Toranj Garisenda, visok 48 metara, izgrađen je u 12. veku tokom istorijskog procvata ovog severnoitalijanskog grada. Dva veka kasnije počeo je da se naginje. Danas se nakrivio pod uglom od četiri stepena, nešto malo više nego toranj u Pizi koji je nagnut po uglom od 3,9 stepeni, piše CNN.
Krajem prošle godine ulice oko Garisende su privremeno bile zatvorene dok su naučnici nadgledali konstrukciju tornja u potrazi za dokazima o njegovom pomeranju i pucanju. Zaključili su da je u velikom riziku od rušenja.
Planira se restauracija
Gradonačelnik Bolonje Mateo Lepore objavio je juče da će biti iskorišćeni piloni i sajle ranije korišćene za toranj u Pizi, koje bi zajedno sa čeličnim skelama trebalo da spreče rušenje tornja.
„To će omogućiti da se toranj obezbedi“, kazao je Lepore na konferenciji za novinare. Dodao je da bi to moglo da omogući da se susedni toranj Asineli otvori za posetioce.
Najavio je da će 2025. i 2026. godine biti preduzeti dalji radovi na jačanju i restauraciji tornja, što tek treba da se isplanira.
Kako će teći radovi
Gradonačelnik je poručio da će trebati oko šest meseci da se oprema korišćena za toranj u Pizi prilagodi za Garisendu, a cela operacija zaštite procenjena je na 19 miliona evra.
Kada dva čelična pilona korišćena u Pizi budu podignuta i prilagođena Garisendi, počeće radovi na konsolidaciji njenih zidina.
Zatim bi sajle koje povezuju pilone sa skelom pričvršćenom za toranj bile zategnute, što je procedura koja bi smanjila napon u osnovi tornja.
Planirano je da se oko tornja postavi ograda koja bi zaštitila okolne zgrade i ljude u slučaju da se toranj uruši.
Rečeno je da će i metalna mreža biti postavljena oko tornja. Ova mreža treba da posluži kao zaštiti od delova koji otpadaju sa tornja.
Grad procenjuje da će samo ograda koštati 4,3 miliona vera i pokrenuo je skupljanje donacija za restauraciju.
Ovaj projekat nazvan „velikim izazovom“ zahteva „posvećenost celog grada i ljudi iz celog sveta koji vole Bolonju i jedan od njenih najvažnijih simbola“.
O tornju pisao i Dante
Mada je manje poznat od tornja u Pizi, Garisenda je dugo bila turistička atrakcija Bolonje. I Dante Alegijeri ga je pomenuo u Božanstvenoj komediji u 14. pevanju.
Susedni toranj Asineli je takođe turistička atrakcija, sa skromnijim nagibom od 1,3 stepena.
Toranj u Pizi dostigao je 1990-ih nagib od 4,5 stepeni, što je dovelo do međunarodnih napora da se zaustavi njegovo dalje naginjanje, a radovi su trajali osam godina, počev od 1993. godine.
Danas je Toranj u Pizi stabilan, uglavnom zahvaljući čeličnim pilonima koji bi trebalo da udahnu drugi život tornju Garisenda.