbog kontrole vlasti nad medijima.

21. maj: U štrajku osam do deset miliona ljudi. Pad kursa francuskog franka, kapital se seli u Švajcarsku. Pariz bez javnog prevoza, pošte, komunalnih usluga, nestašica goriva.

22. maj: Danijel Kon Bendit (nemačko državljanstvo) proteran iz zemlje sa zabranom povratka.

24. maj: Manifestacije podrške Danijelu Kon Benditu. Nemiri u Lionu. Jedan policajac poginuo. U Parizu zapaljena zgrada Berze; jedna žrtva.

27. maj: Veliki miting na stadionu Šarleti.

28. maj: Ostavka ministra obrazovanja Alana Pejrfita. Danijel Kon Bendit se vraća u Francusku uprkos zabrani.

30. maj: De Gol raspušta skupštinu. Manifestacija pristalica generala De Gola na Jelisejskim poljima (milion učesnika).

Od 1. do 25. juna: Postepeno vraćanje štrajkača na radna mesta. Više sukoba s policijom, u fabrici Pežoa u Sošou ubijena dva radnika.

23. i 30. jun: Parlamentarni izbori, ogromna većina za desnicu (79 odsto od čega čak 59 za De Gola)

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Nemačka

21.јул 2025. Lili-Mari Hilčer / DW

Kako do penzije mnogo pre penzije

Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele

Trgovina narkoticima

21.јул 2025. M. L. J.

Saradnja sa albanskom mafijom i droga u zatvorima: Narko bos Ekvadora izručen Americi

Vođa ekvadorske bande Adolfo Masias Vilamar, poznat pod nadimkom Fito, koji je povezan sa Balkanom, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama

Rat

20.јул 2025. S.Ć.

Ubijeno 67 ljudi u severnoj Gazi dok su čekali u redu za hranu

U severnoj Gazi je u subotu ubijeno 67 ljudi dok u čekali u redu za hranu, još šestoro na drugim lokacijama, i još 32 u južnoj Gazi

Porušena džamija u gradu Deir al-Balah

Bliski istok

20.јул 2025. T. S.

Izrael izdao upozorenje o evakuaciji: Ofanziva stiže u centar Gaze

Izrael je izdao upozorenje o evakuaciji centralnog dela Gaze, uprkos strahu porodica izraelskih talaca da se tamo nalaze njihovi rođaci. U međuvremenu, stotine civila čeka pomoć koja ne stiže, dok UN upozoravaju na glad i kolaps zdravstvenog sistema

Autobuska stanica u blizini Američke ambasade u Londonu: Donald Tramp u društvu Džefrija Epstajna

SAD

19.јул 2025. Tomas Lačan / DW

Slučaj Epstajn: Da li je i Tramp zagazio u „močvaru“?

Slučaj Epstajn je simbol „močvare“ i svih teorija zavere o eliti koja „zaista vlada svetom“. Tramp je stekao slavu (i glasove birača) obećanjem da će „tu močvaru da isuši“. Zašto se sada nećka da objavi spise o tome

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure