Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i zvanično je prestala sa radom, pošto je američki predsednik Donald Tramp postepeno ukidao programe zbog navodnog rasipništva, objavio je Bi-Bi-Si.
Više od 80 odsto svih programa agencije otkazano je od marta, a u utorak (1. jul) je ostatak formalno preuzeo Stejt department.
U sredu (2. jul) ujutro, vebsajt USAID je nastavio da emituje poruku da je svo osoblje agencije globalno na administrativnom odsustvu od 23. februara.
Britanski javni servis prenosi analize medicinskog žurnala Lanset da bi ovo drastično smanjenje pomoći moglo da prouzrokuje dodatnih 14 miliona smrtnih slučajeva do 2030. godine.
Odgovornost je na Trampu i Masku
Kontroverzno smanjivanje osoblja počelo je odmah sa Trampovim drugim predsedničkim mandatom, kada je milijarder Ilon Mask dobio zadatak da smanji broj zaposlenih na federalnom nivou.
Među programima koji su ukinuti su nabavka protetičkih udova za vojnike povređene u Ukrajini, čišćenje mina u različititim državama i suzbijanje ebole u Africi.
Zatvaranje USAID, koji je upravljao međunarodnom podrškom u ime američke vlade, kritikovali su bivši predsednici Barak Obama i Džordž Buš.
Agencija je osnovana 1961. godine i zapošljavala je oko 10.000 ljudi, od kojih je dve trećine radilo van SAD.
USAID i Srbija
USAID je, kao što je „Vreme“ ranije pisalo, finansirao brojne projekte u Srbiji. Upravo je i naša zemlja pomenuta kada se opravdavalo prekidanje finansiranja projekata širom sveta.
„Milion i po dolara za programe promovisanja različitosti, pravičnosti i inkuluzije na radnim mestima u Srbiji. Ne znam za vas, ali kao američki poreski obveznik, ne želim da moj novac ide na ove gluposti“, izjavila je tada Kerolajn Levit, portparolka Bele kuće.
Samo pitanje USAID-a bilo je nedavno vrlo popularno i u našem društvu.
Iz ugla Srpske napredne stranke, novac od ovakve organizacije nam i ne treba, s obzirom na to da je u pitanju „kriminalna grupa”, koja u Srbiji finansira „destabilizaciju i rušenje države”.
Ana Brnabić je, na pitanje novinara N1 da li joj je USAID smetao i dok je radila za Nacionalnu alijansu za lokalni ekonomski razvoj (NALED), objasnila da je osnivač te organizacije i da je bila u Upravnom odboru, ali nikada nije radila u NALED.
U maju 2023. godine vlast nije imala takav stav prema ovoj organizaciji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično se u Beogradu sastao sa Samantom Pauer, administratorkom USAID-a u tom trenutku.
„Zahvalio sam na pomoći koju je USAID kroz svoje programe pružio našoj zemlji u oblastima jačanja konkurentnosti srpske privrede, a razmotrili smo i potencijale za dodatna ulaganja u energetsku infrastrukturu i pokretanje novih projekata u cilju sveobuhvatnog i ujednačenog ekonomskog napretka Srbije“, napisao je Vučić tada na svom zvaničnom Instagram profilu, uz sliku sa Pauerovom.
Ulaganja USAID-a
USAID je od 2001, uključujući i Trampov prvi mandat, uložio skoro 900 miliona evra u Srbiju. Među projektima ove organizacije su: renoviranje ili izgradnja škola, domova kulture, domova zdravlja, bolnica, vrtića i mesnih zajednica, puteva, zelenih i stočnih pijaca, mosta, nabavka medicinske opreme, opreme za škole.
Ova organizacija finansirala je pokretanje Amber alerta u Srbiji. Posle osam godina borbe Igora Jurića i njegovog tima iz Centra za nestalu i zlostavljanju decu, 25. oktobra 2023. u Srbiji je pušten u rad sistem „Pronađi me“ za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka dece.
USAID je pomogao u finansiranju opreme i nameštaja za oko 50 vrtića širom Srbije.
Takođe, zahvaljujući partnerstvu između USAID, pančevačke toplane i gradske uprave u Pančevu, sistem za grejanje i toplu vodu u pančevačkoj Opštoj bolnici je od novembra 2020. u potpunosti funkcionalan. Renoviranje svih šest podstanica u krugu bolnice koštalo je 230.000 dolara.
Američka vlada je Srbiji tokom pandemije Kovida 19 obezbedila preko 12 miliona dolara. Većina tih sredstava, oko devet miliona, plasirana je preko USAID-a, naveo jsu iz ove organizacije krajem 2022. godine.
Donacijama USAID-a renovinane su prostorije Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, a domovima zdravlja u Smederevu, Požarevcu i Petrovcu na Mlavi uručena su tri savremena ambulantna vozila.
USAID je od 2021. godine pružio značajnu podršku digitаlizаciјi zdrаvstvеnоg sistеmа Srbiје.
Iste godine donirano je 11 ambulantnih vozila domovima zdravlja širom Srbije.