Ujedinjene nacije objavili su mračnu globalnu ekonomsku prognozu za 2024. godinu. Svetska organizacija ukazuje na izazove zbog sukoba koji eskaliraju, usporavanje globalne trgovine, stalne visoke kamatne stope i sve veće klimatske katastrofe.
U svom glavnom ekonomskom izvještaju, UN predviđa da će ove godine globalni ekonomski rast usporiti na 2,4 odsto u odnosu na procijenjenih 2,7 odsto u 2023. što premašuje očekivanja.
Prognoza koju navodi UN niža je od one Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) iz oktobra i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) objavljene krajem novembra.
UN u izeštaju „Stanje svetske ekonomije i prognoze za 2024.“ upozoravaju da produžetak strožih uslova za kredite i viših troškova zaduživanja predstavljaju „snažnu smetnju“ za svetsku ekonomiju opterećenu dugovima.
Shantanu Mukherje, direktor Odeljenja za ekonomsku analizu i politiku UN, rekao je da su strahovi od recesije u 2023. izbegnuti uglavnom zahvaljujući tome što su Sjedinjene Američke Države obuzdale visoku inflaciju bez kočenja ekonomije.
Opasnot i dalje preti
Međutim, naglasio je, „još nismo izašli iz opasne zone“.
„Dugotrajne vrlo visoke kamatne stope i pretnja od mogućih šokova cena doprinose prilično teškom balansiranju“, rekao je Mukherje. „To je razlog zašto smo rekli da još nismo izašli iz zone opsanosti.“
Predviđa se da će ove godine u oko četvrtini svih zemalja u razvoju godišnja inflacija premašiti 10 odsto.
Uz povišenu inflaciju i visoke kamatne stope, u izveštaju se navodi da se Evropa suočava s „izazovnim ekonomskih izgledima“.
Predviđa se da će se BDP u Evropskoj uniji povećati sa 0,5 odsto u 2023. na 1,2 odsto u 2024.
I Kina usporava
Za Kinu, UN navodi da je oporavak od karantina zbog pandemije bio sporiji nego što se očekivalo.
Kina je u drugoj polovini 2023. napravila zaokret sa stopom rasta od 5,3 odsto, ali, navodi se da će kombinacija slabog sektora nekretnina i slabe inostrane potražnje za njenim proizvodima umereno smanjiti rast na 4,7 posto u 2024.
UN predviđa da će ekonomski rast u Africi ostati slab.
„Klimatska kriza koja se i dalje razvija i ekstremni vremenski događaji potkopaće poljoprivrednu proizvodnju i turizam, dok će geopolitička nestabilnost nastaviti negativno da utiče na nekoliko regiona naročito Sahel i Severnu Afriku“, navodi se u izvještaju UN-a.